Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Śliwa japońska ( Prunus salicina) - odmiany,uprawa,problemy

Post »

Witam serdecznie !!!!!

Interesują mnie śliwy japońskie , ich odmiany ,uprawa i dostępność sadzonek na polskim rynku.
W zeszłym roku spodkałem się z artykułem na ich temat w działkowcu ,ale chciałbym dowiedzieć sie czegoś więcej
z waszego doświadczenia w uprzwie tych owoców.
gorąco pozdrawiam

efeniks
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Mam jedną i jestem zachwycona. Nazwy odmiany nie pamiętam, owocuje w lipcu. Prawdopodobnie będzie to Najdiena. Bardzo szybko urosła i zaowocowała. Zeszłego roku gałęzie były dokładnie oklejone owocami, natomiast w tym roku było mniej owoców, ale były dwukrotnie większe od zeszłorocznych.Smaczne, nie robaczywieją, niczym nigdy nie pryskałam. Wada, odkryta przez mojego M.( uwielbia wynajdywac wady) - pestka nie odchodzi sama.
W moim najbliższym ogrodniczym są, można kupić bez problemów.
Waleria
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

A co z owadami?
chodzi mi głownie o osy, czy nie są udręką? A może znacie jakiś sposób na nie ;:44
gorąco pozdrawiam

efeniks
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Żadnych problemów z osami. Może w okresie dojrzewania tych śliwek jeszcze nie było os? Bo we wrześniu, gdy dojrzewały gruszki, to było tego trochę, ale u nas nie są wielkim problemem.
Waleria
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Szczególnie interesują mnie odmiany : ozark premier oraz black amber, może macie jakieś doświadczenia
z tymi odmianami. Podobno mają duuże i smaczne owoce. A może macie jakiś namiar na sadzonki tych odmiam.
gorąco pozdrawiam

efeniks
cx

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Witam.

.....na początek moja klasyczna uwaga skąd jesteś-brak wpisu....a po co?A chociażby aby skierować do pobliskiej szkółki...
Co do os to jak do każdego dojrzałego owocu osy przylecą,jeśli będzie wisiał na drzewie lub pod nim.
Najwcześniejsza -dostępna-jest Kometa i tę odmianę śmiało można polecić na działkę ma bardzo wiele zalet dla działkowca.Póżniej jest żółta z czubeczkiem-Shiro,później -tzw Santa Rosa;dalej- Vanier.Wymieniłem tylko te trzy odmiany gdyż są one najpopularniejsze i zapewne łatwo dostępne(Najdiena jest dużo gorsza od Komety-dla sadowników- i przestaje być mnożnona,w smaku to samo co Kometa).Ozark jest odmianą o bardzo dużych owocach,Black Amber czy podobna Angeleno to odmiany późne-Angeleno najpóźniejsza....obecnie z importu ,w sprzedaży w marketach (takie duże prawie kuliste,prawie czarne owoce).Jednak zdobycie tych odmian może nie być dla działkowca łatwe.Angeleno u nas ,na Mazowszu zbiór byłby na początku października(gdyby nie zmarzły pąki zimą),wielkość taka jak tych zmarketu jakość.....kupowałem dwukrotnie w markecie i w porownaniu z naszymi to było.....badziewie.
Wszystkie śliwy japońskie mają specyficzny,jakby landrynkowy smak,większośc z nich nie odchodzi od pestki lub odchodzi częściowo w pewnej fazie dojrzałości np Kometa czy Vanier.
Z odmian które mamy w naszych 'testach konsumenckich'znajomi na pierwszym miejscu stawiają Vaniera-owocuje od połowy sierpnia.
Polecłałbym Kometę,Shiro,Vaniera,Angeleno.
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Rozumie że teraz lepiej ;:7

Dzięki krzyś66 za odpowiedź.
Black amber faktycznie jest puźną odnianą -podobno dojrzewa pod koniec września a owoce są dość trwałe,
Ozark dojrzewa jakoś na początku sierpnia.Co do jakości i smaku owoców to nie mam porównania. O angeleno też słyszałem
ale ta odmiana raczej jest za późna, co z dojrzewaniem owoców w tak trudnych warunkach? Black i ozark zwróciły moją uwage głównie ze względu na wielkość owoców , co do ich wartości smakowych nie posiadam porównania.
Czekam na wasze opinie na ten temat- czy warto?
gorąco pozdrawiam

efeniks
cx

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Witam.

Teraz dużo lepiej :D iii akurat się przyda.
Co do dojrzewania tych późnych śliw,to one trochę podobnie jak jabłka dojrzewają po zerwaniu,po 7-14 dniach w zależności od temperatury.Tak jest przynajmniej z Angeleno,trudno osiągnąć właściwą proporcję kwasów do cukrów na drzewie....zanim stanie się słodka może opadać z drzewa.Tak jest w naszym sadzie.Co do smaku.....wolę wcześniejsze odmiany.

Około 70 km od Ciebie jest duża szkółka,widziałem jak zakupy robili tam też działkowcy czyli chyba właściciel obsługuje i tę grupę klientów.Na pewno ma Ozarka(nie wiem czy jeszcze w sprzedaży)bo biorę go od niego w tym roku.
Adres na PW.
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Dzięki krzyś66 za namiar.

A co z uprawą? Macie jakieś teorie na ten temat :?:
gorąco pozdrawiam

efeniks
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

efeniks pisze:...A co z uprawą? Macie jakieś teorie na ten temat :?:
To znaczy? Co masz na myśli? siedlisko? klimat? pielęgnację?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

efeniks pisze:Dzięki krzyś66 za namiar.

A co z uprawą? Macie jakieś teorie na ten temat :?:
Moja bez teorii w praktyce rośnie raczej na nieciekawej ziemi, bo tej ziemi jest na półtora szpadla, a dalej margiel, czyli skała, świetny surowiec dla przemysłu cementowo-wapienniczego. :)
Waleria
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

pomolog pisze: To znaczy? Co masz na myśli? siedlisko? klimat? pielęgnację? :?:

I oto chodzi ;:138 Przecież wszystkie te składniki jakie wymieniłeś mają wpływ na powodzenie uprawy.
Jeśli możecie to podzielcie się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami.
gorąco pozdrawiam

efeniks
cx

Re: Śliwa Japońska-jakie odmiany

Post »

Witam.
Śliwa japońska jest w Polsce uszlachetniana na ałyczy...a ta rośnie wszędzie.Jak gleba lichutka to rośnie jak gleba mocniejsza to...szaleje,zwłaszcza pod japonkami.
Choroby i szkodniki podobne jak na śliwie domowej lecz niektóre w mniejszym nasileniu.Niestety szarka też poraża ,na pewno część odmian.
Moim zdaniem najważniejszą chorobą tych śliw jest dziurkowatość liści.Z odmian przeze mnie posiadanych,nadzwyczaj wrażliwa jest Angeleno.W zasadzie bez podstawowej ochrony jej uprawa-w przypadku wystąpienia choroby-jest nie możliwa.Smakują też przędziorkom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”