Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Dawno, dawno była u nas truskawka Selva,nie byłam zadowolona z owocowania,było mało owoców rozciągnięte w czasie,latem atakował je zmiennik i owoce były zdeformowane.Czytałam że teraz już są lepsze odmiany powtarzające, zdaje się że m.in. Albion, nie interesowałam się tym to nie wiem.

Rozłogi służą właśnie do rozmnażania sadzonek.Nie odcinaj je od rośliny matecznej dopóki trochę się nie ukorzenią albo w gruncie obok rośliny matecznej albo postaw obok mini doniczki z ziemią ogrodniczą i rozłogi powtykaj.Trzeba podlewać.W szkółkach to przy produkcji rozsady chyba odcinają rozłogi i sadzą do multipaletek.

Radzę rozglądnąć się za inną odmianą albo porządnie sprawdzić informacje o Selvie.

Przypomniałam sobie to dopisuję,że Selva reaguje na długość dnia i to wpływa niekorzystnie na ilość owoców a z nowszymi odmianami nie ma tego problemu.
dadeczek666
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 kwie 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

;:7

Przeglądając oferty ze szkółki Markiewicza są rożne odmiany truskawek miedzy innymi : amulet, Alioth, Elsanta.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Na początek interesuje mnie tylko uprawa balkonowa truskawek. W miarę zdobywania doświadczenia przeniosę uprawę do gruntu.


Za porady dziękuje :)
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Mam pytanie. Chcę posadzić kilka odmian truskawek, ale mam przeznaczone na nie jedno miejsce. Sąsiadka poradziła, aby posadzić je osobno, aby się wzajemnie nie zapylały. Wydawało mi się, że jak posadzę krzaczek to taki będzie do końca i jeśli pobiorę z niego sadzonkę z odrostu za 3 lata, to też taka będzie. Myślałam, że zapylanie ma znaczenie przy rozmnażaniu z nasion, ale ona twierdzi, że już rok później truskawki będą wymieszane. Nie mam ochoty rozstrzeliwać truskawek po całej działce. Proszę o odpowiedź kogoś kto się na tym zna.
Pozdrawiam serdecznie,
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Kajo, to Ty masz rację a nie sąsiadka.
Owoce zbierzesz takie jakie ma dana odmiana a nie skrzyżowane.Jakbyś wysiewała z nasion to byłaby różnica.
Niektóre odmiany(rzadkość) mają żeńskie kwiaty i do lepszego owocowania potrzebują zapylacza tzn. innej odmiany posadzonej co kilka rzędów aby ta je zapylała.
Spokojnie możesz sadzić wymieszane sadzonki.
bozenaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2010, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Jestem początkująca i mam dużo wątpliwości odnośnie uprawy truskawek. Bardzo proszę o poradę. Mam truskawki na agrowłókninie - wypuszczone pędy nie mają jak się ukorzenić. Obcięłam je i wysadziłam do przygotowanej "ramki" z desek wypełnionej ziemią, ponieważ wiosną przyszłego roku chciałabym powiększyć uprawę. Zrobiłam tak, ponieważ w tym roku nie zdążę przygotować miejsca. Czy sadzonkom nic przez zimę nie będzie? Czy się ukorzenią? Czy zostawić je czy przenieść do pomieszczenia? Mam tyle wątpliwości. Z góry dziękuję.
bar123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sie 2010, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Re: Truskawki - uprawa

Post »

jeśli mogę Ci doradzic to wsadz juz do ziemi a pora jest juz troszke pozna najlepiej jest powiekszac uprawe zaroz po zbiorach tj w miesiacu koniec maja czrewiec. Sadzonki maja czas na wzrost.Zycze udanej uprawy i smacznych truskawek Staszek
bozenaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2010, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

nie mogę wysadzić do ziemi bo jak pisałam nie mam jeszcze przygotowanego miejsca. Mam tylko nadzieję że się ukorzenią te które mam. ale co z zimą? czy przetrzymają?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Bożenko, nie rozumiem co to za ramka z desek, czy to jakaś skrzynka? Czy ta skrzynia z desek leży na gruncie? Jeżeli tak, to nie powinny przemarznąć, może boki tej ramki czymś zabezpieczyć, obsypać przed mrozem. Truskawki powinny zimować w gruncie, nie przenoś ich do żadnego pomieszczenia.
Pozdrawiam! Gienia.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Dziękuję Suzana. Ucieszyła mnie Twoja odpowiedź. W spokoju ducha posadzę wszystkie truskawki razem ;:108 .
Pozdrawiam serdecznie,
bozenaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2010, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - uprawa

Post »

gienia1230 pisze:Bożenko, nie rozumiem co to za ramka z desek, czy to jakaś skrzynka? Czy ta skrzynia z desek leży na gruncie? Jeżeli tak, to nie powinny przemarznąć, może boki tej ramki czymś zabezpieczyć, obsypać przed mrozem. Truskawki powinny zimować w gruncie, nie przenoś ich do żadnego pomieszczenia.
Tak to jest skrzynka bez dna, na gruncie. Dziękuję, mam nadzieję że wytrzymają do wiosny.
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Witam .Chciałabym dołączyć do tego wątku, i skorzystać z Waszych porad.Miałam na ogródku jakieś tam nie znane truskawki.Dostałam przed laty kilka sadzonek od koleżanki, ale efekt jest taki - owocków mało,niezbyt smaczne.Zaczynam więc od początku,kupiłam dziś po 10 szt,odmiany Elsonto,Honeyoe,Senga Sengana,Czy to są dobre odmiany? Jutro mają jeszcze być Dukat i jakieś tam z powtórnym kwitnieniem. Miałabym jeszcze na nie miejsce,Proszę o porady jak gęsto wysadza się te sadzonki, i czym powinnam zasilić glebę.Chętnie skorzystam z Waszego doświadczenia.Pozdrawiam Jadwiga
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Mam jeszcze pytanie dotyczące uprawy truskawek,przeglądając wątki trafiłam na takie propozycje aby między truskawki wsadzać czosnek. Czy taki układ coś ma wspomagać? Jeszcze raz pozdrawiam Jadwiga
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Jadziu,te odmiany,o których piszesz to jedne z najsmaczniejszych na naszym rynku.Sadzonki sadzi się w odległości 35-50 cm .Przed sadzeniem warto dać obornik.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”