Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 48  
Autor Wiadomość
efeniks
 Tytuł: Re: Jaka odmiana jabłoni ?
PostNapisane: 29 paź 2009, o 20:32 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
A ja mam swoje typy:
szampion, najdaret oraz close
tylko mam mały problem. Są w ofercie na podkładce m26 lub p14, czyli?
Jaką podkładke wybrać, jaka jest różnica?
"close"-co sądzicie o tej odmianie?

efeniks

pomolog
PostNapisane: 29 paź 2009, o 21:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
efeniks napisał(a):
...tylko mam mały problem. Są w ofercie na podkładce m26 lub p14, czyli?
Jaką podkładke wybrać, jaka jest różnica?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tych tematach (pisaliśmy o tym nie dalej jak przedwczoraj :) ):
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=27993&p=1148258#p1148258
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=15877&p=1166653#p1166653

efeniks napisał(a):
..."close"-co sądzicie o tej odmianie?

Obok 'Geneva Early' najwcześniejsza odmiana jabłoni, będąca w uprawie (szczególnie dość popularna u nas na Dolnym Śląsku). I to jej podstawowa zaleta. Owoce dość smaczne (może dlatego że pierwsze :lol: ) - niestety odmiana stosunkowo wrażliwa na parch jabłoni. Mimo to, dość popularna w uprawie amatorskiej.
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

efeniks
PostNapisane: 29 paź 2009, o 21:20 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Dzięki za wyczerpujące info ;:333

efeniks

cx
PostNapisane: 29 paź 2009, o 22:15 
Witam.
Jeśli przyjmujesz sugestię to radzę Genevę miast Close.Jabłko ciut późniejsze ale jednak trwalsze od close.I chyba plenniejsze.

pomolog
PostNapisane: 29 paź 2009, o 22:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja jednak bym się zastanowił... Plenniejsze na pewno, ładniejsze i trwalsze też, pewnie większość uzna je i za smaczniejsze - ale ten mączniak ;:223

efeniks
PostNapisane: 29 paź 2009, o 22:40 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Dzięki Krzyś66 :heja
"...nigdy nie zawadzi jak głupi mądremu doradzi" :tan
-to takie powiedzonko mojego dziadka.
Zawsze jestem otwarty na propozycjie.
Close raczej znam, sąsiad miał w sadzie. Dojrzewa podobnie do papierówki, jest kruche i słodkie- no chyba ,że to jakaś inna stara odmiana której nie znam.
Mam jeszcze pytanko co do odmian jonagoret a jonagold czy one różnią się czymś szczególnym czy to prawie to samo?

efeniks

pomolog
PostNapisane: 29 paź 2009, o 23:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Skoro jesteś otwarty na wszelkie propozycje - to może na początek prawidłowe nazewnictwo odmian. Wiem, że dla większości osób to sprawa trzeciorzędna, a dodatkowo "tfurczość" sprzedawców z placu handlowego, warzywniaków czy nawet punktów sprzedaży materiału itd. nie pomaga - ale warto znać właściwe nazwy choćby dlatego, że często w nich "ukryte" są pewne wiadomosci i przydatne informacje... i tak nie Najdaret tylko 'Najdared'... Jonagoret to 'Jonagored'... ta "końcówka" wskazuje, że owoce są intensywnie, czerwono wybarwione (red - czerwony). Jeszcze częściej w nazwie zawarte jest pochodzenie odmiany - tak jak w przypadku wspomnianej odmiany 'Jonagold' ('Jonathan' x 'Golden Delicious'). Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy Jonagoldem a Jonagoredem - jest ich w zasadzie sporo... 'Jonagored' jest pierwszym, barwnym mutantem Jonagolda, znalezionym w Belgii. Bardzo szybko zyskał popularność i został wprowadzony do uprawy w Europie. Zasadnicze różnice to kolor, wielkość, charakter i intensywność rumieńca. W skrócie jest on bardzo ciemny, karminowoczerwony, paskowany, pokrywa zdecydowanie większą powierzchnię skórki. Dodatkowa różnica to termin zbioru... owoce Jonagoreda zbieramy kilka dni do tygodnia przed Jonagoldem.

efeniks
PostNapisane: 30 paź 2009, o 17:40 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Na wszelkie? -To może mała przesada ;:112 hehe, hehe
Ale dobrze że zwróciłeś na to uwagę. Przyznaje, że nigdy nie zastanawiałem się nad sposobem tworzenia nazw odmian ale to napewno kiedyś się przyda.

