Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
mlody
50p
50p
Posty: 69
Od: 16 maja 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

faniczekolady
Właśnie w grubości widzę największy problem, o ile nie było by problemu z doborem tej grubości podkładki (choć to są bardzo cienkie siewki) to ze zrazami mam już problem w mojej okolicy nie rosną sady towarowe i nie ma na śliwach grubych przyrostów jednorocznych dlatego jeszcze nie próbowałem oczkowania. Jeśli już rosną śliwy to są to drzewa rozłożyste i dużych rozmiarów, najczęstszej nigdy nie cięte więc nie rosną zbyt bujnie, no może poza langrodami te rosną jak opętane.
Do lipca jeszcze trochę czasu może uda mi się znaleźć zrazy na ogródkach działkowych albo u znajomych chociaż tych już odwiedziłem i zrazy po szczepiłem najczęściej ich nazwa była "że smaczne" więc nawet nie wiem co mam
Pozdrawiam
Rafał
Ps.
BozenkaA dzięki za linka oglądałem go wcześniej ale było miło znowu popatrzeć i trochę przypomnieć sobie
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Moze się przydać, dość ciekawe:
http://e.sggw.waw.pl/file.php/507/wykla ... arstwa.pdf

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam i o poradę pytam :)
Czy podkładki można okulizować na wiosnę? Czytałem gdzieś, ze można tak robić ale zastanawia mnie dlaczego tego się nie wykonuje w szkółkach? Podejrzewam, ze w grę wchodzi tylko chip budding, nie wiem jak to się nazywa po polsku :(

Dziękuję za poradę i pozdrawiam serdecznie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Wracasz do tematu, str. 25 czy coś? :wink:
Też czytałem że fizycznie jest możliwie, ale poza tym nie wiem bom nie próbował.
Chip budding (dosłownie "okulizacja wiórkiem") nazywa się u nas okulizacją na przystawkę; Shield budding lub T-budding to okulizacja w T lub 'za korę'.

Wiosną można szczepić zrazem, a to lepsza metoda.
Jeśli chodzi o okulizację wiosną wyobrażam sobie gdzie może być problem: takie małe oczko musi szybko przyrosnąć, inaczej uschnie - mały kawałek to długo nie wytrzyma bez 'zasilania z podkładki'. A mówimy o oczkach które czekały od jesieni... Do sprawnego zrostu podkładka musi już rosnąć i musi być ciepło (a z tym może być różnie...) tymczasem jak bedzie ciepło to również naszczepione oczko ruszy i może uschnąć zanim przyrośnie. Druga kwestia - okulizacja wymaga by podkładka dobrze rosła i nie miała problemu z dostarczeniem wody, a w szkółce podkładki wiosną są świeżo posadzone...
Latem oczko 'śpiące' jest świeżutkie i żywotne a po założeniu nie rusza, zaś podkładki już ukorzenione - zatem nie ma problemu.
Oczywiście można okulizować w kontrolowanych warunkach "w ręku" zimą, wtedy można mieć temperaturę stałą (koło 10'C) i zrost wówczas powstaje a oczko nie rusza.

Tak czy owak trzeba zaczekać aż podkładka ruszy a zrazy mieć uśpione, w chłodzie przetrzymane. Spróbować można. Różne krzewy, winorośl itp tak się szczepi, na zachodzie jabłonie też tak robią - a czy w nasze wiosenne klimaty się uda to zobaczymy :lol:
http://forums2.gardenweb.com/forums/loa ... 66364.html

Przy okazji: istnieje inna metoda wiosennego szczepienia "oczkiem", jakkolwiek to się nazywa (coś jak za korę), która omija problem, bowiem wszczepia się kawałek zraza z jednym oczkiem za korę, 'obustronnie' by tak rzec.
Robi się tak: bierze odcinek zraza z oczkiem, takie chociaż 5 cm, lepiej więcej; zacina skośnie obie strony - skosy biegną od strony z oczkiem do 'tylnej' - a z tyłu ścina paseczek kory przez całą długość. Na podkładce nacina się pasek kory na szerokość tego zraza, przecina go środkiem i odchyla z obu stron by włożyć obustronnie te nacięte skosy zraza pod płatki kory, które przykryją cięcia. Środkową część kory, nadmiarową, usuwa się. To należy owinąć tak jak zawsze folią, samo oczko odsłonięte. Szczepi się tak wiosną trudne do naszczepienia drzewa, typu orzechów. Podkładka powinna być grubsza niż 'zraz'. W porównaniu do normalnego szczepienia zrazem ta sama zaleta co okulizacja - nie niszczy się podkładki bezpowrotnie.
Naturalnie można też szczepić zrazem 'za korę' jednostronnie a bez ścinania podkładki, ale to na grubszych drzewkach stosowane.
:wit
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

