Kolumnowe drzewa owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Pomologu, to ja poproszę o poradę - interesują mnie dwie odmiany jabłoni - Sampion i Eliza. W jednej z gazet ogrodniczych napisano, że mogą być zaszczepione na podkładce karłowej (nie podano oznaczeń podkładki), a ich wysokość maksymalna to 2-2,5 metra, owocowanie rozpoczynają na drugi rok po posadzeniu. Wg rysunku jest to jakby pomniejszona jabłoń normalnych rozmiarów.
Czy tak będzie w rzeczywistości? Jak one owocują? Jakie jest oznaczenie podkładek karłowatych jabłoni? Czy wiesz, gdzie w okolicy Opola można dostać takie odmiany jabłoni? I na koniec- czy masz zdjęcia takich jabłoni? :roll: :roll: :roll:

Pozdrawiam :wink:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

markpm pisze:Pomologu, to ja poproszę o poradę - interesują mnie dwie odmiany jabłoni - Sampion i Eliza. W jednej z gazet ogrodniczych napisano, że mogą być zaszczepione na podkładce karłowej (nie podano oznaczeń podkładki), a ich wysokość maksymalna to 2-2,5 metra, owocowanie rozpoczynają na drugi rok po posadzeniu. Wg rysunku jest to jakby pomniejszona jabłoń normalnych rozmiarów.
Czy tak będzie w rzeczywistości?
'Szampion' i 'Elise' - to prawidłowe nazwy tych odmian... tak jak napisałeś będzie w rzeczywistości - choć wiele tu zależy od warunków glebowych, klimatycznych i innych czynników - niemniej jednak nie powinny przekroczyć wysokości 2,5 m... największy mankament to właśnie brak oznaczenia - o jakiej z podkładek karłowych mówimy... przypuszczam, że chodzi o M9...
markpm pisze:Jakie jest oznaczenie podkładek karłowatych jabłoni?
Jakie są podkładki karłowe dostępne na rynku? W kolejności siły wzrostu (od najsłabiej do najsilniej rosnących z tej grupy): Polan 59, M9, P16, B9, P60, P2... Co oznaczają te litery i cyfry? Litera jest związana z krajem w którym otrzymano daną podkładkę lub częściej z hodowcą... i tak P-Polska, B- Budagowski (podkładka z Rosji), M- Malling (od nazwy angielskiej stacji), cyfra to kolejny numer ustalony przez hodowcę...
markpm pisze:Czy wiesz, gdzie w okolicy Opola można dostać takie odmiany jabłoni? I na koniec- czy masz zdjęcia takich jabłoni?
Teren niesadowniczy - z drugiej strony odmiany na tyle znane i popularne, że nie powinno być problemów... net jest "kopalnią wiedzy" na ten temat - szukaj najpierw szkółek, wpisz do wyszukiwarki nazwy tych odmian - a i zdjęć sporo znajdziesz... zakupy radzę zacząć w takiej kolejności - szkółka, wyspecjalizowany punkt sprzedaży, sklep ogrodniczy, targowisko czy plac (tu najpierw zobacz co jest, a potem mów czego szukasz - bo w przeciwnym razie dostaniesz wszystko o co zapytasz :wink: ) Odradzam zdecydowanie aukcje internetowe (nie mylić z zakupami przez Internet u renomowanych szkółkarzy)...
Co do samych odmian - o pierwszej z nich na forum jest kilka tematów, natomiast w kwestii 'Elise' - nie jest to najlepsza odmiana do uprawy amatorskiej... Pomimo niezaprzeczalnych zalet np. smaku (jednym z "rodziców" jest 'Koksa Pomarańczowa') i stosunkowo małej wrażliwości na parcha, mączniaka czy zarazę ogniową - jest to jedna z najbardziej podatnych odmian na choroby kory i drewna (więc wybierając materiał do nasadzeń trzeba w przypadku drzewek tej odmiany być szczególnie "czujnym"). Sadzenie na glebach wilgotnych, zimnych też odpada.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Pomologu , pytanie na targowisku co jest w sprzedaży na niewiele się przydaje . Mają dłuuugą listę odmian , a żeby rozpoznać odmiany trzeba być ... pomologiem . Parę lat temu kupiłam kilkanaście odmian czereśni na targu i żadna nie była taka jak na metce . Większość drzew wycięta , sama jestem wyleczona z kupowania byle gdzie . Wyjątek zrobiłam tej jesieni kupując ,,Majową Żóltą " licząc na jakąś starą odmianę. Czasem ludzie coś przynoszą do szkółek ze starych ogrodów dla odratowania przed zagładą .

