Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

:wit
Nasionka pigwy wielkoowocowej stratyfikowałam przed wysianiem przez trzy miesiące, po zasadzeniu szybciutko wykiełkowały prawie szybko.
Zostawiłam sobie trzy najsilniejsze sadzonki, mają już trzy lata.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Właśnie jestem przed zamówieniem ok 3 krzaków pigwy. Chciałam sobie zrobić ładną czerwoną rabatkę i mieć trochę owoców na domowe przetwory. Gdzieś wyczytałam, że strasznie kolczasta ta pigwa i ciężko zrywać z niej owoce. Niektóre się kładą na ziemi i gniją. Trzeba ręką wygrzebywać i łatwo o zadrapanie. Czy faktycznie to aż tak uciążliwe? Ktoś podał tą roślinę jako jeden z najgorszych zakupów.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

No, ale ktoś naopowiadał bajek na temat pigwy ;:138 . Pigwa jest drzewem i nie ma kolców ani cierni , natomiast pigwowiec jest krzewem i w zależności od odmiany może mieć pojedyncze ostro zakończone "wyrostki". Żeby uniknąć skaleczenia, można założyć rękawice ochronne :wit , jak ktoś jest wrażliwy na zadrapania.
Trzeba ręką wygrzebywać i łatwo o zadrapanie.
Mam od kilkunastu lat kilka krzewów pigwowca, tutaj są fotki moich krzewów i jeszcze nie zdarzyło się, żeby owoce pigwowca zagrzebywały się w podłożu i żebym musiał je wygrzebywać - nie wiem na jakiej podstawie, ktoś coś takiego wymyślił ;:223, toż to nie są "trufle", ani "orzeszki ziemne" żeby rosły i dojrzewały w podłożu.
Ktoś podał tą roślinę jako jeden z najgorszych zakupów.
........ ten "Ktoś" prawdopodobnie nie widział krzewów pigwowca lub ma wstręt do obcowania z roślinami. Według mnie, krzewy pigwowca nie wymagają większej opieki niż: krzewy - porzeczek, agrestu, malin, a dają bardzo dobre owoce na przetwory, soki, nalewki. Oczywiście trzeba je od czasu do czasu przecinać, gdy się zbytnio zagęszczą, podobnie zresztą jak i inne krzewy owocowe.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

O kurka, chyba popełniłam jeden z najczęstszych błędów : Pigwa to nie pigwowiec!
eheh, ale te owoce wyglądają tak samo? Nie nadają się do bezpośredniego spożycia tylko na przetwory. Czym właściwie się różnią?
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Owoce? Przede wszystkim kształtem i wielkością. Owoce pigwowca są wielkości piłek do ping-ponga, żółte, czasami z lekkim, czerwonym rumieńcem. Owoce pigwy są żółte, wielkości sporego jabłka lub sporej gruszki (zależnie od odmiany). W smaku po przyrządzeniu są podobne. Obydwa gatunki nadają się na przetwory, tak, zeby zerwać z drzewa i zjeść to nie, można za to dodac do herbaty zamiast cytryny, choć jak dla mnie szału nie ma.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

"monimg" - tak wyglądają zimujące krzewy pigwowca:

Obrazek

Obrazek

... zawsze istnieje realna szansa, że się pokłujemy - wierzchołki krótkopędów są dość ostro zakończone.
/ ... można za to dodac do herbaty zamiast cytryny, choć jak dla mnie szału nie ma./
Proponuję zasypać pokrojone bardzo drobno lub zetrzeć na tarce do jarzyn, wypestkowane owoce pigwowca cukrem, odczekać aż "puszczą" sok i w takiej formie dodawać do herbaty. W celu uniknięcia fermentacji, proponuje słoiki z sokiem i rozdrobnionymi owocami pigwowca pasteryzować.
"Pitoleusz" wtedy ocenisz jaka jest różnica i czy jest "szał" - jak to ująłeś.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Piekny duzy krzaczek ,mój jeszcze nie owocował (3rok mam) sorry ja mam pigowiec Japonski to chyba nie to samo?
ale dzis w sklepie kupiłem novinke Soplica Pigwowa polecam rewelacja!!! Bardzo dobra na te zimne wieczory ;:180 :;230
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Pigwowiec japońskim i pigwowiec chiński są bardzo blisko ze sobą spokrewnione. Pigwowiec chiński nie ma kolców. Tak jak pisałem mam kilka krzewów pigwowca, nie jestem w stanie określić jakie to są pigwowce, a bardzo różnią się owocami zarówno ich wielkością, kolorem owoców oraz siłą wzrostu. Sądzę, że w naszych ogródkach mamy mieszańce o różnym stopniu nasileniu cech - japońskiego lub chińskiego pigwowca, według mnie nie są to czyste odmiany.
Piekny duzy krzaczek ,mój jeszcze nie owocował (3rok mam)
Wszystkie moje krzewy pigwowców bardzo mocno prześwietlam co 2 - 3 lata. Gdybym tego nie robił, owoce byłyby bardzo drobne, a krzew utworzył by gąszcz nie do przebycia. Podczas prześwietlania wycinam przeciętnie 50 - 60 % pędów w niektórych krzewach nawet więcej - w większości najmłodszych pędów i najstarszych oraz wszystkie uszkodzone.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Pigwa-informacje

