Świdośliwa (Amelanchier ) cz.1

Drzewa owocowe
Cichelicho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2016, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Uff wydaje mi się, że przejrzałem cały wątek. Dużo ciekawych informacji pomimo, których i tak mam sporo pytań. świdośliwy mam w ogrodzie od 3 lat. Wygrzebałem je z działki teściów. Wsadziłem przy płocie i patrzyłem co z nich będzie. Wyrósł krzak, wysoki bez odrostow, forma się piękna zrobiła. Wydaje mi się, że to czysty gatunek, środosliwa kanadyjska. W smaku nędzne, do jedzenia raczej przy okazji głodu.
Skazany u mnie gatunek, nie wracałbym do świdośliw gdyby nie przypadek. W ogrodniczym spróbowałem balleriny, potem żona a potem wydałem chore pieniądze za 1,5 metrowy owocujący krzak. Owoce duże słodkie ale i soczyste, nie mączne. Od tego czasu planuje powiększyć kolekcje.
Kupiłem internetowo kolejną balerine i smoky. Obie niestety szczepione. Do tego nie wiem na czym. Z odrostow wygląda jak jakiś jarząb. To możliwe?
I teraz najważniejsze, nie lubię form piennych, wolałbym krzewy krzaki. Czy i jak można rozmnożyć ballerinę? Ukorzenianie pół zdrewnialych pędów się nie udało.

Ktoś wyżej napisał, że balerina to raczej ozdobna. Jestem w szoku, ta moja w smaku bije borowke. Wiem, że smak to rzecz indywidualna. Ale cała moja rodzina tak ocenia. Jeśli balerina jest według innych mało smaczna to która odmiana jeszcze ma przynajmniej tak samo duże i soczyste owoce? Kanadyjska to taka mączna aronia, lamarckii jest soczysta?
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Szczepią na irdze lub jarzębinie, może jeszcze na czymś .
Jak masz szczepioną, a chcesz mieć w formie nieszczepionej, to poczekaj do wiosny.
Możesz zrobić odkład pionowy, albo wykopać, posadzić po bardzo dużym skosie
w stosunku do ziemi, przysypać szczepione pędy ziemią, puszczą korzenie.
w następnym sezonie odcinasz i już. Jak ma kilka pędów, to przysyp ziemią kilka
a pozostałych nie.Wtedy będziesz miał po odcięciu i jedną formę i drugą.
Cichelicho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2016, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Dzięki za odpowiedź. Póki co trzymam je w doniczkach. Nie mogę już teraz posadzić ich głębiej i pod skosem? Odkładu z gałęzi nie zrobię bo to 1,7 m badyle z listkami na szczycie.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Rozluźnij trochę korzenie, aby nie było efektu doniczki i sadź.
Gdy zastosujesz odkład pionowy, to wysokość nie ma znaczenia.
To tak trochę trzeba się pobawić. Można wbić kołeczek z umocowanym wiaderkiem z ziemią
no i odpowiednio umocować. Przy pomocy plastikowej butelki też. W dnie zrobisz dziurę

przełożysz gałązkę tak aby wyszła szyjką butelki, nasypiesz dobrej ziemi, umocujesz
aby to wszystko się trzymało, kilka dziurek u góry aby jakoś tam podlać i to tak
z grubsza by było. Gałązkę w kilku miejscach możesz trochę skaleczyć
Chwila moment i puszczą korzonki.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Mała poprawka.
Oczywiście chodzi o odkład powietrzny a nie pionowy.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

mirzan pisze:Nie spotałem na amelanchierze żadnych chorób ani szkodników.Tylko trzeba
spieszyć się ze zbiorem owoców,bo ptaki zjedzą,jak się zaśpi.Owoce,słodkie,
smaczne.Dzrewko w pierwszym okresie lubi rosnąć krzywo,nie wiem dlaczego.
Trzeba przywiązać do podpórki,starsze rosnie prosto. Obrazek
Mirzan przeczytałem, że świdośliwy odmianowe zaleca się sadzić z podkładką pod ziemią, aby pęd szlachetny wydał odrosty. Rozumiem, że ty prowadząc w formie drzewka posadziłeś z miejscem szczepienia powyżej gruntu?
Cichelicho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2016, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Ja swoje nowe posadziłem głęboko, na wiosnę zgodnie ze wskazówkami dodatkowo zrobie odkłady powietrzne. Zdecydowanie szkółki za dużo sobie liczą za taką balerinę. Pod Warszawą 1,5 metrowy krzak po 70-100 zł. Co do tego czy balerina jest drzewiasta czy krzaczasta. Mam jedną, nieszczepioną, która ma pięć pni, liczę, że i odrosty się pojawią.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Po co wam te odrosty? Po to szczepię na podkładkach by nie walczyć z wybijającymi pędami u podstawy krzewu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Cichelicho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2016, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Mam 200m siatki do schowania, robię produktywny i efektowny mam nadzieję żywopłot. Świdośliwy, aronie, oliwniki itp. Nie chcę zbyt jednolitego żywopłotu. Dlatego potrzebuję odrostów. Widziałem zresztą u teściów świdośliwę kanadyjską z odrostami, owszem jest ich sporo, ale czy ja wiem czy to aż taki problem? Rokitniki też mi się rozłażą, ale przejdę z kawą w jednej ręcę i szpadlem w drugiej tu i tu wbije i po krzyku. Poza tym formy szczepione, jednopniowe wydają mi się mniej naturalne, jeszcze jak trzeba im podpory powbijać to już w ogóle.
piotreklkr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Witam
ktos sie orientuje i ma namiary gdzie moglbym kupic nasiona świdośliwy najlepiej odmiany Northline
Sebol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 17 lis 2014, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: R-sko / Wawa

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

piotreklkr pisze:Witam
ktos sie orientuje i ma namiary gdzie moglbym kupic nasiona świdośliwy najlepiej odmiany Northline
Nasiona nie wiem, ale sadzonkę można nabyć np. w szkółce w Prusach k. Skierniewic - sam w ten weekend tam tą odmianę nabyłem.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

piotreklkr pisze:Witam
ktos sie orientuje i ma namiary gdzie moglbym kupic nasiona świdośliwy najlepiej odmiany Northline
Od forumowiczów, którzy posiadają owocującą odmianę. :wink: Tylko po co ci te nasiona? cokolwiek z nich wyrośnie, nie będzie to Northline.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
piotreklkr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii)

Post »

Tak- wiem- ale chce porównać jak bedzie rosla i jakie wyda owoce z rozmnazania generytatywnego.
Tylko kto posiada owoce świdośliwy bo allegro , olx i inne nie ma.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”