Pozdrawiam , życzę szybkiego powrotu do zdrowia . kozula
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

kozula pisze:Pomologu , pytanie na targowisku co jest w sprzedaży na niewiele się przydaje . Mają dłuuugą listę odmian , a żeby rozpoznać odmiany trzeba być ... pomologiem . Parę lat temu kupiłam kilkanaście odmian czereśni na targu i żadna nie była taka jak na metce...
Masz rację - dlatego właśnie wymieniłem to targowisko na ostatnim miejscu - i to raczej jako miejsce zakupu dla tych, którzy mają jako takie pojęcie o odmianach... Największym błędem jest pytanie:czy pan ma odmianę...? - ponieważ odpowiedź na 99% będzie - tak :D A potem jest tak jak opisujesz... :( Jest jeszcze jedno miejsce, które pominąłem - supermarket... w tym roku (jesienią) w kilku marketach prowadzących sprzedaż detaliczną drzewek owocowych zauważyłem dość zdecydowaną poprawę (do tej pory byłem zagorzałym przeciwnikiem robienia zakupów w takich miejscach)... w czym rzecz - chodzi o tożsamość i jakość sprzedawanego towaru... do tej pory dominował tzw. materiał CAC - czyli drzewka (krzewy) podpisane jako "jabłoń", "morela" itd. bez nazwy odmiany - z piękną, kolorową etykietą, odsłoniętym i przesuszonym systemem korzeniowym, o uszkodzeniach pnia czy konarów nie wspominając... W tym roku (przynajmniej u nas) było zdecydowanie lepiej - dużo materiału kwalifikowanego w wyborze ekstra, w miarę dobry wybór odmianowy, drzewka świetnie zabezpieczone zarówno do transportu (skrzyniopalety) jak i krótkotrwałego przechowania (system korzeniowy osłonięty)... jednak dalej największym minusem zakupów w takim miejscu jest po prostu...cena. Po co kupować jabłonkę za 14,99 zł jak szkółki oferują te same drzewka po 4-7 zł? No chyba, że faktycznie mieszkamy daleko od szkółki, nie chce nam się szukać (choć miłośników ogrodów o to nie podejrzewam) lub po prostu nie wiemy że jest taka możliwość zakupu. Szczególnie te uwagi kieruję do Warszawiaków i okolicznych mieszkańców - w obrębie 70 km macie dziesiątki, jak nie więcej szkółek z drzewami owocowymi (w tym kilka renomowanych i znanych nie tylko w kraju ale i za granicą).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
PS. przepraszam moderatorów za off-topic... trochę odeszliśmy do tematu jabłoni kolumnowych :oops:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

W mojej okolicy niestety o drzewkach za 4-7 zł można tylko pomarzyć :cry: A jechać dalej, po 2 drzewka mi się nie opłaca, bo wydam sporo więcej na benzynę niż ta różnica w cenie drzewka. Ale jeśli będę robić rewolucję na działce (bo np. kompletnie mi się zmieni koncepcja co do odmian - to wiem, kogo pytać o adresy 8) )

Aha - jeśli już off-topikujemy :wink: to takie szybkie pytanko - czy Burlat z Rivanem będą się dobrze zapylać? Bo spotykam się ze sprzecznymi info :roll:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

dominikams pisze:Aha - jeśli już off-topikujemy :wink: to takie szybkie pytanko - czy Burlat z Rivanem będą się dobrze zapylać? Bo spotykam się ze sprzecznymi info :roll:
Przejrzałem forum (doszedłem do 7 strony - dalej już mi się nie chciało :P ) i w 3 tematach znalazłem odpowiedź na Twoje pytanie... nie zauważyłem co prawda wielkich sprzeczności - ale może w kwestii rozstrzygnięcia - na pewno dla 'Rivana' - 'Burlat' jest doskonałym zapylaczem - to nie podlega dyskusji... natomiast w drugą stronę - no cóż... po prostu sam 'Rivan' jako odmiana nie jest najlepszym zapylaczem, bo kwitnie bardzo wcześnie (wyjątkiem jest tu stara, bardzo wczesna odmiana 'Majowa Wczesna' - dla której jest wprost "stworzony")... często więc zaleca się uzupełnienie tej "dwójki" odmianą 'Vega' - wtedy już nie będzie żadnego kłopotu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

pomolog pisze:(...)
Dziękuję za obszerną odpowiedź. Wiem, że tereny Opolszczyzny nie są terenami sadowniczymi, jednak choćby na działkach można oglądać mnóstwo młodych drzew owocowych, które przecież ludzie kupują w najbliższej okolicy. Ja swoje jabłonie potrzebuję do czysto amatorskiej uprawy. Ziemię mogę wymienić na kompost, słońce w sezonie jest od 6 do 18, więc nie będzie problemu, natomiast jest to teren, który czasem robi się podmokły (po roztopach, których już raczej nie uświadczymy oraz podczas lipcowych deszczy).
Tak na marginesie - drzewa będą rosły na Jurze, a tam jest coraz więcej sadów.
Wcześniej wkleiłem opis dwóch odmian czereśni od (wydawałoby się) renomowanej szkółki, a jednak zweryfikowaliście ten opis, więc nie będę sugerował się aż tak szkółkami "internetowymi".
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

pomolog pisze:
dominikams pisze:Aha - jeśli już off-topikujemy :wink: to takie szybkie pytanko - czy Burlat z Rivanem będą się dobrze zapylać? Bo spotykam się ze sprzecznymi info :roll:
Przejrzałem forum (doszedłem do 7 strony - dalej już mi się nie chciało :P ) i w 3 tematach znalazłem odpowiedź na Twoje pytanie... nie zauważyłem co prawda wielkich sprzeczności - ale może w kwestii rozstrzygnięcia - na pewno dla 'Rivana' - 'Burlat' jest doskonałym zapylaczem - to nie podlega dyskusji... natomiast w drugą stronę - no cóż... po prostu sam 'Rivan' jako odmiana nie jest najlepszym zapylaczem, bo kwitnie bardzo wcześnie (wyjątkiem jest tu stara, bardzo wczesna odmiana 'Majowa Wczesna' - dla której jest wprost "stworzony")... często więc zaleca się uzupełnienie tej "dwójki" odmianą 'Vega' - wtedy już nie będzie żadnego kłopotu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
O, własnie chodziło mi o tą "drugą stronę" :lol: Nie mam miejsca na kolejną czereśnię (pamiętałam, że z tą Vegą życie byłoby łatwiejsze 8) no ale nie dam rady jej upchnąć :roll: ). Dlatego tak drążę :lol:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Dominiko-jeśli brakuje Ci miejsca na następną czereśnię-to zaszczep sobie na tej,która posiadasz tę,która jest dla niej dobrym zapylaczem.
Jeśli bedę miał interesującą Cię odmianę-służę zrazem.
Ja np. w tym roku zaoczkowałem w lipcu odmianę rivan bodajże 3 odmianami-i teraz co gałąź to inna odmiana . Oczywiście w przypadku,gdy na wiosnę ze śpiacego oczka nowych odmian cos wyrosnie :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Faktycznie, to może być dobre rozwiązanie, dzięki!!!
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Do nasadzeń nowoczesnych, gdzie sadownicy maja po kilkanascie hektarow to stosuja geste nasadzenia 50cm w rzadku i 3,5m rzadek od rzadka i sie dobrze na tym znaja to jest polecane. Plon z takiego sadu wynosi ok 50-60t z 1 hektara!! Lecz takie nasadzenia nie sa proponowane dla dzailkowcow, bo w takim sadzie potrzebne jest nawodnienie, konstrukcje utrzymujace drzewa w pionowej formie, stosowanie dosc czesto ŚOR, odpowiednie umiejetności ciecia(wycinamy pedy dwuletnie, ktore w tym roku owocowaly, zostawiajac ze tak ujmę sama mlodzież), odpowiedni park maszynowy i wiele jescze inych rzeczy.
Owoc z tych drzew moze byc w roku nastepnym lub za dwa lata,, zalezy jakie kupilas drzewka, jeśli jednoroczne okulanty to owoc bedzie dopiero za dwa lata, natomiast drzewko dwuletnie z roczna koronka, to owoce beda juz nastepnego roku, plon z drzewek dwuletnich w roku nastepnym wynosi ok 8-15t/ha

pozdr
bartusiiiek
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Kolekcja pomologiczna.Stare odmiany jabłoni,w tym jedna kolumnowa.

http://www.bolestraszyce.com/
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Witam, podłączam sie pod temat :)
Chciałabym posadzić na jesieni dwa drzewka kolumnowe, ale w doniczkach na balkonie. Czy macie jakieś rady dla mnie? Jak duża powinna być doniczka, no i czy ktoś ma jakieś doświadczenie w drzewkach kolumnowych w doniczkach?

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”