Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Tak uczynię! :wit
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

edyta_kk
Gdyby cos było z nimi nie tak, daj znać, będziemy dalej myśleć co począć.
Powodzonka.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Mam okazję dostać sadzonki truskawek ale nie mam pojęcia czy brać je teraz i sadzic do gleby nie nawożonej (świeżo przekopana chyba nigdy nie uprawiana) czy tez może zasilić tą glebę nawozem gołębim i posadzić sadzonki na wiosnę? A może zasilić i posadzić jeszcze w tym roku? Czy taki zabieg nie zaszkodzi sadzonkom? Kompletnie się nie znam, bo dopiero wszystkiego się uczę. Pomożecie?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Jest już zdecydowanie za późno na sadzenie truskawek do gruntu. Kolejność jest taka jesienią prace polowe wiosna sadzenie.
Pozdrawiam.
Jeszcze tylko pytanko co rosło na tym zagonku wcześniej trawa?
brak polskich znaków
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Jeśli chodzi o termin sadzenia truskawek to pozwole się nie zgodzić z przedmówcą...plantację towarową sadziliśmy kiedyś w grudniu-bo wcześniej nie było czasu-wszystko pięknie rosło....
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

anbol
Grudzień to ciekawy termin na sadzenie truskawek, zima musiała być bardzo łagodna?
Ja wyleczyłem się z sadzenia truskawek jesienią już wiele lat temu, sierpień to ostateczny termin sadzenia truskawek.
Jeśli masz lub miałeś plantacje towarowa to powinieneś wiedzieć ze wielkość zbiorów zależy przede wszystkim od prawidłowo rozwiniętego systemu korzeniowego, korzonki przybyszowe rosną wiosna i następną fazę wzrostu maja wczesna jesienią. W miesiącu październiku korzonki przestają przyrastać i truskawka szykuje się do zimy. Sadząc je tak późno maja bardzo małe szanse na ukorzenienie się przed zima. Wysadzajac je teraz na nowo nawiezionym polu, pobudzimy je do życia, pierwsze solidne przymorski wykoszą słabsze osobniki które zamiast ;spać; będą w fazie wzrostu.
Nie stosuje się nawozów organicznych bezpośrednio przed sadzeniem truskawek, spowoduje to wypadanie sadzonek, :gnój: musi swoje odleżeć
W dziale uprawy warzywnicze zamieściłem zdjęcia sadzonek sadzonych wiosna i pozna jesienią,
No i jeśli chcemy mieć owoce to nie można sadzić byle gdzie, futro powinien najpierw zając się przygotowaniem ziemi, nie wiemy co tam rosło wcześniej i z czym trzeba będzie zrobić :porządek:
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Truskawki - uprawa

Post »

A ja bym zaryzykował i teraz jeszcze posiał żyto. Trochę późno, ale żyto tanie. Wiosną rozsypał obornik, przekopał i po dwóch tygodniach sadził truskawki.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

krzysztofkhn
No i to jest rozsądne rozwiązanie, zresztą są takie odmiany które można siać bardzo późno, szkoda ze samo żyto, troszkę mało jak na masę zielona. Co do obornika dobrze rozłożonego to sprawa dyskusyjna. Ale sadzenie truskawek w grudniu jak tu ktoś pisał to ;:14
Nie wiadomo co tam rosło wcześniej, czy to była jakaś laka pastwisko, takie tereny powinny być przygotowywane przez okres min. 2 lat pod truskawkę, ale to nie ma być towarówka, wiec pomińmy ten temat. No i jeszcze jedna ważna sprawa to jeśli rosły tam roślinki wieloletnie typ. trawa kończyna itp. to konieczne będzie pozbycie się opuchlaków,chrząszczy i innych sprężykowatych.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

majs,no właśnie to było takie trochę pastwisko - sąsiad przez kilka lat wypasał tam krowy ale od tego czasu upłynęło już 10 lat jak nikt nie wypasa - czy to ma znaczenie? Jak się pozbyć tych opuchlaków i innych wymienionych przez Ciebie?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Majs, Futro !
A jakby tę działkę pod truskawki, przekopać teraz, ale naprawdę bardzo głęboko. Tak na 30 cm. Wyciągnąć na wierzch tę warstwę zwaną chyba martwicą. Posiać żyto na zimę. Wiosną skosić to co wyrosło, dać nawóz i już płytko przekopać. Sadzić truskawki. Zdaje mi się, że miałyby one, truskawki, co jeść przez kilka lat.
Szpadel, szczególnie wiosną, traktuje jak siłownie, więc ...
Przy okazji trochę wytępiłoby się robactwa.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Hm...Smaczna sugestia :D Działkę przekopałam na głębokość szpadla więc chyba powinno wystarczyć na dobry początek ;) Jak gęsto siać to żyto?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Na opuchlaki i inne :zwierzęta: albo chemia albo nicienie, Chemia Opryski pod koniec kwietnia i jesienią dopóki temperatura gruntu nie spadnie poniżej 6 stopni. Preparat to Dursban i Calipso,
Następnym problemem jaki będzie spędzał Tobie sen z powiek to wiecznie rosnące chwasty i trawa, i tu pytanie, chemia czy walka mechaniczna. jak mechaniczna to już bym poletko okrył czarna folia lub agro i nie zdejmował do momentu rozpoczęcia jakiś prac w tym miejscu. Chemia- czekamy az wyjdzie zielone i Raundap i Goltix tym drugi możesz już teraz popryskać nie pozwoli wyjść zielsku z ziemi. I po opryskach tez jakies czarne :przescierdlo:na poletko.
No tak zapomniałem ze siejemy zyto, wiec folia i opryski odpadają, zapominamy o chemi, zostawiamy tylko oprysk na opuchlaki.
krzysztofkhn
Truskawka nie przepada za nawozem organicznym wymieszanym z ziemia.
Organika powinna spocząć na odpowiedniej głębokości w zależności od rodzaju gleby, i najlepiej teraz przed wiosennym sadzeniem. Ale to nie towarówka najwyżej będzie kilka truskawek mniej. Na temat nawozu pisałem nie dalej niż w sobotę w dziale uprawy warzywnicze watek truskawkowy.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Zaznaczam ze to nie jest po :fachowemu: ale klient nasz pan.
Czyli do sklepu po żyto i siejemy tak jak napisał krzysztofkhn, tylko zanim wysiejemy żytko zakopiemy nawóz. Im ziemia lżejsza tym zakopujemy głębiej. Na piaszczystych ( powinien wylądować na głębokości 50cm :shock: tak wiem ze to głęboko, ale chyba nie będziesz dużo sadził :) ) wystarczy jak zakopiesz na paltota sztych. na gliniastej ciężkiej nie głębiej niż 20cm. wiosna przekopiemy żyto tak żeby nie naruszyć nawozu i możemy sadzić, i polecam czarna agro pod krzaki, po pastwisku to będzie rosło zielsko aż milo. należny się pospieszyć z opryskiem na opuchlaki bo robi się coraz zimniej, a przekopując nawoź przekopiesz tez preparat co jest wskazane przy wakce z opuchlakami.
I jeszcze jedna ważna rzecz to pH truskawka lubi 5,5-6, powinieneś zakupić jakie tanie urządzenie i zmierzyć koszt okolo 30 zl, i przyda sie do innych roslinek.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”