Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Co z owoców pigwowca ?

Post »

Witam,

Mam w swoim ogródku krzew pigwowca. Trochę go traktowałam po macoszemu. To znaczy nie przejmowałam się nim zupełnie. Rośnie sobie samopas. W tym roku ma trochę owoców, ale ponieważ nie wydają się jadalne (tak z krzaczka) traktowałam je jako balast dla krzewu , bo obciążają tylko jego gałązki. A z tego co na forum wyczytałam, owoce pigwowca zdają się być bardzo poszukiwanym surowcem :-)
Proszę o radę , co można z nich zrobić, oprócz nalewki, bo jakoś u mnie nie ma chętnych do jej picia, oraz kiedy przypada czas zbioru.
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Można zrobić konfitury z pigwowca, można zrobić plasterki w cukrze, albo suszone. Trochę podpowiedzi znajdziesz na forum w sekcji z przepisami kulinarnymi :arrow: Przetwory z działki
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

Dziękuję, zaraz tam zajrzę. Na forum jestem nowa i jeszcze nie zdążyłam się zapoznać ze wszystkimi działami :oops:
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2113
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Nalewka pisze:Można zrobić konfitury z pigwowca, można zrobić plasterki w cukrze, albo suszone. Trochę podpowiedzi znajdziesz na forum w sekcji z przepisami kulinarnymi :arrow: Przetwory z działki
Z plasterków w cukrze błyskawicznie robi się sok . Po tygodniu sok można odlać , do plasterków dodać wody i zagotować do miękkości . Można przecierać skórki , z czego wychodzi znakomita twarda , nierozpuszczająca się nawet w czasie pieczenia ciast galaretka . Można też ugotowane plasterki włożyć do słoików w całości i mieć konfiturę do herbatki , czy do czego tam komu pasuje . Przetwory są bardzo aromatyczne , jeśli są robione z owoców pigwowca japońskiego . Z chińskiego lub pośredniego nie mają takiego aromatu , ale łatwiej pokroić ich owoce . Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie owoców pigwowca japońskiego do dwóch pozostałych gatunków .

Smacznego , kozula .
aguti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 wrz 2009, o 13:14

Post »

Witam :D
Jestem świeżo upieczoną (przed 10 minutami) forumowiczką, więc w razie pomyłek prosze o wyrozumiałość.
Od marca wraz z mężem posiadamy działkę, która w momencie kupna była bardzo zaniedbana. Bardzo sie ucieszyłam, kiedy odkryłam na niej pigwowce - pięknie kwitły i zawiązały mnóstwo owoców. Martwi mnie tylko ich wygląd. Myślę, że latami nikt z nimi nic nie robił. Dwa krzaki sa większe, dwa mniejsze. Te duże składają się z mniej więcej czterech dłuuugich gałęzi, kładących się na ziemi (do krzaka to nijak niepodobne). Mniejsze to w ogóle śmiech na sali, bo mają po dwie cienkie i długie gałązki z jednym owockiem. Chciałabym im jakoś pomóc, bo bardzo lubię i pigwowce i... przetwory z ich owoców. Jak można je przyciąć (a czytałam, że nie powinno sie ciąć mocno), żeby nie zrobić im krzywdy? Będę wdzięczna za radę :D Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Zasadniczo się ich nie przycina ale jak mus to mus.
Ja swojego pigwowca muszę przyciąć i basta !

Tym większym pigwowcom ja bym po prostu zrobiła jakąś podpórkę.

Dobrze byłoby gdybyś pokazała zdjęcia bo np. moje pigwowce mają drobne gałązki i nakrapiane owocki a u koleżanki
pigwowiec ma grubaśne pędy i zielone owoce.
Są różne odmiany i mają prawo wyglądać inaczej...
aguti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 wrz 2009, o 13:14

Post »

Postaram sie zrobić, jak tylko troche sie pogoda poprawi :P
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Poczytaj też tutaj:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=18615 (cały wątek, ale o cięciu zaczyna się od drugiej strony) :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
cliodci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 maja 2009, o 23:37
Lokalizacja: 3M

Pigwowiec

Post »

Mam pytanie, czy pigwowiec można dookoła obsypać korą? Jakie on lubi środowisko?
Pozdrawiam

"raczkujący"
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Można.
Każde. No, prawie każde. :)

Pigwowiec najlepiej rośnie (kwitnie i owocuje) w suchszej, piaszczystej glebie, nie zawożony, podlewany tylko w razie większej suszy, w pełnym słońcu, nie cięty i nie molestowany nadmiernie naszą troską. Ziemię można mu wyściółkować korą, skoszoną trawą, a można tylko odchwaszczać i trzymać w ugorze, bo chwastów przerastających żaden krzew nie lubi. Korzeni się dość płasko, ale rozlegle. Nie lubi przesadzania, ale je znosi.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Doskonała jest nalewka z pigwowca, ale robimy dopiero po przemarznięciu owoców. Ja w ubiegłym roku robiłam pod koniec listopada.
Z powodzeniem rozmnożyłam pigwowca z nasion :D
Pozdeawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Popieram :) . Nalewka z pigwowca jest znakomita ma jedyny w swoim rodzaju smak i ja wszystkie owoce wykorzystuje tylko na nalewke. W tym roku planuje posadzic jeszcze 1 albo 2 pigwowce bo z jednego krzaczka trochę za mało tej nalewki wychodzi.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pigwowiec - pielęgnacja

Post »

Obrazek

Czy to jest normalne,że część liści jest jasna, prawie biała? Jest to młody krzaczek, jeszcze nie owocował.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”