Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  
Autor Wiadomość
ERNRUD
 Tytuł: Re: Śliwa - cięcie
PostNapisane: 21 mar 2015, o 21:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Subiceman, teraz mi się podoba. Dobrze to zrobiłeś. W tym roku już wystarczy. Jeśli zaczniesz ją skracać z wysokości to rozpocznie się walka z wilkami. W obecnym stanie trzeba się spodziewać solidnego wiązania owoców. Gdyby wcześniej gałęzie były odginane do poziomu to oczywiście nie byłoby teraz takiej miotły, ale przy dzisiejszym pokroju drzewa trzeba się pogodzić z tym, że owoce będą po prostu trochę wyżej. Mimo to mamy już fajną śliwę, więc trzeba zacząć myśleć o drabinie. :wink:
Za rok możesz znowu trochę prześwietlić i obniżyć tak jak radziłem o około metr, półtora.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ewao4
PostNapisane: 22 mar 2015, o 00:49 
500p
500p

---
A więc jest szansa dla mojej Uleny bo to ona/patrzyłam w zapiskach ,;:138 A czy mogą zostać tak gałązki na Althanie??

Obrazek

badylarz
PostNapisane: 22 mar 2015, o 19:14 
200p
200p

---
Ewao4 napisał(a):
podcięłam delikatnie boczne pędy a co z przewodnikiem?

Usuń ten niby przewodnik. Z najwyższej gałązki bocznej utwórz właściwy przewodnik co Ci proponowała dorja. Natomiast pozostałe gałązki boczne odegnij ale nie do poziomu. 30 - 40 stopni w stosunku do poziomu będzie dla śliw korzystniejsze. Z poziomych przyszłych konarów będą wyrastały pionowe odrosty z którymi będziesz miała dużo problemów. Przy ustawieniu konarów pod kątem, nowe odrosty zawiążą pąki kwiatowe na przyszły rok.
Ewao4 napisał(a):
czy mogą zostać tak gałązki na Althanie??

Najpierw opisowo określ, jak Swoją śliwę widzisz np. za trzy lata. Pozdrawiam.

Ewao4
PostNapisane: 22 mar 2015, o 20:24 
500p
500p

---
No nie chciałabym aby była zbyt wysoka,w takiej sytuacji jeszcze podciąć pędy??

KETI
PostNapisane: 23 mar 2015, o 17:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam!
Posadziłem na jesieni drzewko z napisem "śliwka węgierka". Wygląda dosyć dziwnie. Czy nie jest to czasem drzewko karłowe? Tego nie chciałem.Na wysokości 60 cm rozpoczynają się gałązki (7szt) - obecnie uschnięte (chyba oprócz jednej). Następnie jest przerwa i na wysokości 140 cm rozpoczyna cię "bukiet" gałązek (wysokości 25 cm). Większość z nich jest zdrowych. Nie wiem co robić? Usunąć drzewko, czy może jakość podciąć?
W miarę dokładnie opisałem problem, gdyż nie wiem czy uda mi się przesłać zdjęcie. Oczekuję na poradę. Z góry dziękuję.

Nowy

Obrazek

Ostatnio edytowano 23 mar 2015, o 21:58 przez ERNRUD, łącznie edytowano 1 raz
Proszę na przyszłość wstawiać zdjęcia, które swobodnie mieszczą się na stronie.

badylarz
PostNapisane: 23 mar 2015, o 19:24 
200p
200p

---
Witamy na forum. Usuń wszystkie boczne gałązki. Przewodnik utnij nad 6 żywym pąkiem na przewodniku, nad usuniętymi gałęziami. W tym roku tylko odginaj wyrastające odrosty z przewodnika do poziomu, ale przez cały okres wegetacji. To co wyrośnie z najwyższego pąka kieruj pionowo do góry. Pozdrawiam.
Ewao4 napisał(a):
nie chciałabym aby była zbyt wysoka

Ze zdjęcia widać, że jesteś "kułakiem". Możesz pozwolić sobie na drzewa o większej szerokości. Wróć do wpisu kaLo i formuj drzewa swoich śliw nadając im formę odwróconego stożka czyli kotłową. Usuń przewodniki pozostaw na obu najwyżej pięć najsilniejszych gałęzi równo rozmieszczonych na obwodzie przewodnika i wyrównaj ich wysokość. Musisz jeszcze odgiąć pozostawione przyszłe konary do 45 stopni. Czekaj na rozgałęzienie się pozostawionych gałązek. W przyszłym roku powtórzysz zabieg. Pozdrawiam.

