Pigwa - informacje o uprawie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Witam
Dziękuję za pomoc techniczną.
Co do szczepienia tych jarzębin pigwami na wiosnę, to radziłbym zastosować okulizację wiosenną( w maju, jak soki ruszą już na dobre i nie będzie przymrozków). Przyjmują się w znacznie większym procencie niż tradycyjne metody szczepienia całymi zrazami. Musisz tylko na początku grudnia zebrać dorodne tegoroczne, wyrośnięte pędy(zrazy), ja wybieram takie które mają 50-70cm długości, końce ścięcia spryskuję roztworem Miedzianu 50, wiążę w pęki po 5-10 sztuk, końce ścięcia owijam mokrą ligniną, cały pęk owijam małym workiem foliowym na śmieci i spinam gumkami recepturkami, tak, że wolne są tylko końce wierzchołków, umieszczam w lodówce na dolnej półce( temp.ok. 2 stopnie Celsjusza) i tak czekam do połowy maja i wtedy okulizuję. Jeszcze tego samego roku wyrastają pędy.Pozdrawiam
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Czy możesz podpowiedzieć dokładnie jak okulizujesz a najlepiej jakbyś wkleił jakieś zdjęcia. Próbowałem w sierpniu zaokulizować derenia i kalinę ale z mizernymi skutkami. Kalina chyba się przyjęła ale z dereniem gorzej. Wyciąłem oczko z piętką po ok 2 cm z dwóch stron ale nie wiedziałem co zrobić z drewienkiem pod spodem pod oczkiem. Czy trzeba całkowicie usuwać czy zakładać z nim. Jak usunąłem warstwę drewna to pozostała cienka warstwa kory z miazgą no i taka jakby kuleczka z oczka. Smarujesz jakąś maścią? Jeśli tak to po owinięciu paskiem czy przed? Opisz proszę dokładnie jak to robisz wiosną.
Dereń jadalny(cornus mas)
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Witam
Moja okulizacja wiosenna( maj) niczym nie różni się od późnoletniej( sierpień, nawet początek września), różnica jest tylko taka, że wiosną, w maju oczko rozwija się bez okresu spoczynkowego i wypuszcza liście, natomiast okulizacja letnia jest oczkiem już śpiącym i rozwija się dopiero na wiosnę roku następnego. Moje oczka mają 3-5cm długości, są z drewienkiem, nie usuwam tego drewna, gdyż wydaje mi się, że nie ma to znaczenia dla wzrostu i przyjęcia się oczka, a daje pewną, dodatkową sztywność i wzmocnienie mechaniczne. Staram się aby oczka były takie same wymiarowo jak ścięte ostrym nożem miejsce na podkładce. Moim zdaniem wiele zależy od starannego i szczelnego owinięcia i dociśnięcia oczka elastczną, cienką i rozciągliwą folią, która całkowicie zabezpiecza oczko przed wyschnięciem. Po 3-4 tygodniach można już taką folię rozciąć i zdjąć. Nie smaruję szczepienia żadną maścią, to zbędne przy zastosowaniu takiej folii. Ja znalazłem w internecie taką folię, nazywa się Medifilm, wpisz w google euroflora i medifilm specjalna taśma do okulizacji, to znajdziesz. Nie jest tania(82,50zł) ale wystarcza na wiele okulantów.Zdjęcia muszę dopiero zrobić i może uda mi się je jakoś tu zamieścić, zrobię to w przyszłym tygodniu.W tym roku udało mi się zookulizować mojego 10-cio letniego derenia(bezodmianowy, dziki) dwoma odmianami ukraińskimi, wielkoowocowymi. Okulanty są żywe( 5 sztuk na dwóch pędach), jeśli przeżyją zimę i wyrosną na wiosnę, to mam zamiar na tym drzewku zaszczepić jeszcze jednego derenia, który ma chyba ze 150 lat i rośnie w jednym z małopolskich klasztorów, miejsca nie podaję, bo jak braciszkowie przeczytają, to dereń jeszcze ogrodzą drutem kolczastym i nie będę mógł pozyskać zrazów( wystarczą 2-3 sztuki). Dereń rzeczywiście trudno się przyjmuje, zwłaszcza na starszych drzewkach. W ubieglym roku nie przyjęło mi się żadne oczko, późną wiosną zredukowałem więc koronę tego derenia przycinając główne konary, i na początku września na tegorocznych silnych pędach zaszczepiłem te oczka i na razie jest dobrze. Najlepiej przyjmują się oczka jabłoni i grusz, gorzej śliw i moreli. Pozdrawiam.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Oczywiście preferuję okulizację na przystawkę, w literę T raczej rzadko i tylko grusze, rzadziej się przyjmują szczepienia w literę T.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Dzięki za podpowiedź:) A kiedy pozyskujesz zrazy do szczepienia wiosennego? Próbowałem też sadzonkowania derenia ale nie wyszło. W przyszłym roku mam zamiar osiągnąć lepsze rezultaty:) Ten dereń z klasztoru to ma jakieś ciekawe cechy, że go wybrałeś do szczepienia?
Pozdrawiam
Dereń jadalny(cornus mas)
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Zrazy do okulizacji wiosennej pozyskuję zwykle w połowie grudnia, po pierwszych przymrozkach. Jeśli chodzi o ten dereń z klasztoru, to zaciekawił mnie dlatego, że jest bardzo stary, ma grubo ponad 100 lat, owoce duże, ciemnoczerwone, niezbyt cierpkie.Ale przede wszystkim dlatego, że zakonnicy ( są tam od XIII wieku) słynęli i słyną w okolicy( a są to rodzinne strony moich dziadków i rodziców) z przednich nalewek, w tym z dereniówki. Musieli siłą rzeczy robić ją z owoców tego okazu. Muszę od razu nadmienić, że nie wszystkie okulanty derenia się przyjmują, lepiej zrobić z nadmiarem np. kilkanaście i cieszyć się, że kilka przetrwa.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Nabyłem w szkółce pigwę Bareczki na S1. Drzewko ma ponad 2m. Posadziłem do donicy i do garażu. Teraz moje pytanie; czy mogę wierzchołkowe pędy przeznaczyć wiosną na zrazy do szczepienia?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Tak, można , ja tak zrobiłem z zakupioną pigwą Vraniją. Trzeba tylko pamiętać aby oczka do okulizacji pobrać ze środkowej części zraza, jeśli pobierzesz z wierzchołka, to może to być pączek kwiatowy, te najniżej położone mają trochę mniejszą żywotność, są gorzej rozwinięte, nie zawsze wyrastają.
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Właśnie o takie informacje dotyczące pigwy na jarzębinie mi chodziło. Dobrze, że jest taka osoba na forum jak vader2:).

