Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
ikamia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2017, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare,dobre

Post »

Bardzo dziękuję za podniesienie na duchu. Uwielbiam to drzewo. Tak kwitło w zeszłym roku: :)
Obrazek
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Czas zbiorów papierówek .
Drzewa stare tzw "poniemieckie" a obok rosną i owocują siewki .
Na jednych i drugich jabłka bardzo smaczne .
Jedna z jabłonek wydaje bardzo ładne jabłka .
W sumie to dwie jabłonki mają takie same owoce z tym , że jednej już w tej chwili są do jedzenia a druga jest późniejsza chodź wygląd owoców identyczny nie pamiętam jak ze smakiem :roll:
Owoce z rumieńcem , tekstura jak u papierówki , smak malinówki .
Może ktoś ma u siebie podobną , pomoże w nazwaniu ;:180
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Glogierówka na 99%
Pozdrawiam Lucyna
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Glogierówka inaczej Litauer Pepping? http://www.alte-obstsorten.de/sortendetail.L54.html
Tu z pomologii ale zjęcie kiepskie http://www.nationalfruitcollection.org. ... 95&&fruit=

A mi te jabłka przypominaja papierówkę letnią, mnóstwo tych nazw ona ma - 'Yellow Transparent' czy 'White Transparent' albo jej mieszańce (w linku np Lodi i Pristine) http://adamapples.blogspot.com/2016/08/ ... kdown.html
Obrazek

Na 90% :)
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Pelikano11 jesteś wielki ;:180 trafione w 100%
Dzisiejszy zbiór już przerobiony , jutro albo po jutrze kolejny wtedy będę mogła "próbować " przypisać do którychś z odmian .
Jedna ma cieniutką jasną skórkę z rumieńcem i biały, aromatyczny środek , drugą jeszcze trudno określić , musi dojrzeć .
Co ciekawe , podczas suszenia nadal zachowuje swój bielutki kolor
Obrazek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

tija pisze:Pelikano11 jesteś wielki ;:180 trafione w 100%
Dzisiejszy zbiór już przerobiony , jutro albo po jutrze kolejny wtedy będę mogła "próbować " przypisać do którychś z odmian .
Jedna ma cieniutką jasną skórkę z rumieńcem i biały, aromatyczny środek , drugą jeszcze trudno określić , musi dojrzeć .
Co ciekawe , podczas suszenia nadal zachowuje swój bielutki kolor
Obrazek
A która z nich ma ten jasny i nie ciemniejący miąższ?
Kiedyś robiłem mus z takiej papierówkopodobnej, jednak był znacznie smaczniejszy i nie ciemniał jak z papierówki. Byłoby to dobre urozmaicenie odmian letnich, ja mam coś takiego z wyglądu jak Papierówka, ale bez kwasu może to być Cukrówka. Żona lubi a dla mnie to brakuje tego kwasku. W razie czego możemy wymienić patyki jesienią jeśli szczepisz.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Obiecać to sobie można , gorzej z realizacją :roll:
Dzisiaj znowu przerabiałam jabłka , jedne na susz inne na dżemik .
Od rana zaganiana nawet przez myśl mi nie przyszło by porównać które to które :oops:
Może jak będę miała więcej czasu i skleroza mnie nie dopadnie to na następny zbiór wybiorę się do sadu , wtedy zobaczę co zaś .
szukacz , co ja Ci mogę napisać :roll: poza tym , że jak się ususzą nadal pozostają jasne , aromatyczne i słodkie i że gotując dżemik też nie ciemnieją .
Koło domu mam papierówkę bardzo wczesną , bardzo smaczna , słodka ale z kwaskiem , tekstura luźna wręcz watowata ,aktualnie kończymy zbiór .
Jak ta koło domu kończy owocować to zaczyna późniejsza w sadzie , tej owoce w smaku i wyglądzie zupełnie inne . Bardziej kwaskowata , tekstura zbita , mocno soczysta ale też b dobra do jedzenia i do przetwórstwa no i doszły te dwie o których pisałam , nawet nie myślałam że to mogą być papierówki .
Dzisiejszy dżemik "zbiorowy z różnych odmian .
W realu kolor lekko słomkowy , na zdjęciu wyszedł ciemniejszy
Do przerobu wybieram zdrowe owoce, kroję wraz ze skórką , krótkie gotowanie , mało cukru , na koniec całość blenderuję
Obrazek

Obrazek

Lepiej szczepić jesienią czy wczesną wiosną ?
jagusia111

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Jesienią się nie szczepi. W tej chwili można okulizować i warto spróbować, a jak się nie powiedzie to wiosną zaszczepić.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Szczepienie to właściwie złączenie-zrośnięcie i faktycznie następuje również po oczkowaniu. Warunkiem oczkowania jest świeży patyk z zachowanymi ogonkami a odciętymi blaszkami liściowymi z tegorocznego przyrostu, co raczej trudne bo przesyłka trwa.
Zimą można przesłać patyk zdrewniały i szczepić wiosną.
Mi osobiście lepiej wychodzi oczkowanie. Jak wracałem z wakacji to przewiozłem patyk w zwilżonej grubej skarpecie, woda parując schładza się i tak mimo upału dowiozłem i wygląda na to że oczka się przyjęły.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

szukacz pisze:Warunkiem oczkowania jest świeży patyk z zachowanymi ogonkami a odciętymi blaszkami liściowymi
I tutaj się mylisz ogonki nie są koniecznie potrzebne. :wink:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
jagusia111

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Też tak myślę :D . Ja obrywam ogonki i wycinam sam pączek.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Jeśli dysponuję sekatorem w momencie ścinania patyka to ścinam ogonki liściowe tak w połowie, dzięki temu mam za co trzymać gdy już odetnę tarczkę, by ją potem wygodnie wsunąć pod rozciętą korę podkładki. Gdy po kilku dniach od założenia pączka ogonek odpadnie przy lekkim trąceniu, to zazwyczaj pączek przyrósł, a jak jest gumowaty i związany z pąkiem to niestety nie.
W praktyce to niezawodna metoda - jeśli jest dobrze ściśnięte i nie padało tuż po oczkowaniu to będzie żyło.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

To jabłko nie dawało mi spokoju :D bo skądś je znam.. i chyba znalazłem nazwę pod jaką u nas występuje - Biała Nalew czyli ????? ????? , niby Yellow Transparent ale to wg innych źródeł White Transparent http://stareodmiany.republika.pl/files/ ... Nalew.html
Tija masz unikalną jabłonkę, dziel się patykami na prawo i lewo :wit
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”