Ewao4
PostNapisane: 23 mar 2015, o 22:55 
500p
500p

---
Ok,tak zrobię z tymi przewodnikami ;:138
A czy możecie mi jeszcze poradzić w sprawie dwóch śliw posadzonych jesienią,czy dobrze je przycięłam??
Śliwa Opal
Obrazek
i Amers
Obrazek

Dorja
PostNapisane: 23 mar 2015, o 23:19 
200p
200p

---
A tak z innej beczki- do kiedy trzymać klamerki na drzewku? Do jesieni? I od wiosny znowu? Boję się o uszkodzenie pędów, latam jak kot z pęcherzem od jednego chabazia do drugiego ;:124

Darkat
PostNapisane: 24 mar 2015, o 15:47 
200p
200p

---
Klamerki tylko z 2 tygodnie. Na przełomie maja i czerwca zakłada się. Później w okresie letnim jak gałązki urosną i zdrewnieją jeszcze można stosować sznurki przywiązane np. do kołków w ziemi.

KETI
PostNapisane: 24 mar 2015, o 17:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witaj. Dziękuję za jasną poradę.
Nad ostatnią usuniętą boczną gałązką odliczam sześć żywych pąków i ucinam przewodnik - pod kątem? Czy można zabezpieczać rany po przecięciu farbą emulsyjną z dodatkiem miedzianu 50?
Z lewej strony rysunku widać duże drzewo. To moja stara śliwka węgierka z której jestem bardzo zadowolony (zbieram co najmniej 4 wiadra śliwek - byłoby więcej, gdyby nie robaczywe), lecz plony są coraz mniejsze i owoce mniejsze, więc będzie trzeba niedługo ją usunąć. Nie chcę drzewka karłowego, gdyż widzę u sąsiadów, że owoce (np. jabłka) są małe i plon mizerny. Czy można liczyć iż ta moja śliwka będzie w przyszłości drzewkiem 2; 2,5 metrowym i wyda sporo owoców, czy okaże się to dopiero po kilku latach?
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam.

miki331
PostNapisane: 24 mar 2015, o 21:11 
1000p
1000p

1 szt.
Darkat napisał(a):
Klamerki tylko z 2 tygodnie. Na przełomie maja i czerwca zakłada się. Później w okresie letnim jak gałązki urosną i zdrewnieją jeszcze można stosować sznurki przywiązane np. do kołków w ziemi.

Ja stosue obciążniki (różnej wielkości kawałki betonowej kostki ). Sznurki przezkadzaja w swobodnym chodzeniu, koszeniu trawnika, ryzyko że pies albo inny zwierzak zahaczy itp.

kaLo
PostNapisane: 24 mar 2015, o 23:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Sznurki odciągające można wiązać do pnia.Zwierzakom i kosiarce to nie przeszkadza.

GodfatherPL
PostNapisane: 18 kwi 2015, o 17:05 
200p
200p

1 szt.
Witam
Mam na działce śliwę Królowa wiktoria, która rośnie dość dziwnie, nie wiem czy faktycznie tak ma być czy coś jej nie odpowiada. Tak czy inaczej nie wiem jak ją przyciąć dlatego prosiłbym o jakieś wskazówki.
Obrazek
Obrazek

ERNRUD
PostNapisane: 18 kwi 2015, o 19:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Dobrze rośnie. Rozginaj kolejne pędy do poziomu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 202 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: kaLo i 53 gości