Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 35, 36, 37, 38, 39
Autor Wiadomość
Szczurbobik
 Tytuł: Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 21:33 
200p
200p

---
Była kiedyś taka inicjatywa proekologiczna pod hasłem "dzień wierzby". Chodziło o odbudowę drzewostanu wierzb na miedzach śródpolnych. Uczestnicy sadzili gałązki wierzby w wilgotnej ziemi, gałązki się ukorzeniały i przy sprzyjających warunkach wyrastały z nich drzewka. Może spróbować pójść tą drogą i próbować sadzić z pędów drzewa łatwo ukorzeniające się?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

lgrom
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 21:56 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
A nie lepiej kupić jabłka wydłubać pestki ,posadzić wtedy się jest zadowolony że się zrobiło to od podstaw a tak to na łatwiznę.

Adas11
PostNapisane: 22 kwi 2017, o 11:16 
200p
200p

---
Co 2 drzewo wysiane z pestki Moreli i Brzoskwini będzie miało wartościowe owoce , dość smaczne i przyzwoitej wielkości a więc proponuje kupić pestki moreli od polskich producentów . :D

ERNRUD
PostNapisane: 25 kwi 2017, o 13:40 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nasiona z takich jabłek nie przeszły stratyfikacji i nie wykiełkują. Pomysł z pędami do gleby świetny tylko już na to za późno. Można to robić tuż przed zamaeznięciem gleby oraz na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji. Można w ten sposób poszerzyć trochę populację wierzb i topól. Obie są świetne, ale pamiętajmy sadzić rodzime gatunki.

Szczurbobik
PostNapisane: 27 kwi 2017, o 18:51 
200p
200p

---
W ten sposób można sadzić też np. leszczynę, z krzewów owocowych porzeczki, maliny, czy jeżyny. Lepiej jesienią niż teraz.

amatorroli
 Tytuł: Odmiany grusz i śliw na północny zachód
PostNapisane: 5 sie 2017, o 18:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Witajcie.
Mieszkam w okolicach Stargardu (dawniej Szczecińskiego).
Mam swój mały sad, który opieram na braku sztucznej chemii, staram się działać naturalnymi sposobami.
Chciałem dobrać do swojego zestawu kilka śliw i grusz.
Problem z lokalnym klimatem jest taki, że w całej Polsce cały czas upały, susze, z drobnymi przerwami, a tu od kilku lat mamy krainę deszczowców, więcej opadów niż Słońca.
Mam Królową Wiktorię, no to tego roku jest tragedia, owoce gniją i opadają, tak jak u Prezydenta i Opala.
Węgierka Dąbrowicka niewiele lepiej się sprawuje.
Co do grusz to Konferencja daje spokojnie radę, ale Lukasówkę zżarł parch.
Dla porównania Goldena również parch zżarł ale niby podatny Grafsztynek Prawdziwy bezproblemowy, gdy Wealthy ma część spaskudzonych owoców.
Z grusz posadziłem Bonkretę, Berę Ulmską, ale czekam, młode są, Koźlarka Stuttgardzka (Cukrówka) chyba jakaś zawirusowana ( a z porządnej szkółki na L.) bo nie chce rosnąć, liście drobne, czernieją, żadnych przyrostów pomimo zmiany miejsca. Dwa razy próbowałem z Lipcówką Kolorową, coś mi zżarło korzenie, Generał Leclerc też padł.
Szukałem różnych opracowań co sadzono w regionie, ale bardzo skąpo z materiałami, jedynie dorwałem pracę odnoście Puszczy Drawieńskiej.
Plan mam żeby posadzić z grusz: zamienną Cukrówkę, Pstrągówkę, Paryżankę (ta niby tu była sadzona), Margaret Marrilot, Dobrą Szarą, może Lipcówkę Kolorową, Bergamotkę Złocistą.Co ciekawe sadzono tu Faworytkę, ale ona podobno wrażliwa na parcha (choć gdzie indziej piszą, że nie bardzo).
Ze śliw Renklodę Althana, Węgierkę Wangenheima, Mirabelkę z Nancy, Renklodę Zieloną, Ulenę mam, czekam na owoce, Hermana.
Przeczytałem masę wpisów na forum, ale nie znalazłem żądnych, gdzie ludzie odnoszą się do mojego regionu, bo to że komuś rośnie dobrze na południu (lub źle) mi nic nie daje.
Jakieś uwagi, spostrzeżenia, doświadczenia?
Nie bardzo skłaniam się ku nowym odmianom, bo nigdzie nie mogę ich kupić dla spróbowania, a nowości jabłkowe nastawiają mnie na nie.

marta33
PostNapisane: 6 sie 2017, o 13:28 
50p
50p

więcej niż 1
Zapomnij bez chemii plon to jak granie w lotto - nigdy nie jest pewny .
Tu nie chodzi o to ,że się nie da ( bo ja nic u siebie nie pryskam )- ale nie mam zdegradowanego środowiska jak to jest w waszym regionie gdzie opryski to norma ....

Jedyna moja przygoda do tej pory to z opuchlakami ,ale tutaj poradziłam sobie wydając ponad 2 tysiące złotych na spryskanie całego polenka nicieniami :).
Oprócz tego zostały zastosowane jeszcze inne zabiegi mechaniczne :) - ciężki sprzęt. Zobaczymy na ile to pomoże ...

Z mojego doświadczenia wynika ,że najlepsze odmiany to stare odmiany, odpowiednie przygotowanie terenu , nawozy itd., Sadzenie ziół jako otoczki przeciw szkodnikom :) i zero chemii.
Chemia to zabijanie przyrody ....

