Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Paski do okulizacji do dostania w większości ogrodniczych lub folia spożywcza (taka rozciągliwa - samoprzylepna) pocięta na roki o szerokości ok. 2 cm.
Pozdrawiam,

J
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Tak, rafią dokładnie nie owinie się, trzeba potem maścią ogrodniczą smarować i latem po przyjęciu uważać aby nie wrastało się i polużnić, cały pęk rafi kosztuje 5,50zł to na kilka lat starczy . Też chętnie kupił bym te paski folii samoprzylepnej żeby w mniejszych ilościach mieli.
Może ktoś chętny jest też na nie to kupilibyśmy np. w 3-4 osoby jedno opakowanie?
Pozdrawiam
and777
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ja nie wiem, czy te 82 zł to jest aż tak wielki wydatek( paczka papierosów kosztuje 12 zł), tym bardziej, że te paski foliowe, dopóki się z nich nie zdejmie zabezpieczajacego pergaminu są zabezpieczone przed wysychaniem i biodegradacją. Ja mam działkę 14 arów przydomową, na której amatorsko posadziłem i uprawiam kilkadziesiąt sztuk rozmaitych drzewi krzewow owocowych, przeszczepiłem sobie wiele jabłoni, śliw, pigw i grusz, czy bzów lilaków.Dzięki okulizacji mam sporo wieloodmianowych jabłoni, czereśni, grusz, czy dereni, dwukolorowe bzy lilaki. Ten jeden okółek folii wystarczył mi na prawie dwa lata amatorskich okulizacji, dając 80-90 procentową skuteczność.Trzeba tylko szczelnie ten okółek zawinąć w woreczek polietylenowy, to posłuży jeszcze długo. Przy starannym i oszczednym postępowaniu, za 82,50 zł można zrobić 400-500 oczek. To jest mało? W amatorskim szczepieniu i okulizacji to są żadne pieniądze, tym bardziej, że wydane raz na rok, czy nawet dwa lata. Zresztą nie tylko do okulizacji ta folia może posłużyć; szczepiłem ( z powodzeniem) moje grusze azjatyckie metodą za korę( kożuchówka) z bardzo dobrym rezultatem http://imageshack.us/a/img26/4033/drzewka072.jpg
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Zookulizowany fioletowy lilak na białoperłowym lilaku( Krasawica Moskwy) http://imageshack.us/a/img546/1883/drzewka113.jpg
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

vader2 na jakiej podkładce szczepiłes pigwe? Mam jedną pigwe, nie wiem co za odmiana bo na targu kupiłem ale wcześnie dojrzewa, w tym roku koniec września to już obleciały owoce na ziemie. Nalewka pyszna z pigwy!!! Chce zaszczepić kilka oczek pigwy.
Te paski samoprzylepne to świetna sprawa przy oczkowaniu, tylko ja rocznie 5-10 oczek szczepie ale jak piszesz że to nie wysycha to pewnie skusze się i kupie ją. haha
Pozdrawiam
and777
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

vader2 pisze:Ja nie wiem, czy te 82 zł to jest aż tak wielki wydatek( paczka papierosów kosztuje 12 zł), tym bardziej, że te paski foliowe, dopóki się z nich nie zdejmie zabezpieczajacego pergaminu są zabezpieczone przed wysychaniem i biodegradacją.
Vader2, dla kogoś, kto już potrafi szczepić i znalazł w tym przyjemność, może i niedużo. Ale ja dopiero początkuję. Jesienią wsiałam trochę nasion antonówek, mając nadzieję, że wzejdą i wyrosną mi na podkładki. Nie mam pojęcia, czy uda mi się szczepienie, czy znajdę w tym przyjemność. Często z wielu planów nic nie wychodzi. Dlatego na początek wolałabym coś dużo tańszego. A dla ludzi niepalących, porównanie do papierosów jest czystą abstrakcją. Nawet nie wiedziałam, że papierosy są takie drogie. :shock:
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Może porównanie do paczki papierosów nie było najlepsze, no ale do czego miałem to porównać, do butelki wódki za 18 zł?
Dopiero by sie narobiło.
Taka folia, właśnie bardzo dobra jest dla początkujacych , gdyż wybacza wiele błędów, zwłaszcza w przypadku niedokładnego dopasowania oczka do podkładki, co przy zastosowaniu rafii, czy mało elastycznej taśmy, skutkowało małą skutecznością szczepienia i niskim odsetkiem przyjęć.Ja sam osobiście zaczynałem z rafią, domowej roboty paskami z torebek jednorazowych itp. i często miałem dosyć, ręce mi opadały, kiedy przyjmowało sie jedno na 5-8 oczek i to mimo, że potrafię precyzyjnie operować nie tylko nożem ogrodniczym ale też skalpelem. Wolę raz na dwa lata wydać te 82 zł niż tracić czas na powtorne doszczepianie drzewek. Pozdrawiam.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Z resztą nie tylko ten element jest ważny, równie ważne jeśli nie ważniejsze jest zebranie w odpowiednim czasie zrazów, własciwe zabezpieczenie i ich przechowanie w lodówce lub chłodni i odpowiedni moment w kalendarzu na wykonanie tego szczepienia. Do tego dochodzą inne czynniki; pogoda, wilgotność powietrza, szkodniki itd.
Dlatego warto chciaż jeden czynnik zooptymalizować, skoro jest taka możliwość.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ad and777
Pigwy mam szczepione zarówno na pigwie podkładkowej S1( dwie sztuki) oraz na jarzębinie( pospolitej). Na jarzębinie pigwy rosną wolniej ale mają pokrój regularnego drzewka. Te na S1 są roślejsze ale za to mają pokrój krzaczasty. Jedne i drugie dobrze owocują.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

