Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam.

Zabraliśmy się za śliwę z mojego ostatniego postu na poprzedniej stronie. Najstaszą chyba.
Wycięliśmy dwa bardzo chore i zniszczone konary i kikut środkowy, który był w całości spróchniały, zczerniały i suchy.
Decydując o tym który konar wyciąć oceniliśmy ich