Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Te, które widać na zdjęciu ze str, 30 to są wiosenne zawiązki i koniec września to był najwcześniejszy ich zbiór przy cieplejszych latach jeżeli mnie pamięć nie myli, bo specjalnie na aspekty terminów zbiorów nie zwracałem uwagi aż do teraz, a figę mam od ok. 8 -9 lat. Jak przed laty zimowała figa w garażu, to ze zbiorem nie było problemu, natomiast np. w ubiegłym roku przy niedokładnym okryciu wszystkie zawiązki przemarzły. Pojawiły się letnie, ale opadły przed dojrzeniem. Z tego powodu będę prowadził figi równolegle w gruncie, jak i w donicy. Donicę zamierzam zakopywać w ziemi, bo jest mniejszy problem z podlewaniem. Jeżeli klimat dalej będzie się ocieplał, to południowe owoce będą miały większe szanse na dojrzewanie. Być może inne odmianowo figi też dobrze byłoby mieć.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Mam pytanie? Kiedy zacząć ukorzeniać? Figa , którą otrzymałem jakiś tydzień temu ma dwa ramiona, a rozgałęzienie jest tuż przy ziemi. Dla mnie jedno jest do odcięcia, a drugie do wyprostowania, bo bardziej mi pasuje forma w postaci jednego głównego przewodnika, a potem dopiero korona. Krzew w stanie bezlistnym w chłodnym garażu. Stąd pytanie. Kiedy odciąć ramię i zacząć ukorzeniać?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Dzisiaj postanowiłem przenieść moje dwie figi do pokoju. Mam nadzieję, że zaczną ładnie rosnąć. :D
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tomek jeżeli możesz zagwarantować temperaturę ok 25 stopni bo tyle potrzeba do ukorzenienia to już zaczynaj . Ja dzisiaj daje kolejną partię gałązek do ukorzeniania. Zanim rozwiną się pąki może to być w ciemności. Później parapet , szafa :wink: kto czym dysponuje :) .
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

W takim razie w tym tygodniu zacznę. Będę ukorzeniał w podgrzewanym podłożu, więc 25 stopni dla korzeni nie będzie problemem.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Rozpocząłem ukorzenianie. Termostat nastawiony na 25 stopni w okolicach piętek. Mini ukorzeniarka ustawiona w chłodnym doświetlanym miejscu. Liczę na rozwój korzeni, bez ruszenia pąków.
Pozdrawiam
Tomek
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tomek a jakie dałeś podłoże ? Daj jakieś fotki jak to wygląda.
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Podłoże dałem takie jakie miałem, czyli jakaś ziemia do palm. Jutro kupię sobie perlit i wymienię. Fotki postaram się zamieścić, ale nie będzie dobrze widać, bo wygląda to tak:
Obcięta butelka PET 2 litrowa. Do środka kamień dla obciążenia, woda i grzałka akwarystyczna. Butelka od góry zatkana doniczką ze sztoberkami (oczywiście przerwa powietrzna pomiędzy wodą a dnem doniczki). Potem butelka do gara z trocinami dla dobrej izolacji termicznej. Doniczka na wierzchu w celu łatwego sprawdzania poziomu wody, ale owinięta pianką izolacyjną. Grzałka podłączona do termostatu ustawionego na 25 stopni. W podłożu na wysokości piętek czujnik temperatury od termostatu.

Musiałem improwizować, bo w zeszłym roku pozbyłem się styropianowej ukorzeniarki z zatopionym kablem grzejnym, Zresztą by i tak byłą za duża na moje trzy patyczki.
Pozdrawiam
Tomek
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

A ja dzisiaj przejrzałem swoje ukorzeniane sadzonki. W jednym woreczku korzonki wyrosły poza substratem.

Obrazek
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

A dlaczego one są w woreczku?
Pozdrawiam
Tomek
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Woreczek to doniczka . Jak korzenie przerosną substrat to wyjmę do większego pojemnika.
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

To gdzie te woreczko-doniczki trzymałeś, że aż popuszczały korzonki poza woreczkiem?
Pozdrawiam
Tomek
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Trzymam to na górze szafki kuchennej bo tam mam najcieplej. Te kilkanaście woreczków jest jeszcze zapakowane w torbę foliową wiec utrzymuje się tam podwyższona wilgotność. Dlatego korzonki wyrosły i nie więdną.
Pozdrowienia z Wrocławia
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”