Stare wiśnie - ciąć czy nie ciąć

Drzewa owocowe
gagula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2008, o 12:21

Zaniedbana wiśnia

Post »

Witam ;:7
Przy moim domu rośnie stara (jak sądzę) wiśnia. Gdy w zeszłym roku kupiliśmy dom już rosła, ale jej wygląd był bardzo żałosny. W zasadzie składała się z samych wilków i tylko na ich końcach były jakieś rachityczne owoce. Przeczytałam w fachowej literaturze, że wiśnię można solidnie przyciąć, co ją odmłodzi i w konsekwencji wypuści nowe, owocujące gałęzie. Latem zeszłego roku, po "owocowaniu" (:mrgreen:), przycięłam ją zatem dość mocno - powycinałam wilki i skróciłam konary, które niebezpiecznie zbliżały się do linii wysokiego napięcia.
Niestety w tym roku drzewo nie ma ani jednej nowej gałazki, ani jednego listka, ani pąka! Jest zupełnie łyse. ;:145
Co zrobiłam źle ?
Czy dać wiśni jeszcze szansę i zobaczyć co stanie się za rok, czy raczej nie ma sensu jej trzymać i najlepiej wykarczować?
Za Wasze cenne rady będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam, gagula.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Jeśli przycinałaś ją jesienią, zrozumiałe jest że nowe pędy puści dopiero w tym roku. Ale jeśli przycinałaś ją wiosną poprzedniego roku, a do dziś niczego nowego nie wypuściła. Jest to znak, że nadaje się tylko do ścięcia. Często ze starymi i zaniedbanymi drzewami dzieje się tak, że z roku na rok mają coraz mniej owoców, aż w końcu kończą je całkowicie dawać.
Awatar użytkownika
Krzysztof
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 mar 2007, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Poczekałbym z wycięciem
gagula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2008, o 12:21

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :-) Może rzeczywiście poczekam jeszcze do przyszłego roku.
Teraz zastanawiam się czy wspomóc wisienkę jakimś nawozem? Co o tym myślicie? A jeśli tak to jaki byście polecili?
Pozdrawiam, gagula.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam,
Gagula - jak mocno wykonałaś cięcie? Nie pozostawiłas zadnych pędów jednorocznych i w miarę cienkich? Albo inaczej - co zostało?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Arwenka
100p
100p
Posty: 109
Od: 30 kwie 2008, o 21:02
Lokalizacja: Wsch. mazowsze

Post »

Dołączę do tego tematu , mam na działce wiśnię , do tej pory rósł na niej winogron ( spadek po poprzednich właścicielach ) , winogron przenieśliśmy na specjalną konstrukcję i naszym oczom ukazała się biedna wisienka. Listki miała tylko na końcu gałązek, a owoców miała 11 :? Wiem że drzewa pestkowe przycinamy po owocowaniu , tylko nie wiem w jaki sposób to zrobić Obrazek
Czy po prostu poprzycinać wszystkie gałązki do połowy Obrazek
Proszę o pomoc Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A jaka to odmiana wiśni - może Łutówka?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Arwenka
100p
100p
Posty: 109
Od: 30 kwie 2008, o 21:02
Lokalizacja: Wsch. mazowsze

Post »

Nie mam zielonego pojęcia co to za odmiana wiśni Obrazek . Działkę kupiliśmy w tym roku i wiśnia już rosła, na pewno ma kilka lat conajmniej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przytnij ostro to się rozkrzewi - nawet o 1/2. Usuń gałązki stare, zwisające, rosnące do środka korony i pokładające się na sobie. http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie.php
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Arwenka
100p
100p
Posty: 109
Od: 30 kwie 2008, o 21:02
Lokalizacja: Wsch. mazowsze

Post »

Erazm Obrazek za odpowiedź :D
Przytnę ją w tak razie według twoich wskazówek i zobaczymy w następnym roku co ona na to :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może to Łutówka bo jak piszesz owocuje na końcu pędu. Trzeba ją zmusić do rozkrzewienia się. Przeczytaj m.in http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2779
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2119
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Stare wiśnie - ciąć czy nie ciąć

Post »

Witam Wszystkich Forumowiczów.
Mam następujący "wiśniowy problem". Na działce mam cztery wiśnie. Mają po 20-30 lat. Generalnie jestem przeciwnikiem wycinania drzew, więc bardzo bym chciała je odmłodzić i uratować.
Dwie wiśnie (zdjęcia poniżej) są chyba za gęste i za wielkie. Owocują corocznie. Owoce są małe, ale dość dobre w smaku. Nie jestem jednak w stanie i tak zebrać wszystkich owoców. Może należałoby je przyciąć? Owoce byłyby lepsze i łatwiej byłoby je zerwać.
Tylko jak? I czy jeszcze można teraz w kwietniu?
Obrazek
Obrazek

Mam też wiśnię samosiejkę (zdjęcie pozniżej z niskim widłowatym pniem), która ma małoo słońca, gdyż stoi pomiędzy domami. Do tego jeszcze zasłania ją od wschodu forsycja i od zachodu lilak. Wiśnia jest niska i szczerze mówiąc owoce są na niej mało udane. Ale może dałoby się ją uratować.... W tle na płocie rośnie stary zaniedbany lilak (lilak pomimo dziwnego wygladu pieknie kwitnie). Może jednak ją wyciąć a polepszyć warunki dla lilaka? notabene też powinno się zrobić lilakowi jakieś radykalne cięcie.....
Obrazek

No i jeszcze moja czwarta wiśnia (zdjęcie poniżej) "spleciona ze śliwą". Wg mnie jest stanowczo za wysoka. Poza tym dziwnie posadzona w objęciach śliwy... Nie wiem czy coś tu można zrobić...
Obrazek

Wybaczcie mi, że tyle pytań na raz. Ale temat jak by jest jeden: "Ciąć czy ratować - oto jest pytanie"
A przy okazji drzew owocowych. Czym najlepiej zasilić je i czym spryskać?????
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc............
Jaga
cx

Post »

Witam.
Światło ma kolosalne znaczenie dla wzrostu i owocowania.U pestkowych(czyli też wiśni)ma szczególnie istotny wpływ na owocowanie,przy jego niedostatecznej ilości owoce mogą się nie zawiązywać ,a jeżeli już ,to w małej ilości.Poza tym, często nie mają właściwego dla odmiany smaku.Te przeplecione śliwę i wiśnię albo zostawić jako ciekawostkę ogrodniczą,albo wiśnię usunąć.Ta konkurująca z domem i bzem szans na smaczne owoce raczej nie ma i też można ją usunąć.
Natomiast te dwie pierwsze...no cóż to ładne stare drzewa,niestety zbyt wysokie i prawdopodobnie najsmaczniejsze owoce są te najtrudniej dostępne.Niestety nie da się przewidzieć reakcji takich drzew na radykalne cięcie-w przypadku jabłoni jest to o wiele łatwiejsze-można spróbować np na pierwszym drzewie:z prawej odnogi usuń pionowy konar,ranę zasmaruj emulsją z miedzianem.I obserwuj :czy nie gumuje przez całe lato;czy rana się zabliźnia;czy nie pęka kora poniżej cięcia;czy wybijają nowe pędy poniżej cięcia.
Jeżeli wszystko będzie ok to w lipcu można usunąć cały wierzchołek-nad siódmą lewą gałęzią.
Hej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”