Borówka amerykańska - cięcie (wiosną/jesienią) ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Borówka amerykańska - cięcie (wiosną/jesienią) ?

Post »

Powiem szczerze ..ze zgłupiałem...Poczytałem kilka forumowych wypowiedzi na temat TERMINU CIĘCIA ...Borówki Amerykanskiej...

Cytat.nr. 1.
Cięcie prześwietlające i odmładzające stosujemy od 5 roku po- posadzeniu skracając lub usuwając najstarsze, silnie zagęszczone pędy, na których nie ma jednorocznych przyrostów. Najbardziej odpowiednim terminem cięcia jest koniec zimy i początek wiosny.
Powyższy tekst pochodzi z całości z folderu: Uprawiamy Borówkę Wysoką opracowanego przez:
Gospodarstwo Ogrodnicze Hanna i Jan Karwowscy
Piskórka 10, 05-540 Zalesie Górne, gm. Prażmów, woj. mazowieckie

Cytat nr. 2.
Cięcie. W pierwszych latach po posadzeniu krzewy borówki nie wymagają formowania, stosujemy tylko cięcie sanitarne. Po kilku latach cięcie powinno być robione regularnie jesienią, po opadnięciu liści, według następujących zasad:
- wszystkie zabiegi powinny być wykonywane mocnymi, ostrymi sekatorami, najlepiej dwuręcznymi, przy większych plantacjach celowe jest stosowanie sekatorów pneumatycznych,
- usuwamy wszystkie martwe i połamane pędy,
- usuwamy wszystkie pędy cienkie, zwisające, rosnące poziomo i utrudniające komunikację w międzyrzędziach, takie pędy utrudniają zbiór, owoce z nich są zawsze gorsze,
- w celu stałego pobudzania krzewu do wydawania nowych, bujnych pędów, powinno się usuwać wszystkie pędy starsze niż pięcioletnie,
Tadeusz Kusibab Kraków, luty 2004

Cyt nr.3
Cięcie odmładzające wykonujemy po 10-15 latach użytkowania plantacji, wtedy gdy krzewy są już zbytnio zagęszczone i plon znacznie spada. Cięcie to wykonujemy na przedwiośniu, wycinając wszystkie pędy tuż przy ziemi. Wiosną wyrastają nowe pędy, z których zostawiamy kilka najmocniejszych.
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/borowka.html

No wieć..jak i kiedy ? Wiosna ..na przewdwiośniu czy jesienia...Kto teraz spróbuje ???
Pozdrawiam ANTOŚ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A przeczytałeś m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=111&start=0

Wpisz w wyszukiwarkę "Borówka amerykańska".
Ja przycinam luty - do początku kwietnia.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Erazm pisze:A przeczytałeś m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=111&start=0
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1181
Wpisz w wyszukiwarkę "Borówka amerykańska".
Ja przycinam luty - do początku kwietnia.

Ja także przycinałem na początku wiosny....dziękuje serdecznie....
A może ktoś z WAS... ma jeszcze inne doświadczenia ..z cięciem Borówki...
Napiszcie do mnie.. ANTOŚ
.
Awatar użytkownika
anu-la
200p
200p
Posty: 248
Od: 19 cze 2007, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Mam 5 krzaków borówki, ale nie mają jeszcze 5 lat. Po zakończeniu owocowania wycinam pędy słabe i skracam niektóre przyrosty. wczesną wiosna robie cięcie korugujące, czyli wycinam pędy, które przemarzły i widać, że są zaschnięte. Moje borówki już skończyły owocowanie i już zostały przycięte.

Pozdrawiam

Anu-La
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Cięcie wiosną ...czy jesienią... Borówka Amerykańska

Post »