Ale mam jeszcze kilka pytań. mianowicie:

Czy jak z jednorocznego drzewka pigwy zetnę w grudniu zrazy do okulizacji to drzewko, które zostaje w ziemi nie przemarznie w zimie???

Po drugie, nie lepiej przy okulizacji wiążąc oczko jest ominąć sam pączek, żeby miał swobodę przy wzroście i żeby się nie wyłamał???(Chodzi mi o wiązanie zwykłą folią okulizacyjną, a nie videofolią. Wiadomo ta druga jest lepsza, gdyż jest cieńsza i pod wpływem słońca rozpuszcza się).

I po trzecie, szczepiłeś (lub okulizowałeś) aronię na jarzębinie?? Jest z tym jakiś problem?Ale do tego tematu jest osobny wątek :) - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... i#p3345425
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Jeśli jednoroczna pigwa jest dobrze wyrośnięta, to spokojnie można pobrać potrzebny do okulizacji zraz.Kupując kiedyś w jesieni drzewka owocowe na targowisku zawsze sprzedawca odrazu przycinał główny pęd i nic przecież się nie stało. Dla pewności zasmaruj miejsce cięcia funabenem i okryj sadzonkę chochołem słomianym lub innym materiałem ( włókniną). Oczko pigwy zwykle mocno zrasta się z podkładką i nie ma niebezpieczeństwa jego wyłamania. U mnie nigdy się nie wyłamało niezależnie od rodzaju użytej folii do okulizacji. Należy jednak pamiętać aby sam pączek był odkryty, ale tylko pączek , pozostała powierzchnia oczka ma być szczelnie zasłonięta folią.
Aronii nie szczepiłem jeszcze na jarzębinie, myślę, że nie ma żadnych przeciwskazań do tego zabiegu. Powinna się nawet lepiej zrastać na jarzębinie niż pigwa, dzięki większemu pokrewieństwu do jarzębiny.
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

I zrazy ścięte powiedzmy teraz, które włożę do lodówki, mam wyjąć dopiero przed samym okulizowaniem w maju? Jak mniemam wcześniejsze wyjęcie i pokazanie im słońca sprawi, że zaczną pukać i pączki będą się rozwijać.

Powiem szczerze, że zajmuję się okulizacją od kilku lat na dużą skalę, ale majowej okulizacji nie robiłem nigdy :) Może dlatego, że szkółkarze chcą, żeby uśpione oczko zaraz od wiosny startowało :)
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Tak, w maju tuż przed samym szczepieniem oczkiem żywym, po majowych przymrozkach.

-- 23 lis 2012, o 13:04 --

Ja oczywiście robię to tylko amatorsko na małą skalę, nie wiem jak to by było na tak dużą skalę.Warto zaszczepić 2-3 oczka na podkładce, tak na zapas, gdyby się jedno , czy dwa nie przyjęło.
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pigwa - informacje i kiedy zaowocuje ?

Post »

Myślę ze i tak trzeba będzie założyć dwa oczka naprzeciwko siebie, żeby już w pierwszym roku uformowała się koronka. Tak jak w przypadku migdałka, którego okulizuje się na śliwce wanhenheima.
Ale tak jak mówisz, dla pewności lepiej założyć dodatkowe oczka w razie jakby któreś się nie przyjęło. Daje to więcej pewności, że nie trzeba będzie robić poprawki w sierpniu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”