My to robimy jako forma eksperymentu, traktujemy to jako zabawę ,a nie sposób na życie że coś w danym roku musi być ... bo szkodniki zawsze będą w mniejszym lub większym stopniu ...
Naszym celem jest osiągniecie samowystarczalności w produkcji owoców ( jabłek, gruszek, śliwek), warzyw ( marchew, pietruszka, pomidor, ziemniaki, seler, groch itd.) , zioła , mięsa typu drób, dziczyzna, ryby ( własne kiełbasy , mielone mięso , pasztety itd ) mąka ( pszenica) ,jaja, itd, na potrzeby własne celem całkowitego uniezależnienia się od marketowego śmiecia , czy taniego farmowego mięsa tuczonego paszą ...

U nas np. kura, która przypomina tą farmianą w wadze musi być chowana przez cały rok, ale takie są efekty naturalnego chowu, w otwartym praktycznie nieograniczonym powierzchniowo środowisku, , na własnej pszenicy - bez oprysków , bez pasz, i bez szczepienia bo drób nie szczepimy ... Tego nie musi być dużo, ważne żeby było po prostu zdrowe i starczyło na kolejny rok:)

amatorroli
PostNapisane: 6 sie 2017, o 17:39 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Mi przyświeca ten sam cel, jak największa samowystarczalność od syfu aktualnie serwowanego. Z degradacją środowisku w moim regionie to nie przesadzaj, nie jest tak źle. Zresztą, mi przeszkadza jedynie pogoda, do której chcę dopasować odmiany, a tegoroczne lato jest tragiczne, ciągle pada,a ostatnie 3 o wiele lepsze nie były.
Śliwy Kr. Wiktoria, Opal, Prezydent fajnie owocowały, szczątkowe złe owoce, w tym roku tragedia. Golden zżarty tak jak i Lukasówka, przez parcha, ale ten problem mam od lat. W tym roku Wealthy nawet oberwało, delikatnie bo delikatnie, ale jednak parchem, za to niby podatne Cesarz Wilhelm, Kronselka czy Grafsztynek Prawdziwy pięknie zaowocowały. Mam masę innych drzew owocowych i odmian, widzę wyraźnie, że wszystko zależy od pogody. Stosuję tylko naturalne sposoby (sadzę rośliny łąkowe, zioła, półmetrowy ugór pod drzewami, grabienie i palenie liści, schronienia dla jaszczurek, jeży, teraz tworzę dla ropuch, sadzę rośliny użyteczne nie tuje, forsycje, jałowce itp), jedyne co to oprysk miedzianem na brzoskwinie i szarym mydłem przeciw mszycom.
Może inaczej sformułuję pytanie:
czy ktoś z mojego regionu może napisać co ma w ogrodzie i jak mu się sprawuje, mam na myśli śliwy i grusze?
Na około mnie praktycznie sami tujowcy, albo tacy co sadzą najnowsze odmiany i leją hektolitry świństw.

marta33
PostNapisane: 6 sie 2017, o 21:38 
50p
50p

więcej niż 1
Najlepszym tępicielem mszyc są biedronki, których u mnie nie brakuje . Wystarczy stworzyć im sprzyjające warunki do rozmnażania , a, zimą schronie itd ...

amatorroli
PostNapisane: 18 sie 2017, o 19:23 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
To może inaczej, czy jest ktoś z regionu kto ma grusze i może napisać jak mu się sprawują? Może jednak te reklamowane nowe odmiany jak Carola, Dicolor, Alfa, Amfora, Erika? Nie bardzo jestem za nowościami, wynalazcy od jabłoni skutecznie mnie zniechęcili do eksperymentów.

herkules
 Tytuł: Jakie drzewka owocowe w ogrodzie oprócz : jabłoni, śliwek, wiśni, czereśni gruszek ...
PostNapisane: 1 paź 2017, o 18:34 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Witam
Mam prawie na ukończeniu jedną z kwater . W sadzie zostało mi jeszcze sporo miejsca i nie wiem za bardzo jakie mógłbym drzewka owocowe zasadzić bo już chyba wszystko mam , a chciałbym tą kwaterę całkowicie zamknąć ..
Czego nie chcę :
Wiśni, czereśnie, jabłoni, gruszek, śliwek ...
Drzewka muszą mieć pokrój zbliżony do drzewek na podkładce m26 ... Nasadzenia drzewek standardowo 4x4 metra.

Nie chcę róż, ziół, krzewów borówek, agresty, porzeczki maliny , poziomki,winogrona , chmelu itd bo do tego mam inne kwatery :) Coś zaproponujecie ...?
Po lekturze tutaj 39 stron w tym dziale wyszło mi że mam do wyboru Nieszpułka zwyczajna, Rokitnik ,dereń jadalny, pigwę -- może to nie są typowe drzewa ,ale nic innego nie znalazłem ....
Jeszcze znalazłem morwę, aronie, Jagoda kamczacka - ale to krzaczek...

KaRo
 Tytuł: Re: Jakie drzewka owocowe w ogrodzie oprócz : jabłoni, śliwek, wiśni, czereśni gruszek ...
PostNapisane: 1 paź 2017, o 18:53 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1
A ten wątek przejrzałeś też ?
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=38770

❤ KaRolinki

Grigor
PostNapisane: 1 paź 2017, o 18:57 
50p
50p

---
Jest sporo drzew owocowych np. morwa, świdośliwa, nieszpułka.

herkules
PostNapisane: 1 paź 2017, o 20:14 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Grigor
Wymieniłem je w poście wyżej :)
KaRo
Tak, ten temat też przejrzałem - ale albo takie sobie w smaku , albo już je mam , albo nie na moje warunki klimatyczne lub nie do kupienia w PL.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 546 ]  Idź do strony nr...        1 ... 35, 36, 37, 38, 39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: ania1590, dziadek22, sajko71 i 52 gości