Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 62  
Autor Wiadomość
krystynac50
 Tytuł: Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych
PostNapisane: 14 gru 2012, o 13:01 
200p
200p

---
Sciełam 12 grudnia jednoroczne gałązki jabłoni na zrazy do szczepienia jabłoni . Gałązki mają ok 0,8 -1 m długości
przeczytałam tyle art . o zrazach ale jasno nie jest napisane czy należy pociąć je na odcinki 40 cm teraz po ścięciu czy póżniej
na wiosnę. Na zrazy bierze się środkową część gałązki więc górę i tak trzeba wyrzucić ale w całości może mniej narażone są na wysychanie

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Rossynant
PostNapisane: 14 gru 2012, o 18:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Jak wygodnie przechować. Nie ma obowiązku ciąć jakoś konkretnie.
:wit

Lex
PostNapisane: 20 gru 2012, o 15:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam,

Mam pytanie: czy zrazy do szczepienia można przechowywać w wilgotnych trocinach?
Czy aby nie będzie im zbyt kwaśno?

Pozdrawiam serdecznie

zieloony
PostNapisane: 20 gru 2012, o 18:28 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Witam,
oczywiście zrazy można przechowywać w wilgotnych trocinach, tzn nie za suchych, żeby nie przeschły i nie za mokrych żeby nie zgniły. nie będzie im za kwaśno.

Lex
PostNapisane: 27 gru 2012, o 00:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam,

Mam pytanie. Obecnie mam ok. 100 podkładek, które planuje zaszczepić zima. Obecnie są przechowywane w piwnicy w temp ok. 7-8 stopni. Nie mam możliwości przetrzymania ich w niższej temperaturze. Przed przystąpieniem do szczepienia chciałem je przenieść do pomieszczenia o temp. 13 stopni na jakieś 2 tygodnie. Przechowywane są one w wiadrach zasypane kompostem. Po tych dwóch tygodniach chciałem je zaszczepić i pozostawić w tej temperaturze na okres ok. 2 tygodni w tych wiadrach (powiązane w pęczkach) w celu kalusowania. Później po tych dwóch tygodniach znów do chłodniejszej temperatury ok. 7-8 stopni i w marcu-kwietniu do gruntu z nimi już nie w pęczkach oczywiście :)

Tak to sobie zaplanowałem. Czy macie może jakieś sugestie w tej kwestii? Będę bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju uwagi.

Zycze udanego sylwestra i pozdrawiam serdecznie

astone
PostNapisane: 27 gru 2012, o 14:35 
200p
200p

---
Coś nie nadążam za Tobą Lex. :( Tzn. masz 100 badyli, żeby je ukorzenić i mieć podkładki? Szczepić będziesz jak je wysadzisz do gruntu i się ukorzenią, czy zamierzasz szczepić jeszcze jako badyle i dopiero do gruntu?

Lex
PostNapisane: 27 gru 2012, o 14:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Sorry, pewnie nadmiar Bozonarodzeniowego cydru :)

Mam 100 podkładek, które będę szczepił w reku. Później do wiadra w pęczki no i w kwietniu, już zakalusowane do gruntu. Pozdrawiam serdecznie

leff
PostNapisane: 27 gru 2012, o 14:55 
200p
200p

więcej niż 1
7-8*C to a dużo, ruszą. Jeżeli nie masz możliwości przetrzymania w 1-2* to lepiej zadołuj je na zewnątrz. W 13* możesz je przetrzymać po zaszczepieniu; przed, nie ma sensu.
W zależności jakie masz podkładki będziesz je musiał trochę zabezpieczyć przed mrozami, jeśli się takie pojawią ale to i tak mniejszy problem niż te 7-8*.
Po szczepieniu lepiej jest je poukładać w wiadrach bez wiązania.

J

anika24
PostNapisane: 27 gru 2012, o 18:24 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
mam pytanie...wiosną tego roku posadziłam na działce idareda, był to nieprzemyślany zakup i po spróbowaniu owoców stwierdziłam że szkoda mi na niego miejsca. Czy mogę przeszczepić takie drzewko? a jeśli tak to jaki sposób byłby najprostszy dla amatora i kiedy można to zrobić?

and777
PostNapisane: 27 gru 2012, o 18:39 
200p
200p

---
Na proste pytania najtrudniej odpowiedzieć. Jak grubsze gałęzie ma idared to możesz np. za kore włożyć 2-3 zrazy wokół konara w terminie jak będzie kora dobrze odchodzić od drzewa, orientacyjnie druga, trzecia dekada kwietnia.
Jest bardzo dużo metod szczepienia, podałem jedną, nie znaczy najlepszą.
Pozdrawiam
and777

