Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

majs, ogródek mam stosunkowo mały, na użytek własny :D Obok, za siatką i około 2 metrowym pasem pokrzywy sąsiad sadzi ziemniaki. Co prawda na użytek własny ale rosną, czy taka odległość nie zaszkodzi? Będzie około 3m...
I jeszcze mam pytanie związane z moimi truskawkami, które za Twoja poradą przezimowały w skrzynkach w dole: z około 40 sztuk jak do tej pory przeżyło 16. Czy jest szansa na to, że przeżyło ich więcej tzn jak długo czekać na resztę i kiedy przesadzić je do gruntu? Po 15 maja jak niektórzy tutaj radzą czy można już teraz gdy się ociepli i przykryć agro?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Sąsiadem się nie przejmuj, 16 żyje a reszta całkiem padła? jak wyglądają?
Ja zaczynam sadzić w czwartek do grunty frigo. nie trzeba czekać aż do połowy maja.
Przypomnij mi co to za gatunek. Czy tonie te małe sadzone pożną jesienią?
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Właśnie nie wiem czy całkiem padła, bo jeszcze tydzień temu było ich 10. Jak wyglądają....niektóre mają po dwa liście reszta po jednym malutkim a są też takie co to dopiero zalążki liścia z ziemi wystają. Przynajmniej tak wyglądały przedwczoraj.
Nie mam pojęcia co to za odmiana. Chyba dobrze sobie przypominasz ale przybliżę:To są sadzonki otrzymane od sąsiadki, posadzone na przezimowanie w skrzynkach, skrzynki do 2m dołu pod agro i liście (nie bylo ich zbyt wiele, bo mnie zima zaskoczyła ;:14 ). Przy pierwszym porządnym ociepleniu wyjęłam je z dołu, bo pływałyby w wodzie a nocą ściął by je lód i stały tak owinięte agro aż do pierwszych ciepłych dni i nocy. Teraz znów je przykryłam.
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Jak mają coś zielonego to odbiją, sadzonki frigo nie maj nic zielonego i pięknie wyrastają. Jakieś straty są zawsze, ale bądź dobrej myśli na pewno większość wyrośnie. Możesz powoli szykować je do wysadzenia w grunt troszkę jedzonka jeśli nie dałaś obornika jesienią i jak chcesz je pogonić to agro po przesadzeniu.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Zastanawiam się jak je z tych skrzynek wyłowić, żeby nie uszkodić ewentualnych następnych, które mogłyby odżyć. Tak jak przy pikowaniu: podlać solidnie, odczekać chwilę i wyłuskiwać czy też dać sobie spokój z pozostałymi i w czerwcu powiększyć trskawkownik? A może te, które nie mają zielonego potraktować jako frigo i też przesadzić?
Co do nawożenia, to akurat w tym miejscu, gdzie mają rosnąć nie dałam żadnego obornika a jedynie sypnęłam dolomitem, miały być w innym miejscu. Czym teraz nawozić?
pozdrawiam
agnieszka
feniks83
100p
100p
Posty: 128
Od: 22 lut 2011, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Ja ponawiam swoje pytanie dlaczego truskawki nie powinne rosnąć obok malin :?:
ivona15
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 lut 2012, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Truskawki - uprawa

Post »

To i ja się podpinam, dlaczego?
Iwona
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Myślę, że chodzi tu o m.in szarą pleśń. Jeśłi zaatakuje maliny to szybko przerzuci się na truskawki i odwrotnie. Tak sądzę, że chodzi o choroby ale nie wiem czy tylko o to
pozdrawiam
agnieszka
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - uprawa

Post »

U mnie najstarsze truskawki rosną obok malin - nie wiedziałam, że nie można tak sadzić, a one chyba też nie wiedzą, bo nic złego na razie sie nie dzieje. Tak, że nie mówcie głośno, może się nie dowiedzą i będzie ok :D :;230.
Z tą pleśnią to wygląda rozsądnie.
Pozdrawiam :wit
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Podziel nożem ziemie jak placek, korzonkom nic nie będzie jak je troszkę obetniesz i razem z tą ziemia możesz do gruntu sadzić. Jak wyciągniesz jakiegoś zdechlak przekrój go wzdłuż i sprawdź czy jest w nim życie jak tak to może inne też żyją Przed wsadzeniem sypnij troszkę NPK na grunt, chyba że wolisz ekologie to jakieś suszone gówienko może być..
feniks83
Te same grzybki lubią atakować maliny i truskawki. Jeśli kupiłeś materiał zdrowy to bym się nie przejmował, to nie plantacja towarowa.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Majs, dziękuję za łopatologiczne wyjaśnienia :D
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

ha! Przed ochłodzeniem było 16 a dziś naliczyłam już 20 :shock: Poczekam jeszcze tydzień i wtedy je posadzę. Ciekawa jestem czy jeszcze coś ruszy.
Aha, czy nie zaszkodzę przesadzaniem takim co to już mają po 4 liście (dwa dość duże a dwa malutkie)?
pozdrawiam
agnieszka
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro Teraz jak jest wilgotna ziemia to najlepiej z cala bryłą ziemi i wsadzać do dołeczka ,wtedy truskawka nie odczuwa przesadzania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”