Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 976 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 70  
Autor Wiadomość
dominikams
 Tytuł:
PostNapisane: 30 mar 2009, o 19:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nie można, za późno.

MirekL
 Tytuł:
PostNapisane: 30 mar 2009, o 20:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Eeee... :D , jeszcze nie zapukalo, można spokojnie pobrać. Ale zrazy to już i do lodówki.

Efelynka
 Tytuł:
PostNapisane: 31 mar 2009, o 00:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Bardzo dzieki za odpowiedzi ale miedzy czasie znalazlam info,ze mozna do konca marca pobierac zrazy. A kolega Mirekl pisze 'do lodowki' ?? i jak dlugo mam je trzymac tam, kiedy szczepic?? Przepraszam, moze moje pytania sa smieszne ale jestem kompeltnym laikiem w temacie ogrodnictwa :)

mariokujaw
 Tytuł:
PostNapisane: 31 mar 2009, o 09:33 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Przyłączam się do tematu, fajnie by było, gdyby którys z bardziej doświadczonych forumowiczów wytłumaczył od A do Z jak sie to wszystko wykonuje , zrazy, okulizacja. Przybywa nowych uzytkowników forum i napewno wielu ma o tym mgliste pojęcie (np. ja gdzieś mi dzwonią ale w którym kościele to za bardzo niewiem). Wiem ze teraz coraz mniej czasu, ale może wspólnymi siłami uda sie stworzyć mały poradnik.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

aleksandra2323
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 12:19 
500p
500p

---
Gnębi mnie jedno baaardzo głupie pytanie, więc proszę ślicznie nie śmiać się ;:171 .
Jeśli mam np. metrową podkładkę, na której jest zaszczepiony krzew, który bez szczepienia dorasta do dwóch metrów, to jaka będzie wysokość takiej szczepionej rośliny? Chodzi mi o to, że wszędzie czytam, że szczepione są mniejsze, ale na chłopski rozum, taka roslinka i tak dorośnie do swoich docelowych rozmiarów?
Trochę namotałam.... :wink:

Tula
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 12:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Wzrost takiej zaszczepionej rośliny będzie zależał od tego, na jakiej podkładce została zaszczepiona. Istnieją podkładki skarlające - specjalnie się na nich szczepi np. jabłonie do małych ogrodów, aby mieć małe drzewka. Roślina na takiej podkładce nie urośnie tak bardzo, jak na swoim własnym korzeniu.

Jurek
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 18:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A skoro juz jesteśmy przy podkładkach.
Jedną moją czereśnię (najstarszą) mam zaszczepioną na antypce.
Słyszałem opinię( prof. Mika),że na tej podkładce czereśnie krócej zyją.
Nie dopytałem się niestety-co jest powodem krótkowieczności drzewa.
Niezgodność tkankową raczej moge wykluczyć (odmiana buttnera czerwona).
Co może być powodem?Faktem jest,że nie spotkałem w późniejszym czasie czereśni szczepionej na takich podkładkach.

Pomologu-ratuj :wink:

pomolog
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 19:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jurek napisał(a):
...Niezgodność tkankową raczej moge wykluczyć ...

Właśnie niezgodność fizjologiczna antypki z niektórymi (a większością nowszych) odmian czereśni jest powodem niezalecania tej podkładki pod ten gatunek. Doskonale objawy widoczne są już w szkółkach (latem zaczynają żółknąć i zasychać liście), dużo drzewek zamiera. Jeżeli nawet "początki są obiecujące" to później, po posadzeniu już w sadach drzewka te albo wypadają w ciągu roku, dwóch albo rosną bardzo słabo i w po wejściu w okres owocowania dają owoce drobne i niesmaczne.
Co ciekawe - występuje bardzo duże zróżnicowanie w zależności od genotypu siewek antypki. Są i takie, które nie dają opisanych objawów i wszystko jest w porządku. Jeżeli szkółkarz jeszcze na etapie produkcji drzewek wyeliminuje egzemplarze wykazujące niezgodność, w zasadzie mógłby produkować drzewka na tejże siewce. Tylko to już więcej pracy, a mniej korzyści materialnych (jak powiada przysłowie - nie opłaca się skórka za wyprawkę).
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Jurek
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2009, o 19:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dziękuję za wyczerpującą informację.Mam nadzieję,że moja Buttnera jakoś dogada się z antypką :wink:
Drzewo ma już pewnie z 8-10 lat i nie zaobserwowałem na pniu zgrubienia będącego objawem tej niezgodności.Liście też utrzymuje do jesieni,a za zaletę poczytuję sobie fakt,że drzewo nie jest duże,ma około 3 metrów i część owoców mogę zrywać z ziemi
Tak wyglądała ubiegłego roku.Nie mogę się doczekać,kiedy znowu zobaczę to w naturze :wink:

Obrazek

janhel41
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2009, o 14:31 
200p
200p
Szczepienie wykonane na Śliwce bardzo trudno się zrasta.naukę proponuje rozpocząć od jabłoni ;:77

Jurek
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2009, o 07:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No,ale rozwijajace sie pąki korzystają na razie z substancji zgromadzonych w zrazie.
Chyba,że to szczepienie zeszłoroczne?Tak czy siak życzę powodzenia i trzymam kciuki :wink:
Co to za odmiana,bez której nie możesz żyć? :wink:

ps.Nie wiem,czy nie byłoby dobrze usunąć rozwijający sie dolny pąk?

dominikams
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2009, o 22:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Oj Jurek, nie wierzysz we mnie? :wink:

Tutaj te szczepione trochę wczesniej (jakoś w lutym), zdjęcie robione 10 dni temu (dziś ta wcześniej szczepiona ma pęd długości ok. pół metra):

http://picasaweb.google.pl/dominikams/O ... 9783701266

Te były szczepione inną metodą (okulizacja oczkiem żywym).

Zresztą, myślę, że ta nowa (z poprzedniego zdjęcia) już się zrosła częściowo, i korzysta z podkładki. W końcu wodę musi skądś brać, bez tego nie puściłaby pąków (przecież nie stoi w wodzie czy wilgotnym podłożu).

Odmiana? Gdybym wiedziała, co to jest, to bym się nie bawiła w szczepienie, tylko kupiła gotowe drzewko :wink:

Jurek
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 07:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Te dwie były zaoczkowane w ubiegłym roku w lecie?
Ale pewnie trzymasz doniczki w mieszkaniu,skoro masz już tak spore przyrosty?
Kupowałas podkładki,czy szczepiłas na jakichś odrostach korzeniowych?

Ja w ubiegłym roku szczepiłem za pomoca oczkowania czereśnię,tak dla zabawy- za kilka lat będę miał kilka odmian o róznej porze dojrzewania na jednym drzewie.
Wygląda na to,że szczepienie sie udało :wink: :
Obrazek

dominikams
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 20:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nie w lecie, przecież piszę, że w lutym :wink: Tego roku oczywiście. Trzymam w mieszkaniu, bo chciałam mieć pewność, że oczko zrośnie się z podkładką (w niskiej temp. jak przecież wiesz, kallus tworzy się słabiej).

Twoja czereśnia, jak wnioskuję z fotki, była oczkowana w lecie (pąkiem śpiącym), a moje śliwki oczkiem żywym pod koniec zimy (takie oczka w tym samym roku wytwarzają pędy).

Szczepiłam na ałyczy (kupiłam podkładki).

W lecie też chyba spróbuję zaokulizować, tylko nie wiem jeszcze co :lol:

Jakby co to wiem, do kogo się zgłosić po porady 8)

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 976 ]  Idź do strony nr...        1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 70  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: ploplus i 62 gości