Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 77
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Staram się myśleć pozytywnie :D Pozostałe drzewa tylko pomalowałam. Czy chochoły ze słomy powinnam zdjąć jak wzrośnie temperatura w okolice 0 stopni?
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

No faktycznie zima zaskoczyła, choć wiadomo, że mrozy musiały nastąpić. Jednak różnica temperatur może być zabójcza dla wielu młodych drzewek. Dopiero co było 10 stopni w dzień i noce na plusie a tu nagle -17 bez śniegu i do tego wiatr... Myślę, że soki nie we wszystkich roślinach w tak krótkim czasie zdążyły się cofnąć. Co do orzechów to jestem pewien, że czubki będą na pewno przemarznięte w przypadku tegorocznych nasadzeń.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 77
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Czubki orzechów też mają czapeczki ze słomy. Na wiosnę opiszę jak przetrwały zimę. Oby tylko wypuściły zielone pędy ;:65
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

No tak ale ty masz dwuletnie więc, już trochę się zaaklimatyzowały. A moje miały nie zdrewniałem czubki, więc stąd zakładam, że na pewno przemarzną.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 77
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

A jak liczy się wiek drzewek? Posadziłam w lecie 2015 r. Drzewka kupowałam w donicach. Od szczepienia chyba minęło dwa lata.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Wiek jest dobry. Też sadziłem z donic. Tylko że czubki nie były zdrewniałe, zbyt długo pędzone widocznie. Zresztą są z tunelu foliowego, więc przeżywają obecnie szok temperaturowy. Jeżeli zmrozi wierzchołki to nic wielkiego się nie dzieje, bo i tak w czerwcu trzeba je obciąć żeby koronę formować.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Martwi mnie teraz, że nie zrobiłam kopczyków, drzewka posadzone jesienią 2014, w tamtym roku nie były okryte i nic nie zmarzło a w 2015 roku dokupiłam nektarynkę i posadziłam w październiku. Boję się o nią. Jabłonki i jedna wiśnia nie są owinięte. Tylko są obwiązane kilkukrotnie grubą włókniną: Nektaryna Harco, Śliwka Cacańska Lepotica, Actinidia Ananasnaja, Jednoroczna Jabłoń Spartan i Wiśnia Lucyna. Mają tylko naokoło 5cm okryte korzenie na średnicy ok 50cm kompostem i liśćmi, może to za mało? a pewnie było z -20C :(
Myślicie, że bez kopczyków Nektaryna Harco może przymarznąć?

Obrazek
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Całe szczęście nie wiało tak jak zapowiadali w nocy a w szczególności nad ranem, więc może nie będzie tak źle. Trzeba poczekać do plusowych temperatur i ocenić czy są szkody czy nie.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Mamy teraz temperatury 5-8 st na plusie. Zdjęłam osłonę z drzewek z włókniny. (zdj powyżej). Mam nadzieję,że dobrze zrobiłam? Jak na razie przez najbliższe dwa tyg taka temp ma być. Zamierzam pilnować jak będą zapowiadać poniżej -8 wtedy znów okryję drzewka.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Witam
Też mam pytanie odnośnie włókniny. Mam nią przykryte róże pienne, borówki oraz jeżyny. Czy przy takiej pogodzie jak teraz (w granicach 5-8 stopni w dzień, około 0 w nocy) mogę odkryć wszystko? Jeżyny i borówki mam na odkrytym terenie.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

To jednak jeszcze luty. Większe mrozy mogą się zdarzyć.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Tylko, że na jeżynach pojawiają się już duże pąki. A np. jagody kamczackie które nie były okryte już dostają liści ;/
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

W zeszłym roku odkryliśmy jeżyny, gdy miały już kilkucentymetrowe przyrosty. W ciągu tygodnia nabrały chlorofilu i potem wydały dobry plon. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”