Brzoskwinia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

witam
a czy teraz po owocowaniu nie przycina się gałęzi, moja brzoskwinia bardzo się rozrosła i z doświadczenia wiem, że jeszcze do końca jesieni sporo urośnie. A skoro owocuje na pędach ubiegłorocznych i podobno na częściach zewnętrznych (na końcu) gałęzi to jak to zrobić?
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Cięcie brzoskwini

Post »

Witam
a czy teraz po owocowaniu nie przycina się gałęzi, moja brzoskwinia bardzo się rozrosła i z doświadczenia wiem, że jeszcze do końca jesieni sporo urośnie. A skoro owocuje na pędach ubiegłorocznych i podobno na częściach zewnętrznych (na końcu) gałęzi, to jak to zrobić, żeby było dobrze?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Cięcie Brzoskwini

Post »

Agula32 pisze:mam posadzone drzewka brzoskwini
A ja nie podzielam Waszego zdania- tu jest temat o moreli; do brzoskwini zapraszam tutaj cięcie brzoskwini
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja przycinam brzoskwinie po przekwitnięciu. Widać wtedy które pędy przemarzły. Przeczytaj cz. 1 i 2 tematu "Nektarynka, brzoskwinia".
Pozdrawiam Andrzej.
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

przeczytałam całość, nic o cięciu nie ma :cry:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wklej zdjęcie drzewa. :D :D :D
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

moja brzoskwinia nie jest chora, nawet udało mi się ochronić ją przed kędzierzawością :-) Czemu mam wklejać zdjęcie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Do zaznaczenia na nim które gałęzie należy wyciąć i gdzie ją ciąć jeśli oczywiście chcesz. :D
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

dobrze, jutro zrobię zdjęcie, pozdrawiam
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

oto moja brzoskwinia, tylko że przez te liście niewiele widać gałęzi. Może lepiej napisz jakie są zasady cięcia letniego i może sobie sama z tym poradzę? Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Poczekaj aż spadną liście i daj zdjęcie koło końca września to pozaznaczam Ci jak ją ciąć teraz faktycznie nie bardzo jest jak zaznaczać na zdjęciu. Trudno to opisać jak ciąć :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przede wszystkim naistotniejsze będzie nie cięcie "na owoc" - tylko konkretne i zdecydowane cięcie prześwietlające oraz korekcyjne - czyli doprowadzenie korony do porządku i nadanie jej właściwej formy. Właściwie w przypadku Twojego drzewa można mówić o cięciu odmładzającym - dominacja wierzchołkowa jest bardzo silnie zaznaczona - jakby drzewko od dłuższego czasu nie było właściwie prowadzone... Trudno - myślę, że sobie poradzisz - kwestia tylko rozłożenia zabiegu w czasie (nie wszystko na raz, bo łatwo o przesilenie). Zasady przeprowadzania cięcia brzoskwini bardzo dobrze opisane są w literaturze np.:
Jakubowski T. 2000: Uprawa brzoskwini i nektaryny. Hortpress Warszawa
Jakubowski T. 2002: Brzoskwinie i morele. Wydawnictwo Działkowiec Warszawa
Morgaś H. i in. 2005: Uprawa brzoskwiń i moreli. Plantpress Kraków
Radajewska B. 2005: Brzoskwinia, nektaryna, twardka i morela. PWRiL Poznań
Sękowski B. 1960: Brzoskwinia w warunkach klimatycznych Polski. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Poznań

oraz licznych artykułach w Haśle Ogrodniczym czy OWK - znajdziesz tam także pomocne zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
obelix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2008, o 11:42

Brzoskwinia - kiedy cięcie?

Post »

Witam
Na początku chcę poinformować ,że nie jestem działkowcem i nie znam się na pielęgnacji drzewek owocowych. Nabyłem na wiosnę tego roku mały 5 arowy posiany trawą skrawek ziemi na którym rosną 3 drzewka brzoskwiniowe. Nie sadzę ,żeby kiedykolwiek były prawidłowo pielęgnowane ponieważ maja wiele bocznych ,cienkich odrostów. Drzewka nie są stare(powiem tak pień jest grubości grubej ręki powiedzmy około 15-cm średnicy, i jak udało mi się ustalić posadził go poprzedni właściciel jakieś 10-12 lat temu) Na wiosnę zgodnie z moją czyli słabiutką wiedzą poobcinałem te najcieńsze odrosty z reguły na dole drzewka, jak na ironie zaowocowały one tak obficie jak nigdy dotąd (ponoć)Było tak dużo owoców ,że gałęzie nie tylko dosłownie ale w rzeczywistości dotykały ziemi. Niestety pod wpływem ciężaru trzy gałęzie się ułamały. A teraz moje pytanie do specjalistów. Czy można jeszcze teraz lub na wiosnę poprzycinać gałęzie u tych drzewek? Mam na myśli poskracać je . Jeśli tak, to ile procent długości gałęzi można przyciąć , czy zrobić to na wszystkich gałęziach czy tylko na części? Moim celem jest żeby nie rosły na wysokość tylko na grubość.
Jeśli ten opis pozwoli komuś wystawić jakąś diagnozę to bardzo bym prosił
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”