Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

witam, a co sądzicie o zastosowaniu wstawki z m26 lub p60 jakie było by ograniczenie wzrostu jeśli podkładką jest s. antonówki?,jakie są wady tej kombinacji? oprócz czasu .
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ja w tym roku zrobiłem B9 na antonówce jako wstawka.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam,vader2 a jakby zaszczepić czeresnię na sadzonkach łutówki,bo mam dobrą w smaku czeresnię i trochę odrostów łutówki.piotr
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Czy Łutówka daje odrosty?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Wstawka z m26 to niema chyba sensu albo ma, sam nie wiem ,a b9 porównywalna do p60, na jaki efekt liczysz i na jakiej wysokości wszczepisz odmianę ?
Ostatnio zmieniony 17 lis 2014, o 13:35 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdanie zaczynamy wielką literą.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ad swistak
Pobierz w grudniu-styczniu po pierwszych mrozach dobrze wyrośnięte 30-50cm, średnica 0,5-1cm, tegoroczne zrazy, takie które rosły od strony słonecznej, miejsce ścięcia zrazu poowijaj ligniną namoczoną roztworem miedzianu-50, zrazy w pęczkach po 5-7 szczelnie owinąć folią celofanową lub zwykłą torebką polietylenową, tak by wystawało tylko kilka cm wierzchołków tych zrazów. Następnie włóż to do lodówki na najniższą półkę, zrazy opisz, żeby nie było pomyłki. Na wiśni Łutówce, która ma być podkładką, przygotuj wybrane 2-4 pędy dwu-trzyletnie w zależności ile lat ma ta wiśnia. Wybrane pędy podkładkowe już teraz można pozbawić cienkich, lekkich odrostów. Na wiosnę poza wybranymi pędami podkładkowymi należy pozostałe odciąć. Po ruszeniu wegetacji , ale dopiero gdzieś w połowie maja należy zookulizować każdy pęd 2-3 oczkami wybranej odmiany czereśni, szczelnie owijając oczka folia okulizacyjną. Wierzchołek pędu nad najwyższym oczkiem skośnie odciąć i zasmarować maścią do szczepienia. Do szczepienia czereśni najlepiej zastosować okulizację oczkiem na przystawkę. Po kilku tygodniach, gdy oczka rozwiną się w nowe pędy, folię przeciąć. Jest to okulizacja wiosenna, bo letnią to dopiero w lipcu mógłbyś zastosować, a tak zyskujesz kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Pięknie.
Cóż za dialogi. I jaka wyjątkowa i stosowana lingwistyka. ;:173



Tylko...czy Panowie się aby czasem leciutko nie zapędzili w tych swoich chęciach
utrzymania pełnej poprawności wypowiedzi współrozmówców? :roll:

Wątek oczyszczam i proponuję od teraz powrócić do jego sedna- Szczepienia drzew i krzewów owocowych :idea:
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Babuchna dziękujemy, pełny profesjonalizm :wit
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ja mam pytanie odnośnie zrazów, czy obowiązkowe jest ich pobranie na zimę i trzymanie w piwnicy? czy to się tyczy tylko sytuacji gdy np zrazy pobieramy z wymarzonego drzewa które jest kawałek drogi od naszego sadu?... Na filmikach instruktażowych co do szczepienia widać, że panowie pobierają świeże zrazy i je szczepią od razu... proszę o oświecenie :lol: (szczerze to całe zimowanie zrazów zniechęca do zabawy :roll: )
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Takie książkowe pierdzielenie,ja jak mam możliwość to na wiosnę w odpowiednim momencie szczepię świeże na świeże jak tylko widzę(ten moment) a nie żadne trzymanie po piwnicach w wilgotnym piasku od stycznia czy jaktam,wystarczy odpowiedni nie za późny moment kiedy ruszają soki w drzewach i mocne ściśnięcie szczepu i deko szczęścia....a nie cuda,wianki na kiju i nóż do szczepeinia za trzy stówki...
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

vinetou80 czyli myślimy podobnie :D, jedynie narzędzia i tak będę musiała kupić (może nie za 3 stówki :lol: ), bo porządnych ostrych zabawek nie posiadam...a przydałyby się, więc mam już umówioną wizytę w budowlano-ogrodniczym :roll: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Można i tak jak piszą Koledzy/Koleżanki pobierać zrazy tuż przed wykonaniem zabiegu szczepienia, ale odsetek przyjęć na pewno będzie większy gdy użyjemy zrazów jeszcze uśpionych, przechowywanych w lodówce, chłodni. A to dlatego, że poziom aktywności życiowej ( krążenie soków itd.) powinien być zdecydowanie po stronie podkładki i to daje większe szanse dla zrazów, które odpowiednio dopiero zaczynają zwiększać swoją aktywność czerpiąc konieczne soki witalne z podkładki, a nie odwrotnie. Jeśli szczepimy zrazami dopiero co pobranymi narażamy się np. na to ,że zraz z początku bardzo ładnie nam rozwinie listki, mocno wybije , ale następnie np. w wyniku chwilowego załamania pogody , spadku temperatury nastąpi obumarcie tych młodziutkich liści. Drzewko sobie z tym poradzi, ale zrazy już niekoniecznie, co osobiście obserwowałem. Po prostu bezpieczniej szczepić zrazami jeszcze uśpionymi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

W poprzednim sezonie szczepiłem wcześniej pobranymi zrazami, jednak w wyniku wzrostu temperatury w miejscu ich przechowywania zaczęły one odżywać. Na 52 zaszczepione "żywe w żywe" jabłonki odpadła jedna i to prawdopodobnie przez zbyt słabą podkładkę, która zaraz po zrazie obumarła. Także jeśli ktoś nie ma warunków, lub mu się nie chce, nie ma konieczności cięcia zrazów wcześniej. Trzeba tylko wybrać odpowiedni moment, bo wiosną przy dobrej pogodzie wegetacja potrafi nieźle przyspieszyć.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”