Przycinanie borówek wysokich

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Przycinanie borówek wysokich

Post »

Dzień dobry,

potrzebuję pomocy.

1.
Mam 1 roczne sadzonki borówki amerykańskiej posadzone jesienią, czy w
tym, roku mam je przyciąć przy gruncie aby sie lepiej ukorzeniły ?? One są tyciutkie. W jakim miesiącu je przyciąć (obszar Lubelszczyzny) ?


2.
Mam dwa 3-letnie krzaki i chciałbym boczne odrosty powycinać bo same liście na nich. Czy można także lekko przyciąć czubek czy jest to raczej niewskazane? Kiedy to robić ?
=============
Płeć: Męszczyzna
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Przycinanie borówek wysokich ?

Post »

1. Świecie części nadziemnej nie powoduje lepszego ukorzenienia się krzewu a raczej jego osłabienie.

2. Można wyciąć drobne boczne pędy, natomiast przycięcie czubka nie wiem czemu miałoby służyć. 3 letnie borówki nie wymagają jeszcze zbyt wielu zabiegów.

pzdr
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Przycinanie borówek wysokich ?

Post »

Czytałem na kilku forach że takie zabiegi się stosuje i dodatkowo zmusza to sadzonke do wypuszczania większej ilości pędow.

Czy ktoś to może praktykował ??
=============
Płeć: Męszczyzna
wyrzynacz
50p
50p
Posty: 64
Od: 28 kwie 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suchowola kolo Zamościa

Re: Przycinanie borówek wysokich

Post »

Oj teoretycznie zmusza, ale pomyśl logicznie. Jaki w takich małych krzaczkach może być system korzeniowy? Żeby krzaczki dawały jako takie przyrosty to według mnie muszą przekroczyć taki krytyczny punkt wzrostu. Kiedy system korzeniowy rozrośnie się odpowiednio, pozwalając jednocześnie na rozrost części nadziemnej. Wtedy te przyrosty stają się naprawdę spore. Przez sezon wegetacyjny borówka może naprawdę dużo urosnąć. Ale musi mieć z czego. Ważne jest tylko żeby wzrost tej borówki nie zaczął się we wrześniu czy sierpniu. Czyli pilnujemy dawek nawozu na wiosnę i nie dodajemy azotu po połowie czerwca. Gałązki warto przycinać ale z reguły stare, lub gdy krzak nie chce rosnąć. Miałem takie przypadki że krzew wyglądał pięknie ale za cholerę nie chciał rosnąć. Podcięcie głównej gałązki spowodowało wybuch zieloności że tak się wyrażę. W twoim przypadku ograniczyłbym się do (jeżeli jest dużo małych gałązek) do przycięcia ew. małych gałązek które płożą się po ziemi. Do 3-4 lat raczej nikt nie poleca przycinania nic więcej. Podcinam również po zimie końcówki gałązek które są martwe bo z doświadczenia wiem że jak nie podetnę to usycha dużo więcej. Pamiętaj że nadgorliwość gorsza od faszyzmu i coś w tym jest. Czasami największą pomocą jest jak się za bardzo nie przeszkadza roślince w tym w czym jest najlepsza, czyli rośnięciu. Twoim największym zadaniem jest odpowiednie posadzenie borówki bo w dłuższej perspektywie czasu to jest tak naprawdę najważniejsze. Pozdrawiam.
Ps. Jeżeli chodzi o przycinanie żeby polepszyć ukorzenianie to chyba nie ten dział:) to raczej w sadzonkach goło korzeniowych. Borówki o ile się orientuje kupuje się w doniczkach ;:304
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Przycinanie borówek wysokich

Post »

Dzięki za info.

Jak wygląda sprawa z odrostami wyrastającym z odciętych starych pędów. Mam trzy, 6 letnie odcięte pędy z których odrastaja drobne zieloniutkie młode pędy. Krzak ma jeszcze 2 pędy które owocują. Zależy mi natym aby te młode na jesień były wysokie i zdrewniały przed Zimą.

Pytanie jest o listki, czy należy zostawić tylko kilka na górze a resztę oderwać aby szybciej rosły czy może zostawić jak jest ??

Foto poniżej.
Obrazek
=============
Płeć: Męszczyzna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”