Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
ldarko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szczepienie jabłoni zrazami - jaka metoda

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie metody szczepienia ze zrazów.
Mam zrazy kilku odmian, przechowuję w piasku.
Przymierzam sie do pierwszego szczepienia, poczytałem o kilku metodach, ale ciekawi mnie jedno zagadnienie.

Czy z przechowywanych zrazów można przeprowadzić okulizację na drzewkach już w ziemi (3 letnie jabłonki), lub
czy jest jakaś mozliwość uzycia "oczek" z tych zrazów, czy w grę wchodzi jedynie stosowanie itd
i jeszcze jedno, czy zeby nie stracic tych odmian mozna szczepic na zakupionym w szkolce okulancie, czy kupuje sie jakas podkladke, czy mozna szczepic zaraz po posadzeniu?

dziekuje za wskazówki
pozdrawiam
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Jest możliwa okulizacja wiosną, oczko na zrazie musi być wciąż uśpione a podkładka która już 'ruszyła' - oczko nie zaczeka, podkładka musi w tym momencie rosnąć - temperatura potrzebna do zrostu powyżej 10'C. Szanse powodzenia mniejsze niż przy świeżych oczkach latem. Zrazem przez stosowanie lepsze szanse.

Oczywiście można zaszczepić na gotowym drzewku ze szkółki czy na posiadanych starszych drzewach. Dla lepszego powodzenia - drzewko z dobrymi korzeniami, posadzić jak najszybciej, szczepić jak już trochę się przyjmie, ruszy i żeby miało wodę. W razie suszy fizjologicznej (albo faktycznie susza albo drzewku brakuje korzeni) mogą być kłopoty ze zrostem. Lepiej w takim przypadku przechować uśpione zrazy dłużej, o ile są warunki.
Żeby nie stracić odmiany - faktycznie najlepiej założyć zrazy na te trzyletnie drzewka, ja preferuję przez stosowanie na żywotnym wilku jakimś.
ldarko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

bardzo dziękuję za odpowiedź :)

"podkładka ruszyła", tzn. zaczną się rozwijać pąki? - termin koniec marca, kwiecień? :oops:

a i jeszcze jedno mi sie nasunęło - czy na takiego okulanta mozna np zalozyc oczka w taki sposob, zeby zachowac
tez jego odmiane, powiedzmy na wysokosci 50-60cm na glownym pędzie..

dziękuje
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam, podepnę się pod temat. Mam kilka samosiejek czereśni ptasiej i chcę je wykorzystać jako podkładki. Czekają na nie (mam nadzieję, że uśpione) zrazy do szczepienia. Podkładki (tzn. te dziczki) są w róznym wieku, różnej wysokości i o różnej grubości pnia. Zrazy też mam różne. W związku z tym mam praktycznie mozliwość szczepienia różnymi metodami. I wobec tego pytanie: która z metod daje największe szanse powodzenia przy szczepieniu czereśni na czereśni ptasiej? I sprawa jeszcze jedna: czy zaszczepić te podkładki "in situ" i potem, jak się szczepienia przyjmą, przesadzić je na miejsca docelowe, czy zrobić odwrotnie: przesadzić podkładki i jak ruszą - wtedy szczepić?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Oczywiście że można zaoczkować okulanta wysoko, potem pytanie tylko czy uda się wyprowadzić obie odmiany. Oczywiście żadna strata jeśli się nie uda, jedno lub drugie będzie :wink:
Najlepsza metoda na wieloodmianowe drzewka (mojem skromnem zdaniem) to kupić drzewko ugałęzione i zaszczepić na gałązkach. Wtedy na pewno już są i gałazki podkładki i szczepionego.

Czereśnie najłatwiej takoż - zrazem przez stosowanie, tam gdzie dobra grubość, czy to na przewodniku czy na bocznym; mozna szczepić wysoko, zwłaszcza że odmiany bywają wrażliwe na mróz. No, lepiej nie wyżej niż metr, żeby korony dosięgnąć...
Podkładki lepiej zasadzone i juz zakorzenione by wodę miały. Co nie znaczy że koniecznie w sadzie, można w doniczkę. Można poczekać dla pewności aż zaczną ruszać. Pączki czereśni bardzo łatwo zasychają więc lepiej niech od razu mają warunki do zrostu. Co oznacza temperatury 10-15 (aktywność miazgi) i wodę.
Czereśnie szczepi się dłuższym zrazem, 5 oczek lub więcej, właśnie dla pewności na wszelki wypadek.
:wit
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Dzięki za radę. W takim razie czekam, niech te "dziczki" ruszą i będę szczepił in situ. A potem pomyślę o przesadzaniu.
ldarko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