efeniks

ania1590
PostNapisane: 31 paź 2009, o 08:34 
200p
200p

więcej niż 1
Witam. Nikt nie zwrócił uwagi na mój wpis dotyczący odmiany WITOS, więc jeszcze raz gorąco polecam tę odmianę. Do tego można dorzucić jeszcze CELESTE. Obie jabłonie posadziłam w swoim ogrodzie i nie zawiodłam się. Jabłka są pyszne, drzewa wcześnie weszły w okres owocowania, owocują obficie, corocznie i nie chorują. Może WITOS prof.Rejmana jest politycznie niepoprawny że nikt go nie poleca mimo niewątpliwych walorów? A jeśli chodzi o CLOSE to nie polecam. Jabłka szybko opadają nie osiągając dojrzałości zbiorczej i są wówczas niesmaczne. Te jabłka które mają szczęście pozostać dłużej na drzewie są bardzo smaczne ale to zaledwie kilka sztuk na drzewie.Wycięłam to drzewo bez żalu.Pozdrawiam Ania

goni@k
PostNapisane: 31 paź 2009, o 09:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Aniu, czy mogłabyś opisać smak Witosa i Celeste :D

ania1590
PostNapisane: 1 lis 2009, o 07:45 
200p
200p

więcej niż 1
Witaj goni@k. Witosem jestem zachwycona, przed kilkoma laty otrzymałam od koleżanki gałązkę do zaszczepienia, wówczas Witos był nie do kupienia (ona otrzymała sadzonkę od wujka pracującego w Instytucie Sadownictwa). Zaszczepiłam w górnej partii na Spartanie. Zraz przyjął się i po kilku latach na Spartanie wyrosło drugie drzewo. Wygląda to komicznie, bo niecięty Witos jako szybko rosnący zdominował Spartan. Jabłka były rewelacyjne. Od 3 lat mieszkam w innej miejscowości (pod Kołobrzegiem) i założyłam nowy ogród z sadem. Tym razem z nabyciem Witosa nie miałam problemu. W tym roku na 3 letnim drzewku było ok. 10 kg owoców. Wszystkie były duże, zdrowe (bez oprysków) i wyjątkowo smaczne- soczyste, sok aż tryska po ugryzieniu, słodko- kwaskowate. Dojrzałość zbiorcza pod koniec września,konsumpcyjna po 3-7 dniach. CELESTE jest nieco mniej kwaskowata, bardziej słodka i nie tak soczysta, ale też świetna. Pozdrawiam ania

efeniks
PostNapisane: 4 lis 2009, o 02:29 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Jeszcze małe pytanko.
przeglądająć oferty szkułek spotkałem się z odmianą szampion reno. Czym się różni od szampiona?
Podobne jest chyba z jonagoldem, czy są jakieś różnice?

efeniks

cx
PostNapisane: 4 lis 2009, o 22:01 
Witam.
Wielkiej różnicy nie odczujesz.W samku ciut słodszy jest Reno,a napewno jest zdecydowanie lepiej wybarwiony-dlatego został wyselekcjonowany i po to się go mnoży- aby mieć lepiej wybarwione owoce Szampiona.Może Pom coś dorzuci.

pomolog
PostNapisane: 4 lis 2009, o 22:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dodać można niewiele - poza tym oczywiście, że 'Szampion Reno' nie ma nic wspólnego z odmianą 'Jonagold' - a wiele z oryginalnym Szampionem (jest jego mutacją). Pojecie "oryginalny" w przypadku odmiany 'Szampion' jest względne - odmiana ta bardzo łatwo mutuje (ciekawostką jest fakt, że jest pewna zależność od rejonu kraju i tym samym klimatu lokalnego). U Krzysia będzie to "ewolucja" w kierunku właśnie Reno - u nas bardziej w stronę 'Szampion Arno'. Cała sztuka więc polega na otrzymaniu mutantów trwałych. I to się udało hodowcom odmian 'Szampion Reno' i 'Szampion Arno'. W wyglądzie różnice są - szczególnie jeżeli chodzi o rumieniec i wybarwienie (i o ile ma to decydujące znaczenie w produkcji towarowej, to dla uprawy amatorskiej jest raczej drugorzędną sprawą). W smaku owoców różnic nie ma (większe można wychwycić pomiędzy tą samą odmianą z różnych stanowisk niż pomiędzy mutacjami z tego samego sadu).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 662 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 48  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Beatagc i 44 gości