Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Będzie źle. Kopczykowane, malowane, otulane - jak delikatne odmiany, to po tej zimie i tak dostaną w "tyłek". U mnie w sadzie wiosna. A jak znam życie, silny mróz przyjdzie i zrobi spustoszenie.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Trochę mnie zmartwiliście. Drzewka mam okopczykowane wszystkie, ale agrowłókniną okryłam tylko te sadzone w tym roku. Starszych nie dałam rady, są zbyt duże. Najbardziej boję się o dwuletnią brzoskwinię i morelę - chroni je jedynie kopczyk z ziemi i ściółka. Jeżyny są tylko zakopczykowane od podstawy pędów. Winorośl za to okryłam porządnie. Róże okopczykowałam i okryłam agrowłókniną. Maliny, truskawki, porzeczki i agrest posadzone jesienią są wyściółkowane słomą. Zioła przykryłam gałązkami świerku. Nieokryte są nadziemne pędy cytryńca. Jagoda kamczacka jest wyściółkowana słomą, jeden z krzewów jest w pełnym rozkwicie. Przypuszczam, że na wiosnę już nie da rady zakwitnąć ponownie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Bez paniki.
Po pierwsze rośliny muszą się wychłodzić - zbyt wczesne okrywanie i zbyt mocne nic nie da a może tylko zaszkodzić. Teraz jest odpowiedni czas ale drzewka owocowe spokojnie wytrzymują nawet -30 (jabłonki, grusze). Są takie które wymarzają już przy -15 (brzoskwinie) ale okrycie ich powinno pomóc.
U mnie w tym roku (drzewka wszystkie 2-3 letnie) na razie kopczyki i pnie wybielone.
Tuż przed najmocniejszą falą mrozów jedynie brzoskwinia dostanie agro.
Pozostałe owocowe krzewy mają tylko kopczyki i to nie za duże.
Cytryniec okryłam gałązkami świerkowymi takie same okrycie dostały róże i budleje (oprócz kopczyków).
Pozdrawiam Asia
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Ja dzisiaj zgarnę ziemię na kopce na młode drzewka. Dodatkowo owinę agrowłókniną dwa młode orzechy, młodą jednoroczną jabłonkę, gruszę i śliwę. Kopce dodatkowo na dwie brzoskwinie i 2 letnią już owocującą jabłoń. Wszystko co starsze 3- 4 letnie musi sobie już samo poradzić.
Awatar użytkownika
myszaxs
100p
100p
Posty: 115
Od: 27 paź 2015, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Jeśli macie możliwość okrycia brzoskwiń to koniecznie to zróbcie bo one są najbardziej wrażliwe. Ja mam już duże drzewka więc nawet nie próbuję trudno co będzie to będzie :( chociaż po tegorocznym obfitym owocowaniu trochę szkoda by ich było... Może dadzą radę ;:333 Przy kopczykowaniu koniecznie pamiętajcie o zabezpieczeniu miejsca okulizacji bo to jest czuły punkt drzewek.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Owinęłam agrowłókniną wszystkie sadzone w tym roku, zrobiłam kopczyki. Ale: pigwowiec pienny ma mnóstwo pąków kwiatowych, mocno nabrzmiałych (porównałam z innymi pigwowcami, w formie krzewów - jeden kwitnie, inne mają pąki takie sobie). Bardzo bym chciała, żeby mi to drzewko jednak zakwitło o normalnej porze, czyli wiosną :) Przecież w takim kapturze z agro pąki nadal będą mu się rozwijać. Nie okryję - przemarzną. Jest jakiś sposób, żeby pąki przetrwały do wiosny?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Ja jutro spróbuję okryć większą z brzoskwiń. Ma już ponad 2 metry wysokości i około 1,5 m szerokości, ale to dopiero jej druga zima u mnie w gruncie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

A ja widzę zaletę mrozu , ziemia zamarzła i nie podprowadzi mi nikt drzewek 8-) niech trzyma jak najdłużej oby nie za duży a ja będę spał spokojnie i pies też . he he
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Szczęściarz :twisted: Ja teoretycznie wiem, że takie mrozy (w prognozie 2-tygodniowej najniższa temperatura dla mojego regionu to -8 w niedzielę) to właściwie nic dramatycznego. Tylko martwią mnie te pąki. Nawet nie osłonięta, 4-letnia brzoskwinia blisko południowej ściany domu wydaje się dziwnie ożywiona. :(
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Bardziej niebezpieczne będzie po mrozach duże ocieplenie tego bardziej się obawiam , u mnie brzoskwinie też pąki mają pobudzone ale nic się na to nie poradzi .
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Moje brzoskwinie też wyglądają jak w marcu/kwietniu. 2 lata temu było identycznie, wówczas nie było ani jednej brzoskwinki na drzewie, wszystkie pąki kwiatowe uschły.
ania1590
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Jutro przy gruncie temperatura spadnie nawet do -19. W połączeniu z silnym wiatrem i bezśnieżną aurą nieciekawie to wygląda.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 79
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Też martwię się o młode drzewka w sadzie. A przecież zimy w tym roku miało nie być! A tu proszę w nocy nawet -20 :shock: Zastanawiam się, czy te różnice temperatur, wytrzymają szczepione orzechy włoskie, które posadziłam w sierpniu ubiegłego roku. Zrobiłam dla nich co mogłam: kopczyki, malowanie, a w ostatnich dniach - chochoły ze słomy. Mam nadzieję, że nie będę musiała robić ponownych nasadzeń. :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”