Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

U mnie też owoce przemarzły a była nadzieja ;:224
Mogłem okryć, ale zapomniałem :roll:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Obrazek Obrazek

Tak dzisiaj wygląda moja figa. Na gałązce z lewej strony został ułamany pąk szczytowy i pędy boczne pięknie rosną. Zastanawiam się czy jeszcze można przyciąć pozostałe gałązki, żeby się bardziej rozkrzewiła, bo prawdę mówiąc coraz bardziej przypomina pokrojem drzewko "płaczące". Na zdjęciu obok ukorzenione drobne wyrostki wycięte u nasady pieńka 18 dni temu.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Figowiec to chwaściur, tnij jak Ci pasuje i się nie przejmuj. A gałązki do wilgotnej ziemi i masz nowe sadzonki (tylko liście usuń albo utrzymuj b.dużą wilgotność powietrza).
Ostatnio widziałem w jednej firmie figowca który cały zimą stoi w hallu. Wysoki na 1,8-2m, przyrosty po 30-50cm. Tylko trochę narzekali że trzeba codziennie podlewać bo inaczej liście więdną. Pewnie kwestia małej doniczki, takiej na oko 15L :-)
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Jedni narzekają,że owoce przemarzły ,a u mnie zmarzła cała figa "gdyńska".Zapomniałem o niej w szopie i największe mrozy tej zimy zrobiły swoje :(
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Bo pomimo że figi widywałem na ponad 1tyś m.npm to jednak w swoim rodzimym środowisku raczej rzadko trafiają się duże mrozy.
Plus jest taki że jeśli tylko system korzeniowy nie przemarznie to wiosną odbije i szybko odbuduje górę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Dzięki ;:180
kazeko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 mar 2013, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Rok temu wystawiłem donicę koncem marca i małe figi opadły.
Teraz jeszcze będzie stać w pomieszczeniu do zimnej Zosi ,może coś
urośnie w końcu od trzech lat.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Pierwszy sezon mam figi. Czy przed wystawieniem w połowie maja na zewnątrz praktykuje się jakieś stopniowe przyzwyczajanie do warunków zewnętrznych? Są teraz na południowym oknie w mieszkaniu.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Można je hartować jak inne rośliny, ale najważniejsze żeby nie wystawić ich na pełne słońce tylko najpierw do cienia, albo w miejsce gdzie mają słońce tylko przed południem. Po tygodniu można śmiało przenieść do słońca.
Bez zahartowania na chwilę zatrzymują wzrost, innych objawów nie zauważyłem.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Do słońca to one będą (jak będzie przed 15V) przyzwyczajone bo stoją na południowym oknie. Boję się wiatr i niskie temperatury nocą. Czy wnosić do domu na noc?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Moje doświadczenia mówią że nawet południowy parapet nie chroni przed oparzeniami. Nie wiem czy to kwestia UV, przepuszczalności szyb czy czegokolwiek innego, ale takie z południowego parapetu też miały później przypalenia. Jedyny wyjątek to kilka dni deszczowych po wyniesieniu.
Na noc wnoś jeśli ten południowy parapet jest w ogrzewanym pomieszczeniu.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

newrom dziękuję. Jeszcze jedno pytanie, czy są szanse na owocowanie w tym roku? Rośliny zaczynają drugi rok.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Figi owocują na zeszłorocznych pędach, jeśli masz przyrosty zeszłoroczne to poszukaj małych kulek na nich. U mnie były, ale opadły po przymrozkach. Twoja roślina na 99,99% nie jest dwuletnia. Dwa lata ma sadzonka, a roślina jest starsza (trzeba brać pod uwagę wiek rośliny matecznej). Oczywiście może mieć owoce, inna sprawa czy jest odpowiednio duża by je wykarmić. W każdym razie dbaj o figę w tym roku, bo im więcej urośnie, tym więcej fig będzie w przyszłym :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”