Post »

Witam.Kupiłem przez internet dwa drzewka pigwy(czekam na przesyłkę),jedno ma mieć owoce kształu gruszki a drugie jabłka.Z grubsza orientuję się,teoretycznie,co mnie czeka po posadzeniu.Mam pytanie co do wysokości dzrewka.W info o odmianie było napisane,że rośnie do 3-5m. Jak wobec tego przycinać do maksymalnej wysokości ok.2m? Jak drzewo reaguje na cięcie? Bardzo dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa-informacje (potrzebuję)

Post »

Pigwę (jak generalnie południowe gatunki) tnie się w ciepłą pogodę, w czasie wegetacji - wiosna i lato. Ale przede wszystkim - pigw się nie tnie... :lol:
Chodzi o to że kwitnie na koniuszkach pędów, zatem nie można ich skracać bo obcięłoby się kwiaty. Należy natomiast dążyć do tego by mieć rozgałęzień i bocznych pędów na konarach możliwie dużo. Tylko cięcia niezbędne dla wyprowadzenia korony na początek, a potem niech rośnie. Pigwy nie rosną silnie.

Można wyprowadzić koronkę tak jak się standardowo działkowcom radzi - przewodnik i kilka pięter konarów bocznych. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=560 Przewodnik skrócić jeśli zbyt długi i dla uzyskania bocznych pędów, pędy prowadzić po skosie, w okolicach 30 stopni (0-45', nie dać iść pionowo). Bocznych pędów (konarów) już się nie skraca.
W południowych krajach robią korony bezprzewodnikowe - wyprowadza się 3-5 konarów w jedno piętro, trochę wyżej (powyżej metra), przewodnik usuwa i wychodzi coś jakby kotłowa korona - jeśli chcesz niskie drzewa można i tak. Osobiście wolałbym wyprowadzić dwa piętra (okółki) konarów i dopiero wtedy usunąć przewodnik; nie musi się go wycinać, można odgiąć na bok i tak zamienić w gałąź. Taka koronka będzie mniej rozłożysta a na stabilniejsza. Pigwy mają wiotkie pnie.
Pędy rosnące na pniu poniżej korony (czy inne niepotrzebne) lepiej zostawić skracając tylko na 4 liściem, nie usuwać - zasilają pień, będzie lepiej na grubość rósł.

Wysokość pnia jak kto lubi, ja lubię metr chociaż, ale 0,5 m też można skoro kto chce niskie. Tylko że owoce są duże, ciężkie - i konary pod ciężarem ugną się w dół, po czym przyjdzie owoce z trawy wybierać... :? lepiej nie osadzać korony za nisko.



:wit
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Pigwa-informacje (potrzebuję)

Post »

Wielkie dzięki. Z tym odginanym przewodnikiem to fajna sprawa. Pozdrawiam.
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa-informacje (potrzebuję)

Post »

Dla lepszego uzmysłowienia - gdyż ta odmiana ma wielkie liście, w porównaniu owoc nie wygląda - te pigwy ważą ok. pół kila. Jabłko położyłem dla porównania.
Drobnoowocowe odmiany nie warte sadzenia, pigwa jest drewniana i obieranie czy krojenie niełatwe; przy małych owocach szkoda się trudzić...

:wit
keny
50p
50p
Posty: 90
Od: 15 lut 2012, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Kaszuby

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Zakupiłem dwa drzewka Pigwa Bereczka (Cydonia oblonga) - 2 letnie

przysłali mi je pod koniec lutego , i postawiłem je u siebie w pracy, podlewam je i mają wilgotno

na dzień dzisiejszy powypuszczały zdrowe młode gałązki (15 cm) na których pojawiły sie kwiaty

dodam ze mszyce dostałem razem z pigwami, bo dziś dojrzałem te zielone paskudztwa

pytanie:

czy czym prędzej wsadzać do ziemi, noce są jeszcze chłodne, kwiatki mogę klapnąć

czy wsadzić teraz a kwiatki przyciąć aby roślinka sie nie wysilała bo i tak owocu nie będzie

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”