Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Z punktu widzenia działkowicza w mieszkaniu, w piwnicy czy w chłodnym pomieszczeniu w domku jednorodzinnym nie uda się dotrzymać jabłek do podawanego przez producentów materiału szkółkarskiego terminu dojrzałości konsumpcyjnej. Chłodnie towarowe mają kontrolowaną atmosferę.
W warunkach domowych szara reneta mogła być przechowywana do Bożego Narodzenia przy co tygodniowym przebieraniu. Przed kilkudziesięciu laty miałem "zimówki" ale szybko zrezygnowałem z ich przechowywania, a później z uprawy. Potem zrezygnowałem z hurtowego kupowania jabłek odmian zimowych i przechowywania ich w domu. Obecnie mam tylko letnie i jesienne jabłonie na działce.
jagusia111

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Zdolność jabłek do przechowywania podawana jest w odniesieniu do zwykłej przechowalni. W chłodni przy kontrolowanej atmosferze jeśli owoc jest włożony zdrowy to może sobie leżeć spokojnie cały rok. Ważnym parametrem przy przechowywaniu jabłek w zwykłych piwnicach czy przechowalniach jest oprócz chłodnej temperatury także właściwa wilgotność powietrza. Często w starych przechowalniach przed włożeniem owoców zlewało się posadzkę wodą właśnie po to żeby utrzymaćwilgotność.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Widziałem kiedyś zdjęcia przechowalni w górach przez którą przepływał potok.
jagusia111

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Dobre rozwiązanie. Woda w potokach górskich jest chłodna więc darmowe chłodzenie plus odpowiednia wilgotność od przepływającej wody.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

jagusia111 pisze:Zdolność jabłek do przechowywania podawana jest w odniesieniu do zwykłej przechowalni.
Według
http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/ ... sfera.html

zwykła przechowalnia to
Magazyny zwykłe ? przechowalnie owoców, to obiekty bez urządzeń chłodniczych, w których regulacja warunków przechowywania odbywa się tylko dzięki systemowi nawiewu zewnętrznego powietrza. Największym mankamentem tej technologii jest z reguły zbyt wysoka temperatura powietrza we wrześniu i październiku, co uniemożliwia szybkie schłodzenie owoców po zbiorze. Magazyny takie wyposażone są w wentylatory pracujące w nocy (nadmuch zimnego powietrza), niepracujące w dzień. Jabłka składowane są w skrzyniopaletach.

Natomiast
Chłodnie zwykłe (NA) ? chłodnie to obiekty wyposażone w urządzenia chłodnicze (sprężarki + chłodnice) umożliwiające pełną kontrolę temperatury przechowywania, bez kontroli zawartości tlenu, dwutlenku węgla, i bez kontroli wilgotności.

Który z tych obiektów miałaś na myśli?
jagusia111

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Te pierwsze z tym, że zazwyczaj nie ma w nich żadnych nawiewów, a regulację temperatury w cieplejszych miesiącach wykonuje się przez otwarcie drzwi w nocy, a zamknięcie w dzień. Zapobiega to również gromadzeniu się nadmiernej ilości etylenu, który przyspiesza dojrzewanie owoców, a jednocześnie jest przez nie wydzielany.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Jabłka zimowe odmiany Idaret przechowuję w zwykłej piwnicy do maja/czerwca. O ile jesienią nie powala słodyczą, to po Bożym Narodzeniu jest smaczny. Natomiast do Bożego Narodzenia mam odmiany takie jak Cortland, Spartan, Lobo.
Swoją drogą jabłka ze zdjęcia Argusa przypominają moim zdaniem Cortlanda.
pozdrawiam Ewa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Dojrzały Cortland ma jednolicie czerwoną, a nawet ciemnoczerwoną plamę, nie ma prążków.
Mam właśnie takie jabłko przed sobą na talerzu. :D
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Dzięki ARGUS za zdjęcia. W przyszłym roku będę sadził tą odmianę.
ARGUS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 wrz 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Gratuluję wyboru. Z dawniejszych odmian warto postawić właśnie na tę, jest niezawodna i niewybredna. W razie czego służę zrazami.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Przyszły zamówione drzewka Piros oraz Rajka. Ponieważ kurier przywiózł o jeden dzień wcześniej to muszę 48 godzin przechować sadzonki (kopane). Ze względu na to że nie mam możliwości zadołowania to trzymam w wiadrze w piwnicy.
Myślicie że przeżyją?
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

A dlaczego mialyby nie przezyc?? Tylko nie trzymaj ich w wodzie 48 godzin a raczej owin mokrymi szmatami/gazetami.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jabłonie: jaka odmianę polecacie ?

Post »

Planowałem je trzymać cały czas w wodzie, chyba nie zgniją.
Czyli lepiej je wyciągnąć i obwinąć folią?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”