Identyfikacja odmian grusz

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

może posadź jedną faworytkę i jedną konferencje (my lubimy złotą)dwa rózne smaki każdy wyśmienity a do tego wzajemnie się zapylają
Awatar użytkownika
Amela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2008, o 13:56
Lokalizacja: Katowice

Post »

dzięki :D
też chyba tak zrobię i zasadzę te 2 rodzaje gruszek
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Ja polecam faworytkę w odmianie czerwonej, cieszy i oko i podniebienie :D

Właśnie zerwałem:
Obrazek
Pozdrawiam, Maciek.
ogorek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 3 cze 2008, o 20:48

Post »

A ja polecam za to Klapsę :) Mięciutka i słodka :)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Klapsa to potoczne określenie odmiany 'Faworytka'
Pozdrawiam :wink:
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Grusza Alfa?

Post »

Kupiłam przypadkiem,ponieważ zależało mi na drzewie szczepionym na podkładce słaborosnącej.
Sprzedawca zapewnił mnie,że ta grusza jest karłowa.Zobaczymy.
Niewiele jest o tej odmianie w sieci,a jeżeli są jakieś informacje to na stronach dla sadowników. Czy jest to odmiana smaczna? Czy warto ją mieć w ogrodzie?
Pytam się ,bo posadziłam ją głównie po to aby przeszczepić na nią niezwykle smaczną starą odmianę gruszy. Nie wiem czy mi się uda przeszczepienie.Nigdy tego nie robiłam.
Jeżeli Alfę warto mieć na działce to jedno piętro zostawię,a na części przeszczepię tą swoją odmianę. Na razie drzewko jest tylko patykiem.Czy wiosną mam ją przyciąć,czy zostawić aby sama uformowała koronę. Ostatnio gdzieś przeczytałam,że teraz właśnie tak się postępuje. tzn. nie skraca się tego jednego pędu.
Pamiętam z dzieciństwa gruszę na której było siedem odmian.Każda gałąź inna.Na dole wczesne,a na samej górze bardzo późne-do jedzenia nadawały się dopiero wiosną.
cx

Post »

Witam.
Jak marzy Ci się taki wieloodmianoweic o jakim napisałaś to na pierwsze piętro Alfa nadaje się jak najbardziej,będzie najwcześniejsza.Oczywiście są odmiany trochę wcześniejsze ...ale kupić je trudno a owoce mają mniej atrakcyjne niż omawiana.
Smak...to rzecz tak względna,że nie ma na to odpowiedzi,mi raczej smakują ...ale ja lubię większość dojrzałych odmian gruszek,tak że obiektywny to nie jestem.
Jeżeli chcesz ją przeszczepiać itp, to wiosną skróć jej przewodnik.
Hej.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

pamietam z dziecinstwa grusze w ogrodzie mojego dziadka. Owoce były duże, zielone, twarde, przechowywały sie do wiosny, ale nie wiem co do była za odmiana :(
W jego ogrodzie były też jabłonie cesarz Wilhelm, czy coś takiego.
Może ktoś wie co to mogła byc za gruszka ?? bardzo chciałabym ją posadzić w moim ogrodzie.
Pozdrawiam.
Ola
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Michałka, Michałowska -grusza

Post »

Kupiłam kiedyś na targu owoce gruszki, były bardzo smaczne i miały charakterystyczny aromat. Okazały się świetne na kompoty na zimę. zaczęłam tropić ten owoc, powiedziano mi, że to odmiana Michałka lub Michałowska, że to stara odmiana i jej w handlu już nie ma, co najwyżej mogę szukać na targu w Grójcu. Znowu inny sprzedawca sadzonek powiedział, że tak potocznie się mówi na Bonkretę Wiliamsa.Słyszał ktoś o takiej odmianie i gdzie ją kupić?
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To nie do końca tak... faktycznie dostępną jeszcze dziś odmianę 'Bonkreta Williamsa' nazywano w niektórych rejonach Świętomichalska (od Św. Michała). I podejrzewam, że właśnie o tą odmianę Ci chodzi. Natomiast 'Michałówka' to nazwa polska dla starej, francuskiej odmiany gruszy - 'Michelmas Nelis'.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Michałka, Michałowska-grusza

Post »

Dziękuję bardzo. To mi wyjaśniło cały problem, Bonkretę Williamsa można jeszcze kupić u mnie na rynku. Jeszcze raz dziękuję, Marysia II
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Gruszka

Post »

Czy ktoś może wie jaka to odmiana?
Jak mogłabym ją ładnie przyciąć na jesień? Powinnam ściąć 1/3 czuba i dłuższe gałązki? Czy zaczekać z tym do wiosny?
Dodam że bardzo ładnie mi się chowa, ma sporo gruszek i jest całkowicie zdrowa mimo iż nigdy nie była pryskana :) Obrazek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam,
Zanetchen - odnośnie identyfikacji odmiany - potrzebne byłyby chociaż zdjęcia owoców Twojej gruszy (najlepiej od strony rumieńca) oraz fotki liści... na podstawie tego zdjęcia, na którym można jedynie określić pokrój drzewa nie da się zidentyfikować odmiany, nawet z małym prawdopodobieństwem.
W sprawie cięcia - przy tym drzewku jest bardzo mało pracy - poczekaj z korekta do wiosny.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”