BozenkaA pisze: Nie mam pojęcia, czy uda mi się szczepienie, czy znajdę w tym przyjemność. Dlatego na początek wolałabym coś dużo tańszego.
Bywa i coś tańszego a nawet darmo :D
Zawijać można w każdą folię - ale musi się zostawić samo oczko odsłonięte. Folie do okulizacji mają tu zaletę że można owinąć wszystko wraz z oczkiem i zostawić, bez dalszej roboty. Pąk nie udusi się i wyrośnie przez folię, a i wiązanie nie 'zaobrączkuje' pędu. Ale też wcale nie musi się kupować elegancko na kawałeczki pociętej, a nawet biodegradowalnej, bywają inne taniej. To w końcu tylko folia, kosztuje głównie jej konfekcjonowanie.

Można użyć rozmaitych folii czy taśm, niestety trzeba poeksperymentować które się nadadzą. Np. taśmy izolacyjnej (elektrycznej) uważając żeby nie była zbyt dobrze klejąca :wink: bo się potem może zdjąć wraz z korą. Biurową też się da. Samoprzylepne być nie musi, można użyć zwykłej folii, cienkiej a coś elastycznej, np uciąć paski z cienkich reklamówek - tyle różnicy że trzeba toto zawiązać.
Dla początkującego może być kłopotem by oczko zostawić osłonięte, ale jednak cały styk szczelnie przy tym owinąć... niemniej pośpiechu nie ma, a oczywiście można zawsze dosmarować maścią jakby co.
Oczywiście takie szczepienia trzeba później odwiązać - i nie zapomnieć ;:224
:wit
http://bonsai.otwarte24.pl/261,TASMA-DO-SZCZEPIEN
http://winnica.redcart.pl/p/14/43/tasma ... rosli.html
http://www.euroflora.pl/tabid/448/Type/ ... fault.aspx
http://www.euroflora.pl/SKLEPEshop/tabi ... fault.aspx
http://agro24.pl/flexiband120x35mm1kgtypa-p-192.html
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Rossynant, dzięki. ;:196
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Pięknym Paniom zawsze usłużnym :D
and777 pisze:Mam jedną pigwe, nie wiem co za odmiana bo na targu kupiłem ale wcześnie dojrzewa, w tym roku koniec września to już obleciały owoce na ziemie. Nalewka pyszna z pigwy!!! Chce zaszczepić kilka oczek pigwy.
Przy okazji warto może dodać że pigwę rozmnaża się z odkładów i sadzonek. Czemu nie spróbować teraz sadzonek zdrewniałych? Standardowe metody, podobno można i do ziemi wsadzić sztobry, ale też bardziej ambitnie ukorzeniać w podgrzewanym podłożu - wszak kaloryfery już grzeją :lol:
To może obrazowo odeślę do Kapitana :D
Obrazek
:wit
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Rossynant, poproszę tak bardziej łopatologicznie, dla mniej zaawansowanych. :lol:
Mam uciąć sadzonki porzeczek, agrestu i ...
Co to za magiczny pył w tej pięknej niebieskiej butli? I czy ma być stale wilgotny?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”