Dojrzałość zbiorcza a konsumpcyjna?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Dojrzałość zbiorcza a konsumpcyjna?

Post »

Czym dokładnie jest w przypadku drzew owocowych dojrzałość zbiorcza a czym dojrzałość konsumpcyjna?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

To jest zawarte w nazwie. Dojrzałość zbiorcza to taki stan/faza owocu w której powinien on zostać zerwany z drzewa/krzewu. Bardzo często jest tak, że ten owoc od razu nadaje się do jedzenia czyli jest w stanie dojrzałości konsumpcyjnej. Zdarza się jednak i tak, że owoc po zerwaniu nie jest jeszcze w pełni dojrzały i musi sobie jeszcze trochę poleżeć np. w przechowalni. Np. zrywa się pewne odmiany gruszek gdy osiągną optymalną wielkość ale są wtedy twarde i zielone a po 1-3 miesiącach owoce zaczynają żółknąć, miękną i nabierają aromatu i smaku.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Niestety czasem różnica jest kolosalna, bo np. banany zbiera się zupełnie niedojrzałe, potem pryska czy kąpie w chemii i przewozi tysiące km do odbiorców ostatecznych, a przez ten czas banany z zielonych robią się żółte (bananowe), ale smaku im to nie przydaje :(

Niektóre owoce zaś wręcz muszą odleżeć swoje dla nabrania smaku i aromatu, np. gruszka ulęgałka, czy grusze azjatyckie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Tutiard
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sie 2008, o 15:10

Post »

Podobnie robi się z pomidorami zbiera się je w fazie zapłonionej, gdy się bielą. Chowa się je w chłodnej przechowalni, a gdy zachodzi potrzeba wysłania ich na rynek specjalną partię zamgławia się specjalnymi środkami (etylenem chyba), i następnie pomidorki pieknie czerwienieja jeszcze w ciężarówce jadąc do sklepów.
Tomek
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

We wrześniowym Działkowcu jest na ten temat artykuł, jeśli jesteś zainteresowany, to powinien jeszcze być dostępny w kioskach, 4,20 PLN

Pozwolę sobie zacytować:
Dojrzałość konsumpcyjna lub fizjologiczna to okres, w którym owoce osiągają najbardziej atrakcyjny wygląd oraz optymalne właściwości smakowe. Czas ten zbiega się u owoców ziarnkowych z okresem ponownego wzrostu procesu oddychania.

Dojrzałość zbiorcza to stan fizjologiczny owoców, w którym są one odpowiednio wykształcone, wyrośnięte, łatwo odrywają się od pędu oraz chcrakteryzują się najmniejszą intensywnością procesu oddychania. Okres ten trwa zwykle kilka dni, a owoce zebrane w tym czasie, przechowywane nawet przez długi okres są ciągle smaczne i atrakcyjne
Jest tam tez o wyznaczaniu dojrzałości zbiorczej, itp.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”