Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Na moje lekko scentrowane oczy :D to jest jabłoń Kronselka. mam taką jeszcze w sadzie(ma z 60-70 lat).
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

ooo możliwe a nie masz jakiś zdjęć ?? Szukałam tej odmiany przez dłuższy czas ale w szkółkach nie wiedzieli o co mi chodzi nawet po pokazaniu jabłka. Ciężko jest zdobyć takie drzewko ??
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

1.W tym roku u mnie nie owocowała.Owocuje przemiennie.
2.Dziwne że nie poznali(może za młodzi :D )
3.Problemu nie ma można kupić jabłoń Kronselską.Spotkałem ją na wiosnę i teraz na jesieni też jest.Może być tylko na innej podkładce( u mnie jest to duże drzewo).Owoc smaczny,do jedzenia , na dżem i dobrze się przechowuje, także warta polecenia.
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

No właśnie widziałam ją w starych sadach. Innych podobnych jabłoni nie ma ?? Niestety google czasem zawodzi i znowu znalazło zdjęcia niskiej jak dla mnie jakości :evil: Ta odmiana ma dość spore owoce ??

A ludzie w szkółkach faktycznie byli bardzo młodzi albo mój opis nic im nie mówił :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Poczekaj na wpisy Pomologa on zna chyba wszystkie jabłonie.
Co do wielkości jabłek to u mnie całkiem duże.
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Fallenangelv pisze:Poczekaj na wpisy Pomologa on zna chyba wszystkie jabłonie.
Co do wielkości jabłek to u mnie całkiem duże.

Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam. Czy nikt nie słyszał o odmianie WITOS. Przecież jest przepyszna, wczesna, zdrowa, obficie owocuje i ma same zalety.Pozdrawiam ania
ania1590
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam.
Zamierzam uzupełnić swoją kolekcję jabłoni o jakąś późno dojrzewającą konsumpcyjną odmianę lub dwie, która dałaby się przechować przynajmniej jakiś czas w piwniczce. Posiadam obecnie Papierówkę, James Grieve, Lobo, Sampion, prawdopodobnie Jonagold, u sąsiada jest też Antonówka (to odnośnie kwestii zapylaczy :wink: )
Myślałem o Melrose, także o Idared - co o nich sądzicie? A może jest coś bardziej odpowiedniego?

Mam jeszcze takie pytanie o podkładkę, wiem że najpopularniejsza jest M 26, lecz ponoć wymaga ona podpór (niestety nie znam podkładek swoich jabłoni, prawdopodobnie to właśnie takie bo drzewka 6 letnie mają 1,8m - 2,7m wysokości). Jaka jest podkładka nie wymagająca podpór?
Pozdrawiam, Maciek.
cx

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam.
To nie jest tak ,że M26 wymaga podpór,to zależy od sposobu prowadzenia drzew ,od odmiany-czy silnie rosnąca czy nie,od gleby-czy dobra czy lekka.My mamy około pół hektara jabłoni na M26 bez podpór.Bardzo ważne jest aby korona miała kształt przynajmniej stożka a najlepiej wrzeciona=od drugiego,trzeciego piętra tylko krótkie słabe gałązki-wtedy podczas silnych wiatrów połączonych z deszczem nadmiar owoców na grubych gałęziach u góry nie wywróci nam drzewa.Melrose w warunkach domowych to Ci się średnio przechowa. Idared na pewno dobrze ,ale się nie wypowiadam-nie jadam,natomiast mogłaby być Pinova,no ewentualnie Ligol.Jednak obie odmiany(dla dłuższego przechowania-zakładam że masz po temu warunki)wymagają minimum dwóch oprysków jesienią.Może coś ze staroci Pom doradzi.A zapomniałem o Topazie dla działkowca same zalety,tylko jabłko dla osób które nie muszą sobie bardzo życia dosładzać owocami :) lekko kwaskowe-dla mnie super.
Pozdrawiam.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Myślałem o Melrose, także o Idared - co o nich sądzicie? A może jest coś bardziej odpowiedniego?

A ja bym Ci proponował koksę pomarańczową na podkładce M-26. Jest to bardzo smaczna odmiana, łatwo dostępna i nadaje się do przechowywania. Wśród jabłoni które posiadasz są już odpowiednie zapylacze dla koksy pomarańczowej.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Po namyśle i naradzie rodzinnej zdecydowałem się na Idared i Topaz.
Idared ponoć nie zachwyca smakiem ale wychodzi na to iż jest najlepszy do przechowania, a Topaz wszyscy zachwalają, chyba jeszcze go nie jadłem ale opis jest zachęcający, lubię kwaskowe jabłka.

Moje jabłonie też rosną bez podpór, gleba raczej średnia tylko przy obfitych plonach podpieram newralgiczne miejsca. Początkowo prowadziłem je na szeroką koronę, obecnie je zawężam gdyż było kilka złamań, a nawet jedna się wywróciła podczas burzy (ale pień na szczęście nie pękł i ma się dobrze :) )
Dziękuję za rady.
Pozdrawiam, Maciek.
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

A ja mam swoje typy:
szampion, najdaret oraz close
tylko mam mały problem. Są w ofercie na podkładce m26 lub p14, czyli?
Jaką podkładke wybrać, jaka jest różnica?
"close"-co sądzicie o tej odmianie?
gorąco pozdrawiam

efeniks
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

efeniks pisze:...tylko mam mały problem. Są w ofercie na podkładce m26 lub p14, czyli?
Jaką podkładke wybrać, jaka jest różnica?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tych tematach (pisaliśmy o tym nie dalej jak przedwczoraj :) ):
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p1148258
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1166653
efeniks pisze:..."close"-co sądzicie o tej odmianie?
Obok 'Geneva Early' najwcześniejsza odmiana jabłoni, będąca w uprawie (szczególnie dość popularna u nas na Dolnym Śląsku). I to jej podstawowa zaleta. Owoce dość smaczne (może dlatego że pierwsze :lol: ) - niestety odmiana stosunkowo wrażliwa na parch jabłoni. Mimo to, dość popularna w uprawie amatorskiej.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”