Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gosiejka
100p
100p
Posty: 185
Od: 22 maja 2008, o 21:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Gałązki mojej też są uschnięte. Zastanawia mnie tylko to, że na początku kilka z nich puściło listeczki ale one zaraz wyschły. Zaczynam podejrzewać jakąś nornicę :evil: .
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Pigwa z pestki

Post »

Wykiełkowało mi nasiono pigwy. Siewka ma teraz z 30 cm.
Czy jest w ogole sens się bawić w hodowlę drzewka?
Doczekam się owoców w jakimś rozsądnym terminie?
A może wcale nie doczekam i dać sobie spokój....
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
majowa_panienka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 wrz 2009, o 16:27

Jak przycinać pigwę pospolitą?

Post »

Witam,
Mam 3 metrowe drzewko pigwy pospolitej, które po 7 latach ma pierwsze 2 owoce. Co zrobić, żeby miało ich więcej? czy trzeba je jakoś przycinać?
Będę wdzięczna za rady :-)
Pozdrawiam,
m
szeryfjola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2009, o 20:52

Pigwa

Post »

Dzień dobry. U mnie pigwa rośnie drugi rok, pierwszy raz utrzymuje owoce. Ubiegłego lata kwitła, ale wszystkie zawiązki owoców opadły. Nie wiedziałam wtedy że trzeba ją solidnie podlewać, a ogród mam na piaskach. Pigwa jest szczepiona na jakimś rachitycznym pieńku (nie mam pojęcia na czym, etykietka miała tylko zdjęcie owoców pigwy, nawet nie podali jaka odmiana) i wymaga solidnego podparcia.
Obrazek

pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Gosiejka
100p
100p
Posty: 185
Od: 22 maja 2008, o 21:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jolu, piękna ta Twoja pigwa - zadroszczę:)). Moja, formowana na drzewko, obumarła ale wypuściła dołem ładne pędy, które zostawię, a pień po prostu zetnę jesienią lub wiosną /nie wiem kiedy lepiej?/ i mam nadzieję, że przetrzyma jakoś zimę. Czy Ty swoją jakoś zabezpieczasz na zimę?
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Witam Pigwomaniaczki!,
w zeszłym roku kupiłam piękną pigwę. Zdrową, dorodną, pięknie rozgałęzioną. Posadziłam na jesień i porządnie opatulilam na zimę. Niestety dwie noce ponad dwadzieścia kilka stopni mrozu i drzewko nie wytrzymało. Trzymałam ją w ogrodzie do sierpnia z myślą, że coś odbije, ale niestety. Musiałam ją wykopać i dalam sobie spokój z pigwą. Pozdrawiam stasia109 ;:24 ;:88
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
Awatar użytkownika
maryla-56_56
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3382
Od: 16 kwie 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Witam.
Jeśli macie problemy z pigwą polecam pigwowiec, z nim nie ma problemów.
Rodzi co roku coraz więcej, a owoce są smaczniejsze niż pigwy.
Jest to krzew,duży krzew i jest piękny gdy kwitnie, niestety nie mam zdjęcia kwitnącego.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
szeryfjola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2009, o 20:52

Post »

Gosiejka pisze:Jolu, piękna ta Twoja pigwa - zadroszczę:)). Moja, formowana na drzewko, obumarła ale wypuściła dołem ładne pędy, które zostawię, a pień po prostu zetnę jesienią lub wiosną /nie wiem kiedy lepiej?/ i mam nadzieję, że przetrzyma jakoś zimę. Czy Ty swoją jakoś zabezpieczasz na zimę?
Gosiejko, mojej pigwy nie zabezpieczałam, ale dopiero jedną zimę u mnie przeżyła. Z tym, że ogród pod Poznaniem, niby cieplej, ale na górce i zimowe wiatry trochę tu hulają. Nie mam też zaufania do tych drzewek szczepionych na pieńku. Na moim osiedlu znam jeszcze 2 pigwy, i nie widziałam, aby je ktoś na zimę zabezpieczał.

Pozdrawiam serdecznie
szeryfjola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2009, o 20:52

Post »

Wstrętne ślimaki wygryzły dziury w owocach :((( jak tak dalej pójdzie to zanim zżółkną będę zrywała pigwowe ogryzki...
Dziury niewielkie i w trzech owocach tylko, ale co chwila muszę zdejmować te potwory z drzewka. Owoce delikatnie łapią żółty kolor przy ogonkach, i tam potwory wygryzły dziury. Chyba puszkę piwa im pod drzewkiem postawię...
Awatar użytkownika
Gosiejka
100p
100p
Posty: 185
Od: 22 maja 2008, o 21:52
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jolu, Stasiu, ja na razie się nie poddaję ale dopiero pierwsza działkowa zima przede mną. Marylko, pigwowce też mam ale to nie to samo. Chcę mieć PIGWĘ :D. Czy moje pobożne życzenia zostaną spełnione - zobaczymy. Póki co, rośnie sobie całkiem ładnie, a na zimę ja opatulę na pewno. I będę trzymać kciuki, a Wy, moje drogie koleżanki, trzymajcie ze mną:)) Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Witam.
Mam dwa drzewka pigwowe. Jedno jest już bardzo wysokie, ma ponad 3 metry. Było cięte, chyba dość nieumiejętnie, bo jest takie jakby rozcapierzone, bez głównego konara, przewodnika. Ale za to rośnie wszerz. Rożnie u mnie już pewnie z 10 lat. Drugie znacznie młodsze i mniejsze. Oba miały w tym roku nadmiar owoców. Żadne z nich nigdy nie było okrywane ani traktowane jakoś specjalnie. Nigdy ich niczym nie trzeba opryskiwać, bo nie mają robali.
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To część owoców.

Kiepsko widać drzewo, muszę zrobić inne zdjęcie. Ale to już na wiosnę.
Mam też pigwowce. :D
Warto posadzić pigwę, chociażby ze względu na przepiękne kwiaty. Cudnie wygląda jak kwitnie (nie mogę znaleźć zdjęcia :? )

Zresztą właśnie pigwowce kupowałam ze względu na kwiaty, a nie na owoce. Potem zaczęłam robić nalewki i konfitury...;:152
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Ja w sumie trzymam pigwowca ze względu na kwiaty.Z owców zrobiłem nalewkę ale to sprawa raczej drugorzędna.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

urośnie po stratyfikacji- natomiast jakie cechy będzie miała siewka to już inna sprawa{chodzi mi tu o cydonia oblonga pigwowce wyrastają dokładnie takie same jak roślina mateczna no chyba zeby to byl akurat Chaenomeles ×superba wtedy następuje rozbicie cech na cechy japońskiego i chińskiego :idea: :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”