P.S.
Tu o metodzie z wszczepieniem całego kawałka zrazu - wyżej wspomniałem - i podobnież można w trakcie wegetacji, żywym zrazem :D
http://aggie-horticulture.tamu.edu/eart ... -grafting/
Obrazek

ładnie narysowane warianty okulizacji http://web.aces.uiuc.edu/vista/pdf_pubs/BUDDING.PDF
i jeszcze jedno z obrazkami http://cru.cahe.wsu.edu/CEPublications/ ... PNW496.pdf
i szczepienie winorośli http://cru.cahe.wsu.edu/CEPublications/ ... eb2023.pdf
:wit
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Dzięki wielkie za to, ale to odnosi się do okulizacji letniej a mi chodzi o to jak mogę przeprowadzić okulizacje na wiosnę. Nigdzie nie mogę tego znaleźć.

Pozdrawiam serdecznie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

No bo sama technika okulizacji jest identyczna: tniesz oczko i zakładasz. Tak jak latem. Różnica tylko w tym że owo oczko jest "żywe" bo już nie w spoczynku do zimy. Możesz poszukać hasła "okulizacja oczkiem żywym".

Przy okulizacji latem zakładasz oczko "śpiące", w stanie spoczynku, które ruszy dopiero następnego roku wiosną. A oczko zakładane wiosną juz przeszło zimowy spoczynek i już się budzi, zacznie rosnąć zaraz po założeniu. Stąd trzeba przetrzymać sobie zrazy w chłodzie (jak normalnie do szczepienia), bo oczko zakładane jeszcze rosnąć nie powinno, oczywiście; zaś zakładać je należy gdy już na podkładce pąki ruszają (pekają) albo i później. Do zrastania się musi być ciepło, typowo od kwietnia do czerwca, włącznie - jak się ma gdzie przechować te zrazy w uśpieniu :wink:
:wit
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Wielkie dzięki za odpowiedz. Czym zawinąć można te oczko? Czy taka taśma teflonowa PTFE się do tego nadaje? To jest chyba najtańsza opcja jaka jest możliwa, bo taśma izolacyjna to raczej nie, co?

Pozdrawiam serdecznie
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam
Jest taka specjalna folia izolacyjna, do tego fantastycznie rozciągliwa( 8X), po kilku miesiącach ulega biodegradacji. Można ją kupić w internecie, sprzedawana w okółkach, w jednym okółku jest około 500-700 listków o długości ( przed rozciągnięciem) 5cm lub 7cm( dwie wersje tej taśmy). Każdy listek zabezpieczony jest od spodu papierkiem pegaminowym i bardzo łatwo odrywa się od następnego listka( perforacja). Taki okółek 500 listków( długości 7cm każdy) lub 700 listków( 5cm długości pojedynczego listka) kosztuje 82,50 zł. Na jednego okulanta wystarczy jeden lub maksymalnie dwa listki. Poszukaj w internecie, wpisz w Google Medifilm taśma izolacyjna i euroflora i będziesz miał link sklepu internetowego.
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam.
Ja zawijam oczka rafią którą kupiłem w sklepie ogrodniczym, nazywa się NATURAL RAPHIA NORTENE.
Kiedyś dostałem od kolegi kilka pasków folii ale nie umiałem owijać bo po kilku dniach końcówki paskow odchodziły od zawiniętych zrazów i oczek, być może żle to robiłem.
Tą rafią co mam może wolniej idzie ale dokładnie owinąć można i zawiązać na końcu, jak ktoś robi małe ilości to bardzo dobra jest.
Pozdrawiam
and777
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Jeżeli dobrze rozumiem to rafia jest rodzajem sznurka, czegoś cienkiego do wiązania?
Wcześniej też zaczynałem od rafii( takiej zwykłej, konopnej) i niestety do okulizacji nadawała się srednio, wrzynała się w rosnące i pęczniejace oczko, nie dawala idealnej szczelności, wymagały smarowania maścią na bazie kalafonii i w końcu oczka obumierały. Bardziej chyba nadaje się( rafia) do szczepienia zrazami metodami tradycyjnymi niż do okulizacji.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

No tak, ale widzisz 82 PLN to trochę dużo. Szkoda, ze sprzedają tylko w takiej dużej ilości. Ja potrzebuje na góra 30 drzewek. Czy taka taśma PTFE się nada, tez chyba jest rozciągliwa, nie?

Pozdrawiam serdecznie
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Każda taśma będzie dobra pod warunkiem szczelnego i dokładnego przylegania. Czyli wiele zależy od Ciebie i starannego wykonania procedury.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”