Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 66  
Autor Wiadomość
mariokujaw
 Tytuł:
PostNapisane: 31 mar 2009, o 08:33 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Przyłączam się do tematu, fajnie by było, gdyby którys z bardziej doświadczonych forumowiczów wytłumaczył od A do Z jak sie to wszystko wykonuje , zrazy, okulizacja. Przybywa nowych uzytkowników forum i napewno wielu ma o tym mgliste pojęcie (np. ja gdzieś mi dzwonią ale w którym kościele to za bardzo niewiem). Wiem ze teraz coraz mniej czasu, ale może wspólnymi siłami uda sie stworzyć mały poradnik.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

witia
 Tytuł: Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych
PostNapisane: 2 gru 2009, o 14:26 
200p
200p
Mam pytanie czy już można pobierać zrazy do wiosennych naszczepień(śliwa, grusza, wiśnia)? U mnie śnieg spadł w październiku, gdy drzewa były jeszcze zielone. Śnieg stopniał, liście dopiero po tygodniu zaczęły opadać. Do tej pory nie było mrozów. Nie wiem czy drzewa weszły już na dobre w stan spoczynku. Może poczekać do pierwszych mrozów.

cx
PostNapisane: 2 gru 2009, o 17:19 
Witam.

Spokojnie,zrazy pobieramy zimą w lutym - marcu.Jakeś z Roztocza to w lutym bezpieczniej bo pod koniec marca to se pewnie u Ciebie już pąki pękają.

witia
PostNapisane: 3 gru 2009, o 10:12 
200p
200p
U nas jest specyficzny klimat. W tym roku w całej Polsce nie było już śniegu, a u nas jeszcze leżał tak jak w górach. Na dobre ociepliło się koło 20 maja, a jeszcze na początku czerwca przyszło ochłodzenie.

cx
PostNapisane: 4 gru 2009, o 16:07 
Witam.

To tym bardziej nie ma co się spieszyć.Zrazy pobieramy późną zimą gdy drzewo jest w stanie spoczynku,a szczepimy wczesną wiosną gdy pąki nabrzmiewają-pękają(jeśli o ten termin szczepienia chodzi.
Na Roztoczu niestety była tylko moja A., ja żałuję ale może kiedyś,ciągnie mnie zwłaszcza Tanew,a może i Wieprz.Co do tej długiej zimy...to trochę mój obciach...bo powinieniem o tym wiedzieć.

Pozdrawiam.

x-C-j
PostNapisane: 5 gru 2009, o 19:22 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Jeśli chodzi o samo wykonanie niewiele rożni się ono od szczepienia cytrusów, jedynie okresy wykonania są inne ale jeśli chodzi o opis i wykonanie (pokazane na zdjęciach) można się tym podeprzeć - Przystawka ukośna i Okuliuzacja. W pierwszej metodzie zamiast folii w przypadku drzew owocowych używamy rafii lub kawałka materiału np. z prześcieradła i nie zakładamy torebeczki foliowej, reszta jest praktycznie identyczna, co zaś do drugiej metody są dwie szkoły, ja stosowałem z powodzeniem taką samą jak w przypadku cytrusów, druga szkoła to typowo szkółkarska ale tutaj już nie pomogę. :wink:

Lex
PostNapisane: 6 gru 2009, o 02:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam serdecznie,

Jakiś czas temu chciałem zakupić sadzonki śliwy Afaska Zolta i Mirabelka z Nancy, niestety nie są to zbytnio chodne odmiany i niewielu szkółkarzy je produkuje. Udało mi się uzyskać od znajomego kilka sztobrow tych odmian i chciałbym je zaszczepić. Mam podkładki śliwy ałyczy z renomowanej szkółki. Jak to zrobić? Czy taka kombinacja wyjdzie i jaka metodę szczepienia zastosować? Dodam, ze nigdy w życiu tego nie robiłem (mam na myśli szczepienie oczywiście :) )

Dziękuje za odpowiedz,

Pozdrawiam serdecznie

Fallenangelv
PostNapisane: 6 gru 2009, o 09:58 
1000p
1000p

---
Lex
http://www.castorama.pl/porada/szczepie ... ieniec120/
Skąd masz podkładki(daj na pw adres ).Bo sam mam jabłonkę do zaszczepienia.
Tez amator :D -ciekawe co będzie jak tacy amatorzy jak my będą kombinować-może coś nowego się wyhoduje ? :;230

romekp
PostNapisane: 6 gru 2009, o 10:51 
200p
200p

---
Witam!
Również chętnie dostałbym "na Mikołaja" informację gdzie można kupić podkładki w ilościach detalicznych. W OEMS Prusy można zakupić po co najmniej 50szt. danego asortymentu. I głównie chyba chodzi tu o zrazy.
Pozdrawiam. Romekp

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Fallenangelv
PostNapisane: 6 gru 2009, o 10:59 
1000p
1000p

