Śliwa Dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwki

Post »

Rzeczywiście na tak zadane pytania nikt nie odpowie bo trzeba by przepisać jakiś podręcznik w całości. I to dla każdego na nowo :roll:

A gdzie szukać informacji? Na forum :wink:
Tylko to trzeba poczytać istniejące już wątki... Wrzuć w wyszukiwarkę wyżej hasła: Śliwa; Cięcie drzew; szkodniki; owocówka śliwkóweczka 8-) - i masz wiedzy a porad bądź ile. np http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p1593532 34 strony, odnośniki i linki też znajdą się.

Krótko:
Śliwy przycina się latem, jak ciepło i sucho. Do końca sierpnia.
Miedzian jest środkiem grzybobójczym (przeciw zgniliźnie itp), oprysk zapobiegawczo w okresie bezlistnym, czyli zimą, na początek lub koniec zimy, temperatura musi być dodatnia, ponad 5 C.
Śliwki-robaczywki to robota owocówki lub owocnicy. Nie jest łatwo zwalczyć, trzeba trafić z zabiegami w moment. Nie ma jednej daty, zależy jak kiedy, trzeba patrzyć, a komunikaty dla danej okolicy ogłasza (albo i nie) PIORIN.
Ja tam osobiście drzew nie bielę a żyją; to jak kto lubi.
:wit
Awatar użytkownika
DulfLingren
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 12 lis 2010, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Śliwa - jak o nia zadbac ?

Post »

Co do robaczywości owoców-przyczyna jest owad Owocówka Śliwóweczka,zaopatrz się w opryskiwacz najlepiej z lancą (masz duże drzewo)i preparat przeciw Owocówce np Karate,kilka razy wystarczy opryskać kwiaty(tylko nie węgierki bo płatki opadają od cisnienia)-i potem zalążki,opryskiwać wieczorem po oblocie pszczół.U mnie to przyniosło pożądany skutek.
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: śliwa hessei nie przyrasta korona

Post »

Witam,
Podpinam się pod temat, gdyż mam problem z moją Śliwą Hessei.
Śliwa posadzona 3 lata temu. Rośnie w pełnym słońcu, niestety nie wybarwia się jak powinna. Liście są jedno kolorowe. Tylko dosłownie kilka, kilkanaście liści ma obrzeżone, różowe przebarwienia. W połowie czerwca podsypałem nawozu do roślin kwitnących - bez rezultatu.
Pozdrawiam.
Kowal
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Śliwa gorzka w środku

Post »

Witam
Co prawda temat nie dotyczy moich drzewek ale jestem ciekaw czego to przyczyna. Otóż wczoraj na bazarze kupiłem śliwki wyglądały jak tradycyjne węgierki. Ale owoc przy pestce jest czarny a czasami szklisty natomiast śliwka jest gorzka. Wygląda to trochę tak jakby pestka była nieszczelna i jej zawartość rozlała się po wnętrzu owocu. Ktoś wie czy to jakaś choroba czy co to może być?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: śliwa gorzka w środku

Post »

Tak na chłopski rozum to po deszczach drzewa wznowiły wzrost.Nasionka nie mieściły się w pestce i rozsadziły łupinkę.Powstała rana,którą drzewo starało się naprawić wydzielając gumę.Stąd ten kolor i smak .Taka jest moja teoria.
cosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2016, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Mam w ogródku trzy młode śliwki ( 3 letnie) .
Jedna z nich w tym roku w zasadzie nie rozwinęła liści , pąki są napuchnięte , w miejscach gdzie pojawiły się listki są karłowate.
W zeszłym roku drzewo "normalnie" się zazieleniło.
Pozostałe dwie śliwy mają liście miały nawet sporo kwiatu.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Nornice, larwy opuchlaków albo susza.
Dwa pierwsze - nie było podkopu, albo kopców kreta w pobliżu?
Jeśli nie, to wąż pod drzewko i lej wodę dłuuugo, z dobre pół godziny jednorazowo.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

cosma pisze:Mam w ogródku trzy młode śliwki ( 3 letnie) .
Jedna z nich w tym roku w zasadzie nie rozwinęła liści , pąki są napuchnięte , w miejscach gdzie pojawiły się listki są karłowate.
W zeszłym roku drzewo "normalnie" się zazieleniło.
Pozostałe dwie śliwy mają liście miały nawet sporo kwiatu.
Witaj, masz możliwość wrzucić zdięcie jak to wygląda. Bo u mnie bardziej ciepłolubne śliwy czesto przemarzają, zwłaszcza pąki i krótkopędy.
Sprawdź sobie czy te gałązki są zdrowe, czy zeschnięte. Mogła zostać uszkodzona tkanka przewodząca. Utnij sobie kilka gałazek i zobacz jak wygląda przekrój. Czy tkanka jest zielona czy brązowa. Zobacz też jak wygladaja te napuchnięte pąki, czy są suche, martwe ?
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
cosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2016, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Dzięki za rady postaram się jutro zamieścić foto przedmiotowej śliwy
pozdrawiam
cosma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 maja 2016, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

Obrazek
W przedmiotowym poście wgrywam zdjęcie gałązki śliwki do dzisiaj stan drzewa identyczny

-- 25 maja 2016, o 07:19 --
cosma pisze:Obrazek
W przedmiotowym poście wgrywam zdjęcie gałązki śliwki do dzisiaj stan drzewa identyczny
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie rozwija liści - przyczyna?

Post »

U mnie jak sobie nornice zrobiły gniazdo pod brzoskwinią, to do czerwca nie wypuściła liści. Dziabałem kijem, zalewałem wodą i sypałem piach z torfem - zamulanie. Ruszyła. Jesienią znów był podkop, ale wtedy petarda do dziury, bum, udeptanie, zamulanie.
W tym roku już ładnie wypuściła liście i wygląda że nie jest podkopana w sposób który by ją mógł zabić.
Weź kawał pręta i sprawdź czy nie masz tam korytarzy i komór :)
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Po powrocie z urlopu zastałam ułamany jeden z dwóch konarów mojej śliwy :(

Proszę powiedzcie, czy dobrze zrobię jeśli zabezpieczę to miejsce Eko Dermą lub Funabenem Plus?
Mam wątpliwości bo wg mnie "rana" przechodzi także przez rdzeń.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Ochrona starych drzew owocowych

Post »

Zamaluj Funabenem , i będzie dobrze . Przydało by się zdjęcie korony jeśli ciąży na którąś stronę to przydało by się przyciąć dla zachowania równowagi . Ten ułamany konar wytniesz ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”