Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ewao4 pisze:Ja miałam też problem z dostaniem czereśni na Giseli i zamawiałam w tamtym tygodniu przez internet
A moge zapytac gdzie? Nie moge tej Vandy nigdzie znalezc karlowej :?
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Dziękuję Pawle za dokładne wyjaśnienie,już mi trochę świta jak podciąć ;:138
A czereśnie zamawiałam w sklepie internetowym Podkarpackich Sadów.Tam mają kilka odmian na Giseli ale Vandy chyba nie mają.Większy wybór mają Skarby Ogrodu,tam też zamówiłam dwie .Potrzebowałam Rivan do Zapylenia Vegi i dodatkowo z czystej ciekawości zamówiłam Droganę żółtą chociaż pewnie są lepsze odmiany.Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale Vanda na karłowej podkładce to niedobry pomysł. To bardzo plenna odmiana, a taka podkładka jeszcze poprawia plenność. Skutek to drobnienie owoców.
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Byc moze dlatego nie ma Vandy na karlowej podkladce nigdzie... A na jaka wysokosc wyrastaja te na Giseli? Moze zamiast jednej na colt wezme jakies dwie odmiany wczesne na giseli....
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Na stronie Skarby Ogrodu jest karłowa Vanda ale właśnie...jak z tym drobnieniem??I czy Drogana żółta jest warta zachodu??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Jeśli owoce będziecie przerzedzać co na podkładce karłowej nie jest takie trudne ze względu na jej wielkość to możecie być pewni że nie wpadnie w przemienność. Ja osobiście w 100% wolałbym Vande na podkładce karłowej ale z przerzedzaniem zawiązków niż na podkładce silnej. Oczywiście musi mieć dość składników pokarmowych bo te podkładki niegłęboko się korzenią.
Pozdrawiam Paweł
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

A pod młode drzewka owocowe sadzone jesienią ile można sypnąć Azofoski??I ile razy w sezonie??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

A pod korzeń coś dostały?
Pozdrawiam Paweł
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

nic nie dostały,odkąd są posadzone,czyli od jesieni,niczym nie były nawożone a mam posadzone jabłonki,grusze,śliwy wiśnie i renklody oraz 2 morele i 1 nektarynkę .Morele i nektaryna sadzone niedawno
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Pod korzeń dobrze jest dać fosfor bo ciężko przemieszcza się w glebie ale że nie dałeś to możesz obok wykopać dołek i tam nasypać 0,5 L superfosfatu. W pierwszych latach drzewka zużywają głównie azot ale możesz także delikatnie sypnąć azofoską aby wyrównać możliwe niedobory. Teraz nie syp bo teraz się sypie na kwitnienie a twoje drzewka nie powinny kwitnąć w tym roku. Lepiej sypnąć gdy drzewka trochę ruszą z pędami i będą sukcesywnie zużywać składniki rozpuszczane w glebie.
Pozdrawiam Paweł
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Mam jeszcze jedno Pawle pytanie,dziś mam zamiar dosadzić jedną wisienkę Pandy ,którą kupiłam przed świętami w Biedronce i zauważyłam,że ma kilka pąków kwiatowych.czy ten superfosfat może być i dla niej??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Superfosfat jest nawozem pod orkę więc musi znaleźć się na odpowiedniej głębokości aby korzenie go pobrały. Pod wszystkie drzewa i krzewy dajemy go pod korzeń.
Pozdrawiam Paweł
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ja swoje drzewka sadziłam na jesieni 2013 (pierwsza partia) i na wiosnę 2014 (druga partia), nic nie dostały pod korzeń oprócz obornika granulowanego (te sadzone na wiosnę).. W zeszłym roku na wiosnę kwitły mi te drzewka sadzone jesienią, nic drzewkom nie podsypywałam w zeszłym sezonie bo miałam w ogóle mało czasu na 'działkowanie' zeszłej wiosny. Efekt taki, że drzewka puściły mało pędów a niektóre praktycznie nic nic wypuściły. Wszystkie są na karłowych podkładkach, więc nie liczę na giganty ale myślałam że coś chociaż podrosną.
Co im sypnąć po kwitnięciu żeby puściły pędy i ruszyły? azot? Jaki jest najlepszy nawóz - czy też zastosować ten Superfosfat ? Od razu mówię, że do naturalnego obornika nie mam dostępu bo co prawda mam działkę na wsi ale to taka "podmiejska" wieś i typowych gospodarstw tam nie ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”