Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Ja prędzej kupowałem w sklepach ogrodniczych niestety tam można kupić, co mają a nie to, co chcesz kupić, dlatego większość drzew musiałem usunąć.
Ja kupuje w szkółce w Legnicy, w której można wybrać sobie, jaką chcesz odmianę, czyli stare odmiany drzew owocowych i nowe odmiany ok.25 odmian jabłoni, grusze pospolite i azjatyckie, śliwy europejskie, azjatyckie ok.15 odmian, ponadto szkółka prowadzi sprzedaż wysyłkową. ;:3
Jeśli chodzi o ? Sadowniczy ? to odradzam po pierwsze nie znają się a truskawki dostałem zawirusowane.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

anna100 to już kolejny wątek w którym reklamujesz firmę.My tutaj wymieniamy doświadczenia z firmami,a nie wpychmy na siłę reklamy.
W kolejnym wątku piszesz to samo
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Mam zamiar za kilka dni założyć mały sad na 15 a działce.Tak ok.4 ary.Chcę posadzić
jabłonie
Florina
Golden Delicious
Rrafsztynek
Kosztela
Malinówka Oberlandzka
Oliwka Żółta
Piros
Topaz
Antonówka
śliwy
Herman
Królowa Wiktoria karłowa
Amers karłowa
Casanska Lepotica
Dąbrowicka
Relkloda Althana i Ulena

oraz Grusze
Bronkreta Williamsa
Lipcówka kolorowa
Konferencja
Klapsa
chyba będą się nawzajem zapylały??
Czy to dobry wybór w województwie lubelskim??
Jabłonie na podkładkach M26
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Hej, od dwóch lat owocuje mi jabłoń "Malinowa Oberlandzka". Oczywiście posadzona jako powrót do smaków z dzieciństwa, ale tak jakoś nie wydaje mi się, że by ta "Malinówka" była tamtą "Malinówką". Niestety nie pamiętam, czy tamte jadło się latem, jesienią itd. Czy jeszcze są jakieś stare odmiany, które mają tak ciemny rumieniec, różowy miąższ pod skórką i malinowy posmak? Może te dawne "Malinówki" to były inne odmiany, wrzucane do jednego kosza z M. Oberlandzką?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Dołączam się do pytania poprzednika.Też szukam nazwy jabłoni ,z której jabłka w środku miały różowy miąższ ,dojrzewały dość późno,w październiku,pod koniec.Smak był malinowy i tak je nazywano,były soczyste.Te współczesne są prawie bez soku.
Szukam też śliwy o owocach dość dużych,w żółtym kolorze -też stara odmiana.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

'Malinowa Oberlandzka' zawsze była ta sama. Dojrzewa we wrześniu, nie opada z drzewa, czasem ma rumiany miąższ i malinowy aromat.
Walory smakowe zależeć mogą natomiast od stanowiska i tutaj dopatrywałbym się rozbieżności pomiędzy tym, co obserwujecie dzisiaj, a tym co pamiętacie z dawnych czasów.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Dzięki za odpowiedź.Ta nowa jest posadzona w innym miejscu,w tym starym już nie mogę.Trudno dobry smak pozostanie w pamięci.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

ERNRUD pisze:'Malinowa Oberlandzka' zawsze była ta sama. Dojrzewa we wrześniu, nie opada z drzewa, czasem ma rumiany miąższ i malinowy aromat.
Walory smakowe zależeć mogą natomiast od stanowiska i tutaj dopatrywałbym się rozbieżności pomiędzy tym, co obserwujecie dzisiaj, a tym co pamiętacie z dawnych czasów.
Hmm, miałem jedną kandydatkę, którą nazywano ponoć Malinową/Malinówką, ale nie chciałem niczego sugerować. :wink: Chodzi mianowicie o Kalwilę Czerwoną/Jesienną. Owoc ma wszystkie cechy (czytając opisy) dawnej Malinówki, którą pamiętam, czyli kolor i kształt owocu, różowy miąższ itd. Dla mnie w Malinowej Oberlandzkiej konsystencja jest nieodpowiednia do tych jabłek ze wspomnień - jest troszkę mało zwarta, jakby watowata i mało soczysta, no i miąższ rzadko zabarwiony jest na różowo, a jak już, to płytko pod skórką. Malinowej Oberlandzkiej próbowałem z mojego drzewa, ale też miałem kilka okazji próbowania jej z innych źródeł i zawsze była podobna i to nie było to. Jest możliwe, że Kalwila Czerwona to ta właściwa "Malinówka"?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Balykan masz rację mnie też oprócz smaku nie zgadza się miąższ -teraz jest watowaty,dawniej zwarty.Pamiętam jak była słoneczna jesień,to te dawne malinówki -może to być nazwa potoczna były w środku dobrze przerośnięte malinowym miąższem.Te obecne są mało soczyste,a tamte,zwłaszcza tego słonecznego roku,aż spływały sokiem.Część tych jabłek zostawała na drzewach i ptaki miały zimą co jeść.
Kalwili czerwonej nie kojarzę.
Warto by było ustalić co to za odmiana.Być może nazywano ja tak od smaku i wyglądu miąższu
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Nie nazywajmy tego tak. "Malinówką" jest tylko i wyłącznie 'Malinowa Oberlandzka'. Natomiast nazwy potoczne to co innego.
'Kalwila Czerwona' ? Tak. Najwyraźniej często mylona z powyższą, a i tak samo nazywana, ale to jednak kalwila.
Trzeba tu przytoczyć mistrza Rossynanta:
Rossynant pisze:Z Pomidorem?! ;:oj Czego to ludzie nie wymyślą :;230
Cała masa odmian z czerwonym miąższem istnieje. W końcy wszyscy dzisiaj hodują tego, a hodują. I patentują :lol:
A z jabłoni dawnych a szlachetnych czerwony miąższ miały Kalwile, choć nie aż tak cały czerwony to bardzo smaczny :wink:
Kalwila Czerwona Jesienna, zwana u nas Malinową - do której wciąż niejeden wzdycha (z Malinową Oberlandzką nie mylić):
Obrazek