---
A propos szczepienia pewnie wielu forumkom chodzi to po głowie(mi także)ale czy ktoś próbował i z jakim powodzeniem zaszczepić dwie odmiany owocowych na jednej podkładce?

cx
PostNapisane: 6 gru 2009, o 12:43 
Witam.
Nie bądźcie tacy zawzięci na podkładki.Jeżeli szczepicie kilka drzewek to należy kupić w sklepie ogrodniczym drzewka danego gatunku na podkadce jaką chcemy mieć pod swą wymarzoną odmianę.Odmiana drzewka zakupionego jest w zasadzie obojętna ale lepiej jak nie jest zbyt silnie rosnąca i tyle.Sadzimy drzewko,drzewka teraz ,zrazy pobieramy późną zimą-trzymamy je w lodówce i szczepimy wiosną.Drzewko powinno kosztować koło 8 zł jabłoń,śliwa.Jak chcemy szczepić trochę więcej to wtedy można u szkólkarza kupić pęczek lub więcej interesującego nas gatunku na żądanej podkładce(pęczek=10 sztuk).Przy kilku-kilkunastu drzewkach ja bym sobie odpuścił poszukiwania podkładek.
Lex jeśli te zrazy pobrałeś teraz,to...niestety są one bezużyteczne.Jest szczepienie zimowe,ale to też nie teraz,łatwiejsze jest wiosenne.Wsadź podkładki do ziemi,niech sobie rosną-w przypadku wystąpienia bardzo ostrych mrozów,bez śniegu-przykryj.Zrazy pobierz w końcu lutego(zależy od pogody do połowy,końca marca) i szczep wiosną.Afaska na działkę jest ciekawą odmianą,do produkcji towarowej-ze wzgledu na owoce wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne-nie bardzo.

Fallenangelv
PostNapisane: 6 gru 2009, o 13:00 
1000p
1000p

---
Witam.
Krzysztofie co byś polecił na podkładkę na jabłonkę.Mam zamiar uratować od zapomnienia jabłonkę która rośnie zaniedbana u sąsiada.Wiem że to nie będzie to samo (ale prawie to samo może też być) odmiana jabłoni bardzo późna bardzo słodka.Może być silny wzrost(jak rozumiem im silniejszy system korzeniowy to owoc będzie trochę większy i bardziej soczysty z racji większej ilosci pobieranych składników pokarmowych tak? czy się mylę).
Dziękuję z góry i pozdrawiam. :D

Lex
PostNapisane: 6 gru 2009, o 13:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie, zrazów jeszcze nie pobrałem. Ale jestem troszkę zakręcony, koledzy pisali we wcześniejszych postach, ze trzeba pobrać zrazy gdy są one w zimowym spoczynku. Czy teraz jeszcze nie są? A jeśli pobiorę je w styczniu to tez będzie dobrze? Jeszcze pytanko, jaka metodę szczepienia poleciłbyś, Krzysiu? Czy ałycza się nadaje na podkładkę dla tych odmian?

Pozdrawiam serdecznie

cx
PostNapisane: 6 gru 2009, o 16:43 
Witam.
Tak zrazy muszą być w zimowym spoczynku....ale(mam nadzieję,że Pom poprawi jeśli błądzę :) ),to nie jest tak ,że gdy opadną liście drzewo śpi i do wiosny nic się nie dzieje.Zimą drzewo żyje i postępuje rozwój i różnicowanie się pąków itp.Tak,że nie jest obojętny termin pobrania zrazów,druga sprawa to czas ich przechowywania im dłużej tym dla nich gorzej.Ja na swoje potrzeby pobrałem do przeszczepiania jabłoni zrazy w połowie maraca a przeszczepiane były w kwietniu i było 98% przyjęć(no robił to wynajęty fachowiec,co tu gadać :D ).
Ałycza jak najbardziej i do Afaski i Mirabelki...jednak aby nie czekać zbyt długo na owocowanie warto je formować w 1 i 2 roku(czyli 2 i 3)po szczepieniu.

Co do jabłoni.No cóż odtworzyć "smaku dzieciństwa "się nie da :( .I nie oszukujmy się np Malikówka na M9 ma się.....nijak smakowo do dawnej Malinówki na A2 czy antonówce.Jeśli masz pod drzewka piach to sprawa prosta -jako podkładka może być antonówka(A2 nie jest w rejestrze i mało kto robi na niej drzewka).Jeśli jednak masz glebę lepszą,to chyba M26 czy P14(to bardzo podobne).
A odmiana żeby nie za silna czyli nie gloster,nie jonagold,nie ligol-bo to też ma lekki wpływ na późniejszy wzrost drzewa.Wogóle możesz wybrać odmianę dla Ciebie cenną,zaszczepić wyżej-70,80 cm i mieć dolne piętro z tej odmiany i górne z przeszczepionej.Sugeruję zrobić jednak minimum dwa drzewka aby mieć większą szansę powodzenia.

Pozdrawiam.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 916 ]  Idź do strony nr...        1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 66  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości