Kolumnowe drzewa owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Czytałeś informacje na pierwszej stronie? :wink: Tam wspominałem o różnicach pomiędzy pokrojem roślin (np. bardzo wzniesionym), formą wzrostu (np. kolumnową) a typem owocowania (tu - tylko na krótkopędach).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Źle mnie zrozumiałeś pomolog. Ja rozumiem co to znaczy drzewo kolumnowe. Chodziło mi o to że w sklepach ogrodniczy czy też sprzedaży i aukcjach internetowych możemy spotkać się z ofertą o nazwie 'drzewka kolumnowe' właśnie np. znanych odmian czereśni, które tak naprawdę wcale kolumnowymi nie są, nie mniej pod taką nazwa są sprzedawane. Zminiaturyzowane drzewko owocowe = drzewko kolumnowe, bynajmniej dla sprzedających.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

S_H_A_D pisze:...które tak naprawdę wcale kolumnowymi nie są, nie mniej pod taką nazwa są sprzedawane. Zminiaturyzowane drzewko owocowe = drzewko kolumnowe, bynajmniej dla sprzedających.
Zgadza się, nie są. I? Bo faktycznie nie wiem, do czego zmierasz w swojej wypowiedzi ;)
S_H_A_D pisze:...przez co uzyskujemy przewodnik z licznymi drobnymi gałęziami bocznymi co nazywane jest pokrojem 'kolumnowym'...
To nie forma kolumnowa, a typ owocowania - jest to tzw. mutacja krótkopędowa.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Chodzi mi o to że w sprzedaży pod hasłem 'drzewka kolumnowe' jest wiele ofert które w cale nie prezentują drzewek kolumnowych. A określenie 'drzewko kolumnowe' przyjęło się już chyba na trwałe do opisywania drzewek zminiaturyzowanych co może wprowadzać w błąd. To tyle co chciałem powiedzieć, żeby nie do końca sugerować się tym co mówi sprzedający lub co napisane jest w ofercie, odnośnie 'drzewek kolumnowych'.
Co do tego co napisałem:
S_H_A_D pisze: ?przez co uzyskujemy przewodnik z licznymi drobnymi gałęziami bocznymi co nazywane jest pokrojem 'kolumnowym'.
to jest to treść jaką znalazłem na jednej z aukcji oferującej czereśnie kolumnowe, która z jednej strony mówi o drzewku zminiaturyzowanym a z drugiej nazywa je kolumnowym.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Niestety ;( I jedyne co możemy (tak jak Ty to zrobiłeś) to co jakiś czas o tym przypominać i wyprowadzać z błędu. Innego sposobu nie ma.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Ja mam takie drzewko. Sama jestem ciekawa, co z niego wyrośnie :).
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Witam
Przeglądając w internecie różne odmiany jabłoni znalazłem gatunek Balerina składający się z kilku odmian.
Z opisu wynika że zajmują bardzo mało miejsca i dobrze owocują.
Myślicie że warto je sadzić zamiast normalnych jabłoni?
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, o 15:57 przez Karo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunęłam link do szkółki
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Szkółki Drzew i Krzewów oferują takie drzewka owocowe. O ile co do jabłoni 'Telamon', 'Obelisk', 'Tuscan', 'Trajan' może to i prawda że są to miniaturki, bo jest wyraźnie napisane że są to specjalne odmiany które nie wytwarzają długopędów, to z np. czereśniami miałbym już wątpliwości bo 'Sylvia' to nie jest odmiana miniaturowa, no chyba że została zaszczepiona na super skarlającej podkładce ale o takiej jeszcze nie słyszałem.
Zastanawiam się też jak opłaca się sprzedawać takie drzewka w takiej cenie. Jeśli roślina nie wytwarza długoędów to bardzo powoli przyrasta, a sprzedawane są już całkiem duże, owocujące rośliny, czyli muszą być wieloletnie. Wynikało by z tego że wytworzenie takiej sadzonki nie zajmie szkółkarzowi roku, tylko kilku lat, a cena za to Mini drzewko jest niewiele większa niż za normalne.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Wie ktoś może jak takie drzewka znoszą zimę?
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Podnoszę wątek.... W dobie mini ogródków przydomowych ta forma drzewka owocowego wydaje się bardzo atrakcyjna.
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Trafiłam na ten wątek, bo akurat zauroczyły mnie drzewka kolumnowe sprzedawane w necie. Czy ktoś ma już doświadczenia z tego typu drzewkami ? tzn czy faktycznie utrzymują swój pokrój reklamowany przez sprzedawców (szer o 60cm, wys do 2m) Czy faktycznie szybko wchodzą w owocowanie i czy bywają tak oblepione owocami jak na reklamowych fotkach :?:
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
rosita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 wrz 2007, o 16:29
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Zdecydowaliśmy się na takie drzewka jakieś 4 lata temu, w tej chwili mają około 2m wysokości, szerokość nie wiem czy osiągneła kiedykolwiek 60 cm, są bardzo zwarte, owocują, owoce są mniejsze niż w przypadku "normalnych" drzew owocowych. Przyznam, że są takie "na ząb" nawet smaczne.
Do tej pory trzymaliśmy je w dużych donicach, jednak ta koncepcja nam się znudziła i jesienią wysadziliśmy je do ogrodu.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Temat tych drzew bardzo mnie zainteresował. Czy wiecie na jakiej podkładce są te tytułowe czereśnie? Czy one będą owocować na Podlasiu? Czy przetrwają zimę, mogę zabezpieczyć lub schować do pomieszczenia. Fotkami z aukcji internetowych się nie sugeróję, bo to fotocuda.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”