Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Rossynant pisze:(...)
bardziej ambitnie ukorzeniać w podgrzewanym podłożu - wszak kaloryfery już grzeją :lol:
(...)
A liczniki na kaloryferach już nabijają....
Gorzej jak ktoś musi sam napalić aby miec ciepło...
Wszystko kosztuje niestety...
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Czy ktoś próbował szczepienia zielnego ? Chodzi mi o szczepienie derenia jadalnego na siewce.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

ma może ktoś namiary na szkółkę która sprzedaje podkładki m26? Szukam i nigdzie nie moge znaleźć.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Jaka metodę szczepienia mogę zastosować gdy moje sztobry są grubsze od podkładki. Mam antypkę popiel o grubości ok. 4mm i sztobry ok 6-7mm. Co mogę zrobić w tym przypadku? Dziękuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

To trochę wbrew regułom ale jak nie ma innej możliwości to coś trzeba wymysleć. Ja bym próbował w klin lub szparę ale odwrotnie wykonując nacięcia ( klin na podkładce). Znajdź sztobry o podobnej grubości jak te które masz szczepić i próbuj co da największą powierzchnię przylegania miazgi i kory.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam,

Kiedy najlepiej pobrać sztobry? W niedziele maja być mrozy do -7 stopni w nocy. Natomiast w środę ma być jeszcze 10 stopni ciepła. Tak wiec duży spadek temperatury. Czy jak będzie jeszcze ciepło to nie jest zbyt wcześnie? Macie jakieś sugestie?

Pozdrawiam serdecznie
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

W sadzie zrazy do szczepień wiosennych ścinać najlepiej w kwadrze owocu zaraz po pełni tj. 29 i 30 listopada i w sobote 1grudnia , myślę że jeszcze poczekać można i po następnej pełni ścinać zrazy do szczepień wiosennych, np. 29,30,31 grudnia, chyba jeszcze dużych mrozów nie będzie.
Podobnie szczepienie lub oczkowanie też wykonuje w kwadrze owocu.
Pozdrawiam
and777
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Nie rozumiem co mają fazy Księżyca do terminu pobrania zrazów, to jakaś czarna magia, czy jest realne uzasadnienie?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Mialem nadzieje na jakieś bardziej sensowne odpowiedzi :a tu jakieś hokus pokus)

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Lex, wyszło na to, że musisz sam kombinować. W tym tygodniu mam zamiar wziąć sztobry, które spróbuję ukorzenić w piasku.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ja zrazy do szczepień pobieram wczesną wiosną, nim zaczną się budzić. Jest to rodzaj selekcji naturalnej, jak przezimowały to można się dalej bawić a jak zmarzły to znaczy, że nie na mój klimat.
Szkółki profesjonalne na to nie mogą sobie pozwolić ale amator owszem.
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Wiem wiem, powinnam przeczytać wszystko rzetelnie, zamiast po prostu zadawać pytania, na które być może są już tu odpowiedzi, ale ... Mam stare odmiany jabłoni (Lipcówkę, Antonówkę, Kosztela, Malinówke, Starkinga i inne), które warto zachować i przygotowuje się (na razie psychicznie i ciut teoretycznie) do szczepienia.

Czyli lepiej teraz zebrać zrazy czy wiosną? Ja tam lubię takie hokus pokus, więc może wybiorę te wersję po pełni. Ale co dalej?

I jak wybrać odpowiedni zraz? To po prostu końcówka gałązki? Ściąć, wsadzić do pisaku i na wiosnę szczepić? Skąd podkładkę? Mam Antonówkę, czytałam, ze na siewkach antonówki można. Ale to mam sobie sama zasiać? Za długo by czekać...

Może chaotycznie, ale może ktoś się zlituje ;:180 i poprowadzi mnie, wytłumaczy jak sołtys krowie na miedzy ...
DarekRz

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Lex - 4 mm średnicy antypka to trochę słaba podkładka. Gdyby była grubsza - tak ok. 6-7 mm, a zrazy po np.10 mm to najlepsze byłoby oczkowanie żywym oczkiem. Jednak na 4 mm podkładce to nie widzę możliwości prawidłowego wycięcia podstawy pod tarczkę. Można by spróbować stosowania z niskim oczkiem, z dopasowaniem 3/4 przekroju. Podeślę Ci rysunek na maila.

Pozdrawiam,
Darek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”