Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Na dolnej fotce jest Cortland.
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

@dziadek22,wielkie dzięki,za potwierdzenie mojego typu jednej z zaprezentowanych odmian.
Gawel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lis 2016, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Mam pytanie - może ktoś będzie wiedział:
- zakładam sad i poszukuję starych odmian, na dziś:
1. Kalwila biała
2. Kalwila czerwona jesienna.
Będę zobowiązany za pomoc.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

jan_kow pisze:Zamieszczam zdjęcia jabłek których smak nie można zapomnieć,bardzo aromatyczne,soczyste, słodko-kwaśne.
Druga odmian również rewelacja,smak bardziej wyrafinowany,delikatny,słodki.
Jabłuszka pochodzą z sadu kolegi,który stary sad odziedziczył i nie zna nazw jabłoni które tam rosną. Są to drzewa duże rozłożyste i bardzo plenne.

Przeglądając opisy odmian jabłoni jak również dyskusje i fotki z tego tematu na forum dochodzę do wniosku,że jabłka na pierwszych dwóch fotkach to może być Landsberska a ostatnie zdjęcie to odmiana Cortland.
Prosiłbym o potwierdzenie lub sprostowanie mojego typowania.
Obrazek

Obrazek
Landsberska?
Mi to na Renetę Landsberską (Gorzowską) nie wygląda, Landsberska jest kwaśna, to jabłko przerobowe.
Możliwe że to jest Reneta Ananasowa. Ananasowa ma wyraźny egzotyczny aromat, kwasek też, ale jest przy tym super słodkie. W dobry ciepły rok ilość cukru jest tak wysoka że występuje szklistość miąższu, dżem można zrobić bez dodatku cukru. W ostatnim okresie dojrzewania część jabłek opada, zwłaszcza jak sucho. Twardość powoduje że da się je zebrać i przerobić. Zaoczkowałem na podkładkę P2 i czekam na wyrośnięcie, bo oryginał niestety wycięty pod budowę, dla składowania ziemi.
Odmiana warta ponownego nasadzenia przy domach i na działkach ze względu na wyborny smak jej owoców, warto zainteresować tą odmianą szkółkarzy, np. eko-ogrodnik.
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Brałem pod uwagę i taką opcję,ale Reneta Ananasowa ma kształt wydłużony,natomiast te jabłka są spłaszczone.
http://iglaco.com/data/gfx/pictures/lar ... jpg?966246
Obraz z tego linku daje pewne podobieństwo do Renety Złotej.
Chociaż w dzieciństwie miałem kontakt z tymi jabłkami,były póżniejsze w dojrzewaniu i miąsz miały bardziej zwarty,ale być może wówczas nie były to jabłka potocznie nazwane Renetą Złotą.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Moim zdaniem może to być Landsberska, mam ją w sadzie, owszem jest kwaśna w okresie dojrzałości zbiorczej, ale jak poleży lub dłużej powisi jest bardzo smaczna. Wygląd jak najbardziej przypomina Landsberską.
pozdrawiam Ewa
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Jakie znacie warte polecenia stare jabłonie letnie poza papierówką i ananasem berżenieckim?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Close.
Sadziłem taką w 1970.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Witam.Ze starych,letnich odmian to warte posadzenia też są Suislepper,Brzoskwiniowe Letnie,Różanka Wirgińska i Melba.

Pozdrawiam.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

jan_kow pisze:Zamieszczam zdjęcia jabłek których smak nie można zapomnieć,bardzo aromatyczne,soczyste, słodko-kwaśne.
Obrazek
Landsberska?
Sugerowałem się tym zdjęciem. Przy identyfikacji odmian starych drzew - należy pamiętać że część z nich nie była szczepiona, a podobieństwo wynika z tego że jest np. siewką odmiany szlachetnej. Szczególnie dotyczy to śliw.
Close nie polecam, ładne jabłko i nic więcej. Suislepper szukam, i jak na razie bezskutecznie, sąsiad miał kiedyś po Niemcu w tym typie albo i tą właśnie ale już nie rośnie. Papierówki mam dwie, i dzięki temu każdego roku któraś z nich owocuje, pierwsze racuchy a nawet szarlotka.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Moim zdaniem smacznym wczesnym jabłkiem jest James Grieve, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje ;)
pozdrawiam Ewa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

szukacz pisze:Close nie polecam, ładne jabłko i nic więcej.
Zaletą Close było tylko to, że było to najwcześniejsze jabłko. No i nie było papierówką.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Z niedowierzaniem czytam powyższe wpisy o Close.
Moja jabłoń liczy sobie 35 lat lub trochę więcej, owocuje obficie co 2 lata, w lata chude też ma trochę owoców, jest wcześniejsza od Oliwki Inflanckiej i James'a Graves'a.

Close ma dużo wad ale jeszcze większe zalety.
Jest rewelacyjnych jabłkiem na sok bez cukru - ja robię w sokowniku, pasteryzuję i trzyma się nawet 3 lata. Oczywiście tak długo to tylko w celach eksperymentalnych, bo znika szybciej. Pasteryzuję też w słoiczkach starte jabłka i są cudowne na ciepło, zimno, w ciastach.

Oliwka Inflancka i James Graves (obie mam i jestem na etapie przeszczepiania na inne) ani się do niego nie umywają ani pod względem soku, ani na surowo. Po przetwory z nich sięgamy jak już nie ma Close.

Problemem jest zerwać Close - jak zrywam zawsze trafiam na niedojrzałe, a tymczasem obok spadają inne - korzystam na bieżąco ze spadów. Dopiero ostatnie jabłka zrywam i są dobre.

Podajcie mi nazwę innego dobrego wczesnego jabłka.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”