Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

krzysztofkhn
Osobiście nie miałem niechcianej przyjemności poznać się z tym dziadostwem, słyszałem o dołkach z nawozem końskim jesienią, ale pewnie i Ty znasz ten sposób to nie będę pisał.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Myślałem, miałem cichą nadzieje, że może w innych regionach, znają jakieś inne sposoby.
Dzięki.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Trochę się wszystko skomplikowało, bo sąsiadka upiera się, żeby wziąć od niej te sadzonki już teraz i sadzić jesienią. Nie ukrywam, że mi bardziej na rękę byłoby sadzić na wiosnę ze względu na przygotowanie terenu ale nie chcę psuć sobie dobrego kontaktu (widziałam u tej pani kilka ciekawych sadzonek innych roślin :)). Więc cóż począć? Wziąć i posadzić w donicach a na wiosnę do przygotowanej gleby? A jeśli w donicach to gdzie przechować do wiosny? Sadzić do nieprzygotowanej gleby?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Masz dwa wyjścia, albo w donice albo zrobić frigo
Sadzonki frigo pozbawia się liści pakuje w worek foliowy zrasza woda i do zamrażarki temperatura około -2 stopni.
Doniczki najlepiej przechowywać tam gdzie nie będzie dużych spadków temperatur.
Zrób tak- wsadź w donice i zostaw na wolnym powietrzu, niech jeszcze rosną póki mogą, jak będą przymrozki okryj białą agro na noc. Jeżeli nie masz garażu albo innego pomieszczenia gdzie temperatura będzie bliska 0st. zima i dość widno, to wykop dołek taki naokoło 0,5m wsadź tam donice dziurę okryj podwójna agro i czekaj do wiosny. w dole będą osłonięte od wiatru, istnieje szansa ze przeżyją zimę.
I taka dobra rada zanim wsadzisz w donice kup preparat Aliette zrób zawiesinę i zamocz w niej korzenie, nie wiadomo czy te sadzonki są w pełni zdrowe.
Biedna sąsiadka :wink:
Pozdrawiam
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Donice są chyba najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze tylko zapytam ile sadzonek mogę posadzić w donicy o średnicy 24 cm i czy jeśli posadzę je w plastikowej skrzynce to będą wymagały dodatkowej warstwy agro?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Czy to donica czy skrzynka rozmieść je tak aby zostawić okolu 10cm wolnego miejsca pomiędzy sadzonkami. W czym by nie rosły powinieneś je okryć agro jak temperatura w nocy będzie poniżej zera.( zima powinny być okryte cały czas ) A jeszcze jedno, jeśli je wsadzisz do dołu to zasyp donice ziemia do wysokości sadzonki. lepsza by była słoma jak masz, jak nie to ziemia.
Bierz od kobity tylko największe sadzonki z ładnymi korzeniami
Pozdrawia.
brak polskich znaków
Winethu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2011, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Witam,

To chyba moj pierwszy post na tym forum, witam serdecznie.

jeśli chodzi o truskawki to w tym roku posadzilem w skrzynkach i nastal pazdziernik. Nie obcinalem nic, tylko zebralem troszke owocow bo to pierwszy rok. I od tej pory tak sobie stoja te truskawki w "szklarni"(stelaz z rurek i pokryte to folia). Zeby jeszcze skomplikowac to bardziej mieszkam w Irlandii gdzie zima srednie temperatury powietrza waha sie miedzy 4 a 7 °C w styczniu i lutym.

Co robic z tymi truskawkami zrobic zostawic w szklarni? Na wolnym powietrzu? Przykryc? Obciac :D?

Dziekuje
Winethu
Winethu
---------------
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Winethu
Blade twarze witają wodza ;:180
Lisie obcina się zaraz po owocowaniu w drugim roku po posadzeniu, czyli ta robota będzie do zrobienia w roku następnym. Wywal je na świeże powietrze niech sobie pooddychają.
Truskawki okrywa się w celu ochrony przed mrozem lub wiosna żeby przyśpieszyć ich owocowanie.
brak polskich znaków
Tomeq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2011, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Mam truskaweczki odmiany Selva. Posiadzilem je w polowie maja. Sciac liscie, przykryc je czyms czy po prostu zostawic tak jak jest na zime?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Za późno na koszenie liści. To się robi zaraz po zbiorach . A poza tym nie kosi się liści truskawek jednorocznych

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Tomeq
Selva to odmiana dość wrażliwa na mrozy, należy ja okryć na zimę, słomą albo białą agro.
brak polskich znaków
rianoks
100p
100p
Posty: 177
Od: 12 lip 2011, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Truskawki - uprawa

Post »

nom osłona dobra rzecz
ehh ta ortografia
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Truskawki - uprawa

Post »

W tym roku na początku września posadziłem taki oto zestaw truskawek. Alfa - późna, Honeoye - wczesna, Albion - powtarzająca. Przyjęły się znakomicie. Albion dostał kilka kwiatków i chciał owocować. Kwiatki natychmiast urwałem. No, jeden zostawiłem. Mam śliczna małą truskaweczkę. Tyle, że zielona i już nie dojdzie. A może ?
Proszę o praktyczne porady jak postępować z tym odmianami.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”