Berner Rosenapfel
Obrazek

amerykańskie Winter Red Flesh i Airlie Red Flesh (Hidden Rose):
Obrazek

Niemiecki Pomfital: (http://www.schreiber-baum.at )
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Red Merrylin http://www.kayser-und-seibert.de/
Obrazek

francuska Maggy: http://www.willemsefrance.fr
Obrazek

belgijska Rote Dries: http://demoerbeiboom.be/nl
Obrazek

Purple Passion:
Obrazek

Na Tasmanii odkryto stare drzewo - Huonville Crab:
Obrazek

Amerykanie mieli Surprise - biała z wierzchu, czerwona w środku. Od niej pochodzą odmiany rozliczne, z lat czterdziestych, hodowli Alberta Ettera.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://www.greenmantlenursery.com/2008r ... es2008.htm
A także kilka innych jabłek mieli, np. Pink Pearl - miąższ w majtkowy róż. itp itd.

nowsze: Italian Red Passion: http://www.freshplaza.it/news_detail.asp?id=22713
Obrazek

Baya Marisa: (http://www.bayamarisa.de/ ) też opatentowana i reklamowana :wink:
Obrazek

No i Redlove:
Obrazek
http://www.lubera.co.uk/luberacouk/appl ... 15310.html

I można tak sto stron... ;:173
A oto gdzie kupić - lista dostawców: http://www.suttonelms.org.uk/redfleshed ... liers.html
:wit
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Ano tak te nazwy potoczne wprowadzają w błąd, do tego w różnych regionach pewnikiem i te się różniły. Co ciekawe, o tej Kalwili Czerwonej Jesiennej wyczytałem że zwana jest w Niemczech Kalwilą Malinową. Widzę, że Rossyant też pisze o niej jako Malinowej i że to ta odmiana, "do której niejeden wzdycha".

Szukałem tej odmiany do kupienia i znalazłem, że od 15. X będzie dostępna w arboretum w Bolestraszycach (razem z wieloma innymi, ciekawymi odmianami). Niestety nie wysyłają kurierem, chyba się załamię. :(

Za to udało mi się dorwać Kalwilę Czerwoną-Zimową, o bardzo podobnych cechach (według opisów) do tej Jesiennej - różowy miąższ, soczysta itd. jednak mimo to będę polował na tę jesienną Kalwilę Czerwoną.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Też marzy mi się ta jabłonka.Dzięki Wam dobrzy ludkowie,że ustaliliście jej prawdziwą nazwę ;:180 .Te nazwy potoczne wprowadzają w błąd.
Mam jeszcze prośbę,gdyby ktoś pomógł mi znaleźć nazwę tej żółtej śliwki z sadu mojej babci i jej sąsiadek.W Małopolsce nazywano je białymi śliwami .Nie są to jednak Żniwki,tego kształtu,ale większe.Od Żniwki różnią się,że dojrzałe są mniej ciapowate i bardziej soczyste.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Zastanów się czy nie dokupić 1 drzewko gruszy azjatyckiej Shinseiki , Hosui , Chojuroi i posadź obok (zapylacza) Konferencji http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=196
Renklody są pyszne ale zaczynają owocować w 5-6 roku po posadzeniu i niestety na ałyczy nie da się ich okiełznać ale udało mi się obniżyć wysokość do 4 metrów .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”