Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
zwojtek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

U mnie najwcześniej wystartowało overlesse. Pozostałe odmiany są 1-2 dni do tyłu.
Stan na 21.05. Górne pąki zmrożone przez majowy przymrozek - rośliny były zabezpieczone agrowłókniną.
Obrazek
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Darko52 badzo ładne zdjęcia :)
U mnie część pąków pomarzła,zostało mało...
Zdjęcie odmiany Prolific.W sumie to najwcześniej w tym roku wystartowała chyba...


Obrazek


Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 898
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Vinetou80, Jak dobrze wszystko pójdzie i nie będzie żadnych
niszczących kataklizmów, to z ilu odmian będziesz miał owoce?
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Darko52 W sumie nie wiem jak mam Ci odpowiedzieć na to pytanie,może 3 odmiany,na chwilę obecną 2.Ten sezon się zaczął tak kiepsko,że szkoda gadać.Dla zainteresowanych wynalazkami,na pewno bardziej polecę do hodowli asiminę niż niektóre persymony,migdały czy pistacje...
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
Ralphigi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 mar 2016, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolbuszowa, woj. podkarpackie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

vinetou80 podziel się proszę stanem Twojej kolekcji. Jak poszczególne egzotyki mają się po tegorocznej zimie i wiosennych przymrozkach (szczególnie to drugie mnie interesuje)? Od siebie mogę dodać, że trzy z czterech urodlinów od sprzedawcy szczecińskiego, sadzone wiosną ubiegłego roku, przetrwały zimę i przymrozki z niewielkimi lub prawie żadnymi stratami. Jeden, PA Golden 4, najmniejszy z kolekcji, ucierpiał od zimy, ale puszcza młode pędy z pąków nisko nad ziemią i nadrabia. Myślę, że jego delikatność podyktowana była grubością. Temperatury sięgały mniej lub więcej -25 stopni, a urodlin był bardzo mały (jedna trzecia wysokości swoich towarzyszy).

Zakładając, że odmiany są istotnie tymi, które zamawiałem, największą żywotność wykazują Overleese i Zimmermann. Obie rośliny rosną jak na drożdżach. NC-1 ma nieco skromniejsze przyrosty, szczególnie na masie.
kamina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 24 sty 2016, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilno

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jeżeli kupowałeś w Szczecinie z Garden of Dreams u Stanislawa Czerwinskiego to nie są odmiany u tego gościa, wszystko co kupiłem nie było odmianowe on sprzedaje siewki i pisze, że to są odmiany, tak samo asyminy to są siewki będziesz czekał plonów 10 lat i nie wiadomo co z tego wyrośnie, powiem że kupiłem tam nieszpułki niby odmianowe były to siewki (z kolcami małymi liścmi), tak samo asyminy, zamiast GAJLUSAKIA dostałem borówke amerykańską, jagoda chińska (deklarowane 4 cm) to były jakieś dziczki które nie sięgały 1 cm z niemożliwie gorzko-kwaśnym posmakiem, wszystkie drzewka wywaliłem od niego.
Awatar użytkownika
Ralphigi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 mar 2016, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolbuszowa, woj. podkarpackie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

kamina Tak, obawiałem się tego, i tak w rzeczywistości jest. Odmianowa nieszpułka, którą kupowałem u świętoszka z Garden of Nightmares, ma kolce, nie ma śladów szczepienia, podobnie jak asyminy, a podczas rozmowy z Panem Czerwińskim na pytanie skąd są asyminy dowiedziałem się, że z jakiejś Tajlandi czy innych Filipin rozmnażane metodą in vitro. :? Szkoda, że tyle uwagi do nich przykładałem...

Inne nieszpułki ze szkółki Carya, piękne zresztą, wyraźnie szczepione na głogu, bez kolców. Nie pozostaje nic innego jak, niestety, potwierdzić szemrane pochodzenie roślin ze Szczecina i odradzić kupno u tego pana. Z przyjemnością usłyszę sprostowanie od szkółkarza i uderzę się w pierś. Na tę chwilę istotnie wątpię w jego cuda.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Niestety muszę potwierdzić w całej rozciągłości negatywną opinię o tym sprzedawcy, kupiłem u niego już w 1996 roku rośliny (około 8, w tym 2 asiminy, kudranię i borówki kanadyjskie) i żadna z nich nie była zgodna z tym co miał opisane na ulotce, która mi przesłał w załączeniu . Rośliny szlag trafił w ciągu 1 roku wegetacji pomimo ich zabezpieczenia i starannej uprawy. :-(
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

U mnie w tym roku utrzymało się 5 owock?w na asiminach,oto one:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 898
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Dobrze, że masz chociaż coś.
U mnie grad zrobił swoje, tak , że na owoce muszę czekać do
przyszłego roku. Jak już będą wyrośnięte , to je zmierz, i wstaw zdjęcia.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ok. wstawię zdjęcia ,ale owoce najpewniej dojrzeją około połowy października,ponieważ zawiązały się z ostatnich kwiatków ,więc mają kilkanaście dni opóźnienia do tych co kwitły jako pierwsze.Drzewka są wciąż dość małe jeszcze,więc nie liczę na wiele jeśli chodzi o ostateczną wielkość owoców,jak osiągną 100-120 g,to będzie naprawdę dobrze.Szkoda że twoje zbił grad,byłaby możliwość porównania terminu dojrzewania.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ralphigi trochę późno dopisuję ale lepiej późno niż wcale :)
No objechała ta zima część roślin. Asiminy trzymają się najlepiej z wynalazków.
Nie wrzucam zdjęć wszystkich asimin bo część stoi w miejscu jak stała,reszta zaczyna wyglądać.Niestety legendarny Pan Czerwiński ze Szczecina to krętacz u mnie na szczęście nie doszło do zakupu niczego od niego.
Cośtam jeszcze rozmnażam sam ,jak będę miał wenę to wrzucę...

Overleese

Obrazek


Obrazek

Pa Golden2


Obrazek

IXL




Obrazek

Prolific


Obrazek

Georgia



Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Witam. Oto mój pierwszy owoc asiminy odm. Overleese.Opadł dziś rano ,dł. 82mm,szer. 59mm , waga 129g. Niby nic wielkiego ale cieszy. Na prolificu czekają jeszcze 4 szt. ,któte lada dzień powinny również opaść.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”