Drzewa owocowe - rozmnażanie

Drzewa owocowe
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Reprezentuję szybkość i sprawność w czytaniu literatury na interesujący
mnie temat.
Jak to sobie wyobrażasz,czy ktoś ma zrobić dla Ciebie film,jak ucina gałazkę?
Poświęć się,książkę do łapy i czytaj.O rozmnażaniu roślin jest dość literatury.
Po przeczytaniu kilku ksiażek,będziesz wiedział o co spytać.
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

Ale forum jest po to aby ktoś pisał!
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wobec tego,spróbuj dać odpowiedź na pytanie:Jak pobierać chyba zielne?
Śmieło,po to jest forum,aby pisać.
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

Teraz się z Tobą zgodzę ;) Chciałbym cały ten proces poznać(chodzi o zielne bo chyba z nimi najłatwiej, ale o zdrewniałych i pół zdrewniałych chętnie poczytam), a także poczytać o doświadczeniach forumowiczów.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Nie wiem, czy mi się zdaje, ale zaszło chyba jakieś nieporozumienie.

Drzewa owocowe typu jabłoń grusza, śliwa itp. nie rozmnaża się poprzez sadzonki- ani zielne, ani półzdrewniałe, ani zdrewniałe. Rozmnaża się je tylko i wyłącznie poprzez szczepienie. Można też z nasion, ale nie dochowamy się wtedy owoców takich, jak na drzewie macierzystym i żeby na siewce wyrosły owoce, potrzeba też kilka ładnych lat...

Poprzes sadzonki można rozmnażać: borówki wysokie, winorośl, jeżynę, malinę (sadz. korzeniowe), truskawkę (sadz.- rozłogi), porzeczki.

Poprzez odkłady można rozmnażać: winorośl, jeżynę, porzeczkę czarną, agrest, leszczynę.

Poprzez szczepienie można (a w niektórych przypadkach nawet trzeba) rozmnażać: jabłoń, gruszę, śliwę, czereśnię, wiśnię, brzoskwinię, morelę, orzech włoski, leszczynę, agrest, porzeczki, winorośl.

Poprzez siew można rozmnażać: truskawki, poziomki. Jak wcześniej powiedziałem, pestkę z każdego owocu można włożyć do ziemi i wyrośnie, ale owoce nie będą takie same jak u rośliny macierzystej (przeważnie o wiele mniejsze, o gorszym smaku), plonowanie będzie mniejsze.

A co do szczepienia czy innego typu rozmnażania, jest wiele literatury (także w Internecie), więc zainteresowanych tam odsyłam. ;)
Pozdrawiam,
Mateusz!
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Truskawki poprzez siew? Masz na myśli całosezonowe jak ElanF1, czy rozmnażałeś z siewu normalne odmiany?
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Ja osobiście wysiewałem całosezonowe. Nie były one jednk za specjalne, więc po 2 latach wyrwałem. Widziałem też w sprzedaży jakieś nasiona truskawki normalnej, sezonowej.
Pozdrawiam,
Mateusz!
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Też mam podobne zdanie o całosezonowych. A sezonowe z nasion chętnie bym wypróbowała.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

radzioboss22 pisze:Teraz się z Tobą zgodzę ;) Chciałbym cały ten proces poznać(chodzi o zielne bo chyba z nimi najłatwiej, ale o zdrewniałych i pół zdrewniałych chętnie poczytam), a także poczytać o doświadczeniach forumowiczów.
Nie takie to proste.Guszę azjatycką rozmnażałem z sadzonek zielnych,
dopóki była młodociana,a jak dorosła,nie da się i żadne rady nie pomogą.
Zdrewniałe próbuj jesienią, zielne latem,bo inaczej nie da się.
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

Dzięki na profesjonalną odpowiedź. Pozdrawiam
wisienkka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2009, o 12:43

Post »

Witam wszystkich.
Nie rozumiem w ogóle o co wam chodzi w tych postach,najpierw jesteś zainteresowany rozmnażaniem drzew owocowych o później wchodzicie na truskawki .Dziwne
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

A ja nie rozumiem, ''wisienkko', o co Tobie chodzi. Truskawki to krzaczki owocowe, nie zaprzeczysz chyba, że to jest warzywo lub roślina ozdobna, prawda? Temat jest o rozmnażaniu drzew i krzewów owocowych. Więc wszystko na swoim miejscu. Ktoś chciał rozmnażać jabłonie czy grusze za pomocą sadz. zielnych. Napisałem, jakim sposobem można rozmnażać dane drzewa lub krzewy owocowe, by ukorzeniły się i wydały owoce. Dodałem do tego m.in. truskawki czy winorośl, ponieważ zaliczają się również do tematu oraz po to, by inni mogli zobaczyć, jak można rozmnożyć takie rośliny. Dla niektórych może być to przydatne. A że padło pytanie o truskawki- czy widzisz w tym coś złego? Po to jest forum- aby się pytać.
Mateusz
Pozdrawiam,
Mateusz!
origami
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 lip 2008, o 23:06

Czy można "rozmnożyć" drzewo

Post »

Jest jabłoń. Taka stara. Nie wiadomo jaka odmiana. Znajomi mają na działce, kupili po prostu działke z drzewem. Czy jest sposób, żeby z tej jabłoni "uzyskać" drugą jabłoń, bo oni by chetnie chcieli mieć druga i by sie podzielili ;) ze mną?
Podobne pytanie mam względem czereśni i wiśni, której grozi wyciecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”