Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Trudno mi oceniać prawdopodobieństwo udanego szczepienia gruszy europejskiej na azjatyckiej, gdyż wykonałem tylko dwanaście okulizacji na czterech pędach/zrazach. Z tych dwunastu prób przyjęło się osiem, po dwa na każdym pędzie. Oceniając witalność i siłę wzrostu tych przyjętych oczek, mogę ocenić, że nie ma niezgodności biologicznej miedzy tymi odmianami i rokuje to dobrze na przyszłość.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Wrzucam lepsze zdjęcia:

Pierwsze oczko jest we wcześniejszym moim poście

Drugie oczko
Obrazek

Trzecie oczko
Obrazek

Czwarte oczko (dwa ujęcia bo ledwo go widać)
Obrazek

Obrazek

Gruszka
Obrazek
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

vader2 pisze:Trudno mi oceniać prawdopodobieństwo udanego szczepienia gruszy europejskiej na azjatyckiej, gdyż wykonałem tylko dwanaście okulizacji na czterech pędach/zrazach. Z tych dwunastu prób przyjęło się osiem, po dwa na każdym pędzie. Oceniając witalność i siłę wzrostu tych przyjętych oczek, mogę ocenić, że nie ma niezgodności biologicznej miedzy tymi odmianami i rokuje to dobrze na przyszłość.
To, ze oczko sie przyjelo to wcale nie znaczy o tym, ze drzewa podkladka i roslina szlachetna wzajemnie się tolerują. Przeciwnie, w przypadku niezgodności jest bardzo często tak, ze zraz początkowo rosnie bardzo ale to bardzo silnie by po 2-3 latach uschnasc. Dla zainteresowanych polecam klasykę traktujaca o tym temacie: The Grafter's Handbook napisana przez R.J. Garner -> http://www.amazon.co.uk/The-Grafters-Ha ... 1845337549

Niestety tylko w języku angielskim, dla tych oczywiście co do szkoły nie mieli pod górkę ;)

Pozdrawiam serdecznie
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Tak jak napisałem, cyt. "dobrze rokuje na przyszłość"
To nie znaczy, że stwierdziłem, że na pewno nie ma niezgodności tkankowej, tylko , że okaże się to dopiero w przyszłości, a na razie jest to dobry prognostyk( na przyszłość)
To kwestia nie znajomości języków obcych, tylko zwykłej umiejętności zrozumienia znaczenia prostego zdania w języku polskim, co jak widać dla niektórych jest to góra nie do zdobycia, mimo iż( być może) nie mieli do szkoły pod górkę.
P.S.
Gdyby rzeczywiście była rażąca niezgodność tkankowa między tymi odmianami, to już na wstępie widać by było chociaż to, że źle zrastają się ze sobą podkładka i zraz, oczka zamierają, odpadają itd. , tak jak to się dzieje w przypadku szczepienia niektórych odmian grusz na pigwie. Tutaj tak nie było, jeśli nawet ( w przyszłości) okaże się, że była niezgodność, to pewnie nie będzie ona tak wielka i być może szczepienie zakończy się powodzeniem.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Lex pisze:
Niestety tylko w języku angielskim, dla tych oczywiście co do szkoły nie mieli pod górkę ;)
A na zmywaku w Londynie taka szkoła to też się liczy?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Nawet bardziej !
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

astone pisze:
Lex pisze:
Niestety tylko w języku angielskim, dla tych oczywiście co do szkoły nie mieli pod górkę ;)
A na zmywaku w Londynie taka szkoła to też się liczy?
To naprawdę zależy jak długo już pracujesz. Książka jest napisana przez autora, który był w latach 40tych dyrektorem instytutu w East Malling, jeśli coś to mówi (pochodzą z niego podkładki do jabłoni z serii M) i jest pisana jerzykiem literackim, tak wiec ten zmywak może nie wystarczyć chyba.

Pozdrawiam serdecznie
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

A może by tak wrócić do tematu ??

Ja z tej książki raczej nie dowiem się czy moje oczka są w porządku.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Poczekaj do wiosny, wtedy będziesz miał pewność, to i tak nie ma teraz znaczenia, gdybyś nawet sprawdził żywotność tych oczek to i tak nie masz gwarancji, że przeżyją zimę i wyrosną.
To będzie też zależało od tego jaką będziemy mieć zimę. Nieraz tak miałem, że żywe jesienią oczka , na wiosnę były już obumarłe.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Nie ma co się martwić na zapas. Ja oczkowałem świdośliwy i wiosną oczka wydawały się takie czarne. Wybiły nie z tech pąków, lecz z drobnych przybyszowych co są uśpione u podstawy. Nie wszystkie oczywiście.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ja bym na wszelki wypadek owinął pień z tymi oczkami agrowłókniną teraz, lepiej zabezpieczyć się przed silnymi podmuchami mroźnego zimowego powietrza.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Podkładki oczywiście zostaną przykopane. Pod koniec tygodnia będę miał ocieplenie i ziemia powinna odmarznąć. Chciałem wiedzieć czy wiosną będę musiał podejść po raz 4 do problemu szczepiania czereśni. W tym momencie oczka nie są uschnięte, ale co będzie po zimie trudno zgadnąć. W marcu będą wszystkie odkopane, zdejmę taśmę i przytnę podkładki. To szczepienie jednak zaczęło robić się trochę frustrujące i chciałem wiedzieć w którym momencie popełniam bład. Część teoretyczną mam oczywiście przerobioną, małe sukcesy też, ale nie z czereśniami.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

To paski do szczepienia są do teraz?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”