Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Drzewa owocowe
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Witam.
Możecie mi podpowiedzieć, gdzie mogę zakupić stare polskie odmiany jabłoni? Interesują mnie odmiany przerobowe na sok.
Polecilibyście jakieś sprawdzone odmiany dające pyszne owoce? Chciałbym zakupić ze 4-5 sadzonek i posadzić je w różnych miejscach na działce(nieregularnie). Jak można taką sadzonkę osłonić przed np. zającami? Można chyba założyć siatkę na pień, ale czy jest to skuteczne?

Mam na działce jedną jabłoń, która daje świetne kwaśne owoce, lecz niestety nie wiem jaką nosi nazwę. Jest to drzewo wiekowe, trochę zapuszczone i nie daje już dużej ilości owoców. Moglibyście pomóc mi ją rozmnożyć? Niestety nie mam o tym żadnego pojęcia.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Mateusz :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Najpierw co, potem gdzie, zajrzyj w ten temat viewtopic.php?f=34&t=45345
Ale jeśli jednak będziesz chcieć jakiś dodatek z tych jadalnych, to ten wątek polecam bardzo viewtopic.php?f=34&t=84704&start=98
:wit
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Zajrzyj też do wątku viewtopic.php?f=34&t=1858&p=5958053&hil ... e#p5958053 , tam znajdziesz nie tylko info o odmianach ale także gdzie ich szukać..? :-)
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Dodam jeszcze że można kupić kilka Antonówek na podkładce M26, nie rosną mocno i oczkować w lipcu na wysokości około metra, jeśli będzie tam odpowiednio gruby przewodnik. Można oczkować tą odmianą którą masz lub ściągniętą od sąsiada. W zeszłym roku założyłem oczka jabłoni ściągniętej ze Śląska, bo tam byłem na urlopie. Przyjęły się mimo iż zrazy spędziły dzień czasu na podłodze owinięte w wilgotną szmatkę.
Co do odmian to moi rodzice robili czasem wino z jabłek z poniemieckiego drzewa, które najprawdopodobniej było odmiany Ontario. Kupiłem i posadziłem drzewko. Wino wychodziło kwaskowe, trochę w typie Riesling. Na wino tylko stare odmiany, renety albo typ kuchenny.
Stare drzewo można trochę odnowić cięciem odnawiającym w połączeniu z nawożeniem kompostem, obornikiem i wapnem (pH). Odnawiam tak jedno stare drzewo ciekawej późnej odmiany, dodatkowo przeszczepiłem szczyt Królową Renet.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Dzięki Panowie za podpowiedzi.
Przeczytałem sporą część przywołanych tematów. Przyznam szczerze, że na kilka pytań znalazłem odpowiedzi, ale pojawiły się też inne pytania. Postaram się na nie znaleźć odpowiedź samodzielnie. Planuję, na razie, w marcu/kwietniu posadzić ze cztery drzewka zakupione i być może uda mi się znaleźć jakieś jabłonie dzikie. Będę musiał odwiedzić lub podzwonić do szkółek na południe od Warszawy i popytać jakimi odmianami dysponują oraz na kiedy można zamawiać drzewka. Będę musiał pomyśleć także o dobrym przygotowaniu gleby. Drzewka chciałbym puścić "samopas" i pozwolić im dowolnie rozrosnąć się i w związku z tym zrobię przerwy między nimi co 4 metry. Do przemyślenia jest także ochrona pni przed dzikimi zwierzętami. Występują u mnie licznie dziki i chyba zające(chociaż nie jestem ich pewien).
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

1. Jeśli chcesz sadzić co 4 metry to nie mogą być jabłonie na podkładkach silnie rosnących, ale na półkarłowych jak np: M26, P2, ewentualnie MM106 zaszczepioną odmianą słabo rosnącą. Stare odmiany szczepione na siewce Antonówki potrzebują znacznie więcej miejsca
2. Korona prawie swobodna może być do czasu w którym się zagęści lub puści dwa konkurujące przewodniki, albo dorośnie do swej maksymalnej wielkości i też będziesz musiał ciąć, bo inaczej się zestarzeje i przestanie owocować. Młode sadzonki będą Ci za darmo przycinać sarny, zajęcy jest niewiele.
Polecam jakiś regularny podręcznik sadownictwa.
Kilku Internetowych dostawców mogę polecić na PW.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Właśnie czytałem o podkładce z Antonówki i wynika, że potrzebuje mniej wody i łatwiej może znieść mrozy. Taką chciałbym u siebie zastosować.

Tata wspomniał, że kiedyś "sadził" drzewka(wiśnie) na podkładkach zrobionych z dzikorosnących drzewek. Nawet ja jeszcze pamiętam te drzewka - były niezniszczalne. Może to jest sposób? Poszukam po okolicy dzikich jabłonek. Wkopię je u siebie i przeszczepię (o ile dokładnie zapoznam się z tym procesem) gałązki(zrazy?) starych odmian. Czy nie uważacie tego za zbyt skomplikowany proces dla kompletnie zielonego "hodowcy"?

