Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A tak wyglądała moja figa w połowie sierpnia. Osobiście wolę owoce suszone.

Obrazek
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Arturh , ukorzeniałeś może swoją figę ? Cytrusy ukorzeniałam i wychodziły dobrze zimą . Zbieram się właśnie do ścięcia obiecanej sadzonki , ale figi jeszcze nie ukorzeniałam .
Pewnie , że suszone figi są lepsze , niektóre wręcz niejadalne na świeżo . Moja wyjątkowo dobrze smakuje surowa , nie ma żadnych mdłych zapaszków , do słodyczy troszkę kwaskowata . Niestety nie robiłam zdjęć latem , a szkoda bo owoców było dużo . Ostatnie nie kwapią się jeszcze do dojrzewania .

Pozdrawiam . kozula
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Swoją to akurat nie ale jesienią ubiegłego roku dostałem dwa pędy 50 cm długości grubsze od kciuka. Zakopałem te pędy na zimę w piasku w moim ogródku. Na wiosnę jak się ociepliło na pędach pojawiły się delikatne białe korzonki. Wsadziłem do doniczek pędy i mam bezproblemwo dwie sadzonki.
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Atrurh dzięki za podpowiedź , podobno figi ukorzeniają się bardzo łatwo , do tej pory jednak nie próbowałam , bo miałam takie które trzeba było usuwać a nie mnożyć .
Zdaje się , że mamy dwie różne odmiany tego samego gatunku .

Pozdrawiam . kozula
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja nie miałem kłopotów z ukorzenianiem. Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności :wink:
to możesz zrobić tak : Na wiosnę nałożyć doniczkę na nie rozgałęziony pęd. Wcześniej na tym pędzie uszkodź w paru miejscach korę ale na wysokości doniczki (łatwiej się ukorzeni) ,zasyp doniczkę ziemią i pozostaje Ci tylko w czasie sezonu wegetacyjnego pilnować aby ziemia w donicy była wilgotna. Na jesieni będziesz miał coś takiego

Obrazek

Obrazek

Jeżeli bym miał robić to jeszcze raz to doniczkę dał bym większą.
Twój kształt owoców jest trochę inny tak że odmiany są różne
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Ogromniasta sadzonka , na szczęście moja figa takich rozmiarów nie osiąga . Efekt Twojej metody Arturh jest rzeczywiście ... duży . Na utrzymywanie wilgoci w doniczce w powietrzu nie mam czasu , powinno wystarczyć zwykłe sadzonkowanie .

Pozdrawiam . kozula
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Witam !
Ostatnie owoce na mojej fidze zaczynają dojrzewać . Teraz chyba nie osiągną właściwego odmianie koloru , a wyglądają tak :

Obrazek Obrazek

Pozdrowienia . kozula
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Post »

Czy Wasze figi też "łysieją"? U mojej zostały liście tylko na szczytach pędów, a prawie metrowy pień jest goły. Owocowała dwa razy, ale owoce nie dojrzały - zawsze odpadały lub usychały, kiedy miały ok 2cm średnicy.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Moja rośnie w ogrodzie więc już od kilku dni jest zupełnie łysa. :?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Thilien chyba miał na myśli ,,łysienie'' takie jak u innych owocowych , czyli ogołacanie się pędów . Receptą na to jest cięcie .

Moja figa jest karłowata , rośnie w małej oranżerii przy domu , owocuje dwa razy w roku bardzo obficie , dojrzewa bez problemu .

Pozdrawiam . kozula
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A moja rośnie w gruncie . W tym roku jeden z pędów osiągnął wys. ok 3m więc raczej nie jest karłowa :) Owoce dojrzewają tylko raz . Te co się wiążą w lecie w tym roku oberwałem bo w ubielym nie dojrzały więc po co krzak ma się wysilać niepotrzebnie.
Pozdrowienia z Wrocławia
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

Witam po przerwie...kto mi powie...ile czasu czekac trzeba na owoce figowca mam roczną sadzoneczkę...niewielką....
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Wszystko zależy czy sadzonka ukorzeniona z owocującej już figi , czy z nasinka . Moja ukorzeniana kupiona na wiosnę zaowocowała jesienią tego samego roku , z nasion w 4 albo 5 , ale i tak ją wywaliłam , bo rosła w tunelu i nie chciała się zmieścić , a owoce zrzuciła . Próbowałam też w ogrodzie , ale u mnie jest zdecydowanie za zimno , wymarzała co roku , w końcu razem z korzeniami.

Pozdrawiam , kozula
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”