ANTOŚ pisze:Powiem szczerze ..ze zgłupiałem...Poczytałem kilka forumowych wypowiedzi na temat TERMINU CIĘCIA ...Borówki Amerykanskiej...
Cięcie prześwietlające i odmładzające stosujemy od 5 roku po- posadzeniu skracając lub usuwając najstarsze, silnie zagęszczone pędy, na których nie ma jednorocznych przyrostów. Najbardziej odpowiednim terminem cięcia jest koniec zimy i początek wiosny.
Powyższy tekst pochodzi z całości z folderu: Uprawiamy Borówkę Wysoką opracowanego przez:
Gospodarstwo Ogrodnicze Hanna i Jan Karwowscy
Piskórka 10, 05-540 Zalesie Górne, gm. Prażmów, woj. mazowieckie
wskazane na wschód od linii Olsztyn -Warszawa-Lublin
Cięcie. W pierwszych latach po posadzeniu krzewy borówki nie wymagają formowania, stosujemy tylko cięcie sanitarne. Po kilku latach cięcie powinno być robione regularnie jesienią, po opadnięciu liści, według następujących zasad:
- wszystkie zabiegi powinny być wykonywane mocnymi, ostrymi sekatorami, najlepiej dwuręcznymi, przy większych plantacjach celowe jest stosowanie sekatorów pneumatycznych,
- usuwamy wszystkie martwe i połamane pędy,
- usuwamy wszystkie pędy cienkie, zwisające, rosnące poziomo i utrudniające komunikację w międzyrzędziach, takie pędy utrudniają zbiór, owoce z nich są zawsze gorsze,
- w celu stałego pobudzania krzewu do wydawania nowych, bujnych pędów, powinno się usuwać wszystkie pędy starsze niż pięcioletnie,
Tadeusz Kusibab Kraków, luty 2004
na zachód od w/w
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Borówka Amerykańska- przycinanie

Post »

Witam Serdecznie :)

Wyczytalam w gazecie, ze wlasnie jest najlepszy okres na przycinanie borowek. Moja najstarsza borowka ma 3 lata, dosc mocno sie rozrostla, pieknie owocowala. Zastanawiam sie czy jej nie przyciac, jeśli tak to jak bo nie mam pojecia :( NIe wiem takze co to za odmiana :roll: :lol: Owoce ma male, slodkawe. Rozni sie od tych innych borowek wyskokich. Ma cieknie pedy i w wiekszej ilosci. Dodaje zdjecia, prosze o pomoc w sprawie czy przycinac, jeśli tak to jak i co to jest za odmniana. Z gory dziekuje :)

Pozdrawiam Mariola

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie jestem specem od borówki ale wiem że dopiero się przycina w czwartym roku. Wcześniej można tylko sanitarnie tzn,
przemarznięte, chore lub uszkodzone i te bardzo cieniutkie. Co do odmiany to niestety nie wiem.
Wpisz w google "borówka amerykańska" a znajdziesz wiele wiadomości na ten temat.
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Tak ale o cieciu jest bardzo niewiele. Tez slyszalam ze tnie sie w 4-5 roku po posadzeniu, ale ona bardzo sie rozrosla. A odmiany nie umiem dopasowac... jeśli ma ktos ochote na pomoc zapraszam ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mariolu oto co znalazłam na temat pielęgnacji krzewów:

Właściwe pielęgnowanie krzewów

Powinny one mieć kształt litery V, co pozwala na dobrą penetrację wnętrza krzewu przez światło. Jeśli zależy nam na wielkości owoców, na krzewie warto pozostawić mniejszą liczbę pędów owoconośnych. Optymalną liczbą jest siedem lub osiem pędów owoconośnych — wtedy owoce dobrze się wybarwiają i osiągają właściwy dla danej odmiany smak. Większe zagęszczenie pędów w krzewie stwarza także problemy z szarą pleśnią.

I jeszcze to.

Od momentu posadzenia krzewów do 4 roku zalecamy cięcie sanitarne, tzn. usuwanie pędów chorych, słabych, uszkodzonych mechanicznie lub przez mróz. Cięcie prześwietlające i odmładzające stosujemy od 5 roku po posadzeniu, skracając lub usuwając najstarsze i silnie zagęszczone pędy, na których nie ma jednorocznych przyrostów. Najbardziej odpowiednim terminem cięcia jest koniec zimy i początek wiosny.
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witaj :)

Dzięki bardzo za informacje :) To teraz poprzycinam cienkie gałazki, chore. A co to za odmniana moze ktos wie :lol: :lol: :lol: :?:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Mariolu, jeśli już chcesz wycinać ,to wytnij całą gałązkę w środku krzewu - tą z której na dole łuszczy się kora! Prześwietli to krzew.

Druga wersja - w tym roku powycinaj tylko cienkie gałązki, a zwłaszcza te zwisające.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Borówka amerykańska". Ja wycinam przy borówkach pędy kilkuletnie (1- 2 max w roku) oraz bardzo cienkie.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witam!

Dzis przycielam borowke... Troche ogolocilam ja, no ale coz zobacze na wiosne. Mam teraz pytanie czy te pedy co wychodza z ziemi mam wyciac? Dolaczam zdjecia.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”