Myślę ciągle nad osłoną przed dzikimi zwierzętami :/ Sądzicie, że w miarę ciasno założona plastikowa siatka uchroni pień przed zwierzyną? Może jednak wbić ze 3-4 paliki dookoła i na nich rozwinąć siatkę?

Co do rozstawu, to czytałem, że dla Antonówek najlepszy jest rozstaw ok. 5x5 m. Drzewka nie będą puszczone kompletnie samopas, ale na pewno nie chciałbym, aby wyglądały jak te rosnące w sadach towarowych. To będzie uprawa hobbistyczna, dla wyprodukowania małej ilości owoców(później cydru) jedynie na potrzeby własne i znajomych ;).
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Szczepienie jest jak najbardziej wyuczalne, jest jednak małe ale, polega na czasie oczekiwania od decyzji o szczepieniu/oczkowaniu do uzyskania owoców.
Szybciej będzie kupić kilka drzewek na przykład w Gospodarstwie z Brzeg/Żłobizna, a potem szczepić na sprowadzonych dziczkach lub lepiej na podkładkach zależnych od klasy ziemi. Ja mam kl IV i dominuje u mnie M26 i P2. P2 to krzyżówka M9 z Antonówką. Szczepiłem z powodzeniem na małym drzewku Antonówki na M26. Siewkę Antonówki stosuje się na piachy. Jeszcze raz polecam podręcznik sadownictwa, nie da się go zastąpić wpisami internetowymi. Sam ostatnio zakupiłem z antykwariatu Pomologię z 56roku za grosze, a opisy starych odmian rzetelne.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Do ochrony przed sarnami kupuję siatkę zgrzewaną o oczku 5x10 przynajmniej w dolnej części żeby zabezpieczyć przed zającami.
Dzięki budowie tej siatki można z niej zrobić rulon o średnicy 0,5-1m i nałożyć na drzewo.
Do tego palik wbity w ziemie i przywiązany do siatki. Przy siatce poniżej ~1,2m bywa że sarna obgryzie wierzchołek.
Przed zającami wystarczy plastikowa osłonka PRZYWIĄZANA drutem, bo potrafią ją ściągnąć i obeżreć sadzonkę :-/
Kup sobie taką podkładkę jaką potrzebujesz, średniokarłowe jak m26 dadzą Ci drzewo wyglądające jak drzewo, ale dużo szybciej owocujące niż na siewce antonówki. Podkładka kosztuje kilka pln, przy siewkach nie wiesz z czego ta siewka i ile lat potrwa nim drzewo zacznie owocować, ani nawet jakie wielkie drzewo urośnie.
Szczepienie jabłoni to chyba najprostsze ze szczepień, jeśli zachowasz podstawowe zasady to szansa na przyjęcie jest wielka :)
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

U mnie za płotem rośnie duża jabłoń z super jabłkami na cydr prawdopodobnie jeszcze poniemiecka dziś ją porządnie ogołociłem z suchych i starych gałęzi (5 taczek drewna na wędzenie ) tylko sęk w tym że te jabłka są bardzo robaczywe poza wybieleniem co jeszcze mogę zrobić aby poprawić jego kondycję i pozbyć się robaków ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Zastosować ochronę chemiczną.
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

A jeśli wolisz się bawić w ekologiczne sposoby to na wiosnę promanal lub inny środek oparty na oleju, potem na pień tekturę falistą, między gałązki takie żółte tablice lepowe no i kilka razy oprysk mydłem potasowym z czosnkiem i piołunem. Powinno ograniczyć robactwo.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare odmiany jabłoni - owoce na cydr

Post »

Dziś zakupiłem następujące odmiany:
- Antonówka Zwykła - Antonówka
- James Grieve - M26
- Oliwka Żółta - A2
- Złota Reneta - M26
- Kosztela - A2

Zostaną przysłane w połowie lub pod koniec marca.
W miarę zróżnicowane owoce. Nie mogłem niestety znaleźć odmian gorzkich.
Tak jak pisałem wyżej starałem się znaleźć drzewka starych odmian, aby trunek oraz przetwory jak najbardziej kojarzyły się dawnymi czasami, czasami młodości moich dziadków, rodziców.

Trzymajcie kciuki o prawidłowy rozwój drzewek. Pod korzenie będę dawał kompost zbierany ok. 5-6 lat, gdyż mam mocno średnią ziemie. Krzaki i brzozy oraz akacje rosną bez problemu, ale z np. wiśniami był problem. Powinno to dobrze zrobić drzewkom. Mam dla nich przygotowane ok. 500 do 1000 m2, więc powinno być raczej luźno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”