Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Najważniejsza jest praktyka :D , spróbuję w przyszłości skorzystać z doświadczeń kolegi. :) Nawiązując do wcześniejszej informacji o zainteresowaniu kolegi szukacza renetami wiem,że w eko-ogrodniku mają ich kilkanaście odmian (więcej niż oficjalnie jest podanych na stronie w necie. :wink: Być może są tam jakieś odmiany, których kolega akurat jeszcze niema... . :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Co do odmiany "Grochówki" (o której wspomniał kolega dedert) to przynajmniej ja nie zamierzam jej szukać... . :wink: Przymierzając się do poszukiwań i zakupów odmian kierowałem się opiniami z tego forum (śledzę ten wątek od kilku lat) oraz opisami znalezionymi w necie. W większości przypadków opinia na temat smaku tej odmiany była przeważnie negatywna. :-( Osobiście znam tylko kilka starych odmian jabłoni z czasów dzieciństwa takich jak: Kandil Sinap, Kalwila Jesienna Czerwona, Kronselska, Reneta Szara, Reneta Złota czy też Kosztela. Wybór innych odmian zależał przede wszystkim od opinii ekspertów tego forum: "Pomologa", "Rossynanta", "Faniczekolady" , "MIVIBE" oraz dostępności sadzonek lub zrazów. :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

garom pisze:Co do odmiany "Grochówki"... W większości przypadków opinia na temat smaku tej odmiany była przeważnie negatywna :)
Ja na samym początku przy wyborze odmian kierowałem się przeznaczeniem głównie przerobowym, najczęściej na wina i stąd mój wybór na liście której znalazły się antonówka, Winter rambur, różne renety, pepiny, redlovy. Ale z czasem nabywalem też smaczne deserowki.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Grochówka może b.smaczna nie była, ale przechowywała się aż do wiosny a wtedy jako jedyne jabłko, smakowała wyśmienicie. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Dziękuję za opinie odnośnie Grochówki. Jak widzę koledzy mieli z nią "osobiście" do czynienia,a ja póki co opierałem się na zdaniu innych. Dlatego też nie zarzekam się, iż z czasem (jak znajdę miejsce) i u mnie ona się nie pojawi... . :D
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Jakiś szkodnik zaczął "sklejać" końcówki młodych przyrostów jabłoni. Co to może być i jak to zwalczać? Na początku marca robiłem oprysk Promanalem.
Pozdrawiam
Adam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

jagusia111

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

ABan - zwójka. Teraz to już pewnie różóweczka.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Próbuję znaleźć od kilku miesięcy jakąś informacje na temat jabłoni Piękna Ołtarzewska,ale do tej pory nic nie udało mi się znaleźć. Macie może jakieś informacje na jej temat? :cry:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Przeglądając anglojęzyczny portal o odmianach jabłoni natrafiłem na Allington Pippin, jakież było moje zdziwienie kiedy przeczytałem, że jest to krzyżówka Koksy pomarańczowej i Królowej renet. Tak się zastanawiałem dlaczego nie ma takiej krzyżówki, a tutaj pozytywne zaskoczenie. Szkoda, że nie mam wtyków w Brytani, bo może udało by się ją zdobyć, ciekawe jak ze smakiem bo patrząc na rodowód, to powinien być bardzo dobry klik. Choruję również na Knobet russet. Niby paskudne owoce, ale podobno smaczne.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Też mam bzika na punkcie russet. Zapisy nazwy będą się różnić https://www.orangepippin.com/apples/knobbed-russet
Zakupiłem jedną ordzawioną z eko-ogrodnika, ale na Antonówce, mogę więc stracić pamięć zanim zacznie mi owocować.
Nie wiem jak to się wiąże z ordzawieniem, ale angielski russet typ jest słodki. Jest taka holenderska szkółka w łodzi która oferuje Egremont Russet, ale nie chcą wysyłać.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Surfując w internecie natrafiłem na pracę lib.dr.iastate.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=14505&context=rtd (trzeba skopiować i wkleić w okienko adresowe, a następnie pobrać) w której zajmują się cytologią jabłoni i ich genetyką. Jest tam informacja, że Hibernal jest triploidem :shock:, Czyli Hibernal był by niezgodny z podkładką Mark, ciekawe jak by zachował się na M9, albo M27.

Ciekawe jak ma się sprawa genetyki Koszteli i Ananasa Berżenickiego, i innych bardzo silnie rosnących, a nie zbadanych odmianach 3n, czy może 2n?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Co to może być za szkodnik? Objawy są identyczne jak u namiotnika, tylko gąsienice dużo mniejsze, kremowe z czarną główką. Gąsienice na razie mają 6-7 mm.
Chociaż to może rzeczywiście namiotnik tylko niektóre zdjęcia w necie niedopasowane.
Pozdrawiam
Adam
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”