[quote="Rossynant"]Oczywiście że można zaoczkować okulanta wysoko, potem pytanie tylko czy uda się wyprowadzić obie odmiany. Oczywiście żadna strata jeśli się nie uda, jedno lub drugie będzie :wink:
Najlepsza metoda na wieloodmianowe drzewka (mojem skromnem zdaniem) to kupić drzewko ugałęzione i zaszczepić na gałązkach. Wtedy na pewno już są i gałazki podkładki i szczepionego.

ok, dziękuje, będę próbował...
skorzystam z rady i kupie drzewko i na nim poćwiczę...
pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas
darek
full
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 mar 2013, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam wszystkich.
Chciałbym zaszczepić jabłonkę-dziką znaleziona pod lasem. Mam już ścięte zrazy ze starkinga. Problem jest taki że drzewo to nie miało długich jednorocznych pędów tylko wszystkie gałązki posiadaja większe lub mniejsze zozgałęzienia. Pytanie -czy można takim zrazem zaszczepić jabłonkę i ewentualnie jaka metodą?
Pozdrawiam.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Naszczepić można każdy kawałek drewna, tylko efekt niepewny. Istotne czy będą na nim żywe oczka, pączki. Kilkuletnia gałązka też przyrośnie i wybije w pędy jeśli tylko jakieś oczko tam jest, najwyżej z opóźnieniem.
Technikę trzeba dobrać do tego co się ma i tyle.

Jeśli masz tam ładną gałązkę dwuletnią z małymi krótkopędami można użyć tak jak zraz, na krótkopędach są oczka, ma prawo coś z nich wybić. Zakładałem takie, normalnie przez stosowanie; nie mówię że każda się przyjęła :wink:
Boczny pęd długości chociaż koło 5 cm też nada się na zraz - chodzi tu o to że trzeba go zaciąć skosem na 2 cm przynajmniej i coś jeszcze musi zostać, a na ostatnie 1-2 cm nie bardzo można liczyć - słabe, może być przymrożone czy coś. Ale też na tym końcu na pewno są pączki. Mając krótki pęd spokojnie można zostawić go z czubkiem, potem się okaże, skrócić zawsze można.

Pędy ze słabych oczek będą też słabe, z początku kiepsko będą rosły. To nie jakiś problem, tylko dłużej się poczeka na wyprowadzenie korony. Jeśli wybije kilka to wybierz do wyprowadzenia te niżej położone, szczytowe skróć.

Miałem takie zbyt cienkie zrazy kiedyś, ze trzy, jeszcze przyszła susza, zaschły. Przy odwiązywaniu okazało się że jeden pąk pod taśmą żyje, a zraz prawie przyrósł. To zostawiłem. Ten pąk dał tylko parę listków, a w pęd wybił dopiero następnej wiosny. Całkiem smaczne te jabłka :D
:wit
full
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 mar 2013, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Wielkie dzięki za informacje.
soluton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

mam pytanie czy można pobrac teraz zrazy
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Mam jabłonkę która wyrosłs dziko . Po 3 latach to jest w zeszłym roku pod koniec marca wysadziłam ją na działkę bo pięknie rosła aby ją zaszczepić . moja jabłonka miała gałązki odchodzące od pnia pod kątem prostym więc chciałam je wyprostować i sznurkami przyginałam do doły .W zeszłym roku zakwitła ale ze względu na przesadzenie kwiat opadł, zrzuciła też wszystkie liście potem na nowych przyrostach wypuściła nowe listki . czubek ścięty jest za trzecią koroną na wys 3, 2 m .Ponieważ to silne drzewko chcę zaszczepić ją 2 lub 3 odmianami Teraz tak wygląda . jak ją zaszczepić ?
Mam sąsiada który szczepił swoje drzewka i zrazy przyjeły sie, ale jego drzewka były małe i miały cienkie gałązki .
Jak zaszczepić prawidłowo taką jabłonkę , która gałązki ma dość grube . Czy w najbliższą sobotę można już szczepić ?
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Kilka dni temu zaszczepiłem 2 jabłonki i 2 śliwki. Zrazy były pobrane zimą i trzymane w chłodnej piwnicy. W dniu szczepienia pąki wyglądały, jakby miały nabrzmiewać, co mnie martwi, ale po dzisiejszej inspekcji pąki na zrazach trochę się powiększyły. :D Jabłonki zaszczepione zostały usychającą jabłonią siewką, która ma ogromne i smaczne owoce, śliwki ałycze zaś ciemną, węgierkopodobną odmianą, też z usychającego drzewa. Mam nadzieję, że się przyjmą, bo szkoda mi takich dobrych owoców.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”