Rossynant
PostNapisane: 28 gru 2012, o 14:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Lex napisał(a):
Mam pytanie. Obecnie mam ok. 100 podkładek, przechowywane w piwnicy w temp ok. 7-8 stopni. Przed przystąpieniem do szczepienia chciałem je przenieść do pomieszczenia o temp. 13 stopni na jakieś 2 tygodnie. Po tych dwóch tygodniach chciałem je zaszczepić i pozostawić w tej temperaturze na okres ok. 2 tygodni w tych wiadrach (powiązane w pęczkach) w celu kalusowania. Później po tych dwóch tygodniach znów do chłodniejszej temperatury ok. 7-8 stopni i w marcu-kwietniu do gruntu z nimi już nie w pęczkach oczywiście :)
Czy macie może jakieś sugestie w tej kwestii?
Miałbym sugestię: nie wynosić do wyższej temperatury przed szczepieniem. Po zaszczepieniu jak najbardziej, przyda się.
Rozumiem że jabłonie? Z różnymi gatunkami różne temperatury.
Z tymi temperaturami - nie ma jakiegoś jednego sposobu, ale: jabłonie typowo przetrzymuje się po szczepieniu w zakresie 5-10'C , gdyż w tych temperaturach już jest w stanie tworzyć się zrost (acz powoli), a jeszcze raczej nie ruszają w liście. Oczywiście bliżej 10'C mogą zacząć rosnąć, jednak bez przesady, najwyżej trzeba będzie podlać :wink: Albo widząc że pąki chcą ruszyć - przenieść do chłodu. Przed szczepieniem (i generalnie by nie ryzykować wzrostu) przechowuje się w granicach 0-4'C, w takich nie ruszą.

Dla lepszego przyjęcia się szczepów można dać jak planujesz na 2 tygodnie do cieplejszego. Czytałem pracę gdzie stwierdzono najlepsze efekty (tj. zrost czy % przyjęć, nie pomnę) przy wystawieniu na 4-6 dni po szczepieniu w temperaturę 25-30'C, ;:108 a potem 8-10 dni w temp. 5-10'C. Zrost potrafił tworzyć się także w 5'C, bez wystawiania na ciepło. To jabłonie.

Dla czereśni czy wiśni do zrostu wymagana jest temperatura pokojowa, optymalna też jakie 25-30'C, a poniżej 20'C zrost raczej się nie tworzy. Toteż w ich przypadku wstawienie do ciepła na kilka dni jest konieczne.

anika24 napisał(a):
Czy mogę przeszczepić takie drzewko? a jeśli tak to jaki sposób byłby najprostszy dla amatora i kiedy można to zrobić?
Skoro to nowo sadzone drzewko to pewnie wszystkie gałezie cienkie. Moim zdaniem najprościej jest szczepić zrazami przez stosowanie na cienkich pędach - jakichś ubiegłorocznych - wybrać cieńsze pędy rosnące z pnia czy boczne na gałęziach (konarach) blisko pnia, szczepić w pewnej odległości od nasady, np. w 1/3-1/2 długości; grubość w miejscu szczepienia powinna być taka jak zrazów. Powodzenie zależy od ładnego, równego przycięcia, dobrego spasowania, a przy takim szczepieniu zawsze można poprawić cięcie jak nie wyjdzie za pierwszym razem i nie niszczy się całych konarów. Zrazami szczepi się na przedwiośniu lub wczesną wiosną (wcześniej niż 'za korę'), najlepiej mniej więcej gdy drzewo rusza ze wzrostem ale termin nie jest krytyczny - można wcześniej i zraz 'zaczeka' na ocieplenie, a można i dużo później byle zrazy mieć wciąż uśpione.
Gdy już zrazy zaczną rosnąć można usuwać pozostałe konary Idareda, ale na rok-dwa zostawić choć jeden "tymczasowy", u dołu korony. Lepiej zresztą zostawić taki już na stałe, a nuż przyda się, choćby jako zapylacz.

PiotrekBe
PostNapisane: 31 gru 2012, o 20:28 
100p
100p

---
Witam

Czy na zrazy nadają się tylko jednoroczne przyrosty czy dwuletnie też mogą być?
Jaka metoda szczepienia jest najłatwiejsza dla jabłoni? Chcę uciąć kilka gałęzi (średnicy 2 - 5cm) i na tym zaszczepić inne odmiany.

Lex
PostNapisane: 2 sty 2013, o 16:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Na zrazy nadają się najbardziej jednoroczne pędy a właściwie tylko ich środkowe części. Choć niektórzy szczepią również z paka kwiatowego. Możesz naszczepić spokojnie w szparę, polszparę bądź klin jednoroczny pęd na wieloletnim pedzie. Tak się robi, gdy drzewo Ci się znudziło, bądź słabo owocuje a chcesz wykorzystać w pełni rozwinięty system korzeniowy. Drzewo szybciej wejdzie w okres owocowania i będzie owocowało bardziej obficie.

Pozdrawiam serdecznie

Rossynant
PostNapisane: 2 sty 2013, o 17:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Albo i za korę. Niemniej IMHO najłatwiej jak wyżej opisałem na cienki pęd boczny (jak się przyjmie ucinasz resztę konara za nim). Bo przeszczepiając kilkucentymetrową gałąź wypada założyć po 2-3 zrazy. Większe też ryzyko zakażenia w takim dużym cięciu. Jak gałąź do 2 cm powiedzmy to można jeszcze jednym zrazem, w klin czy przystawkę.

w szparę:
Obrazek

w klin:
Obrazek

za korę:
Obrazek
Obrazek

Starsze, np. dwuletnie pędy da się naszczepić, w tym sensie że też przyrosną, ale zwykle nie mają takich żywotnych pąków i pędy gorzej wyrastają. To gdyby zupełnie nie było jednorocznych na zrazy, z braku laku, a i wtedy lepiej znaleźć taką gałązkę która ma jakiś kawałek rocznego przyrostu na końcu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 865 ]  Idź do strony nr...        1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 62  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: brumik, dobczynski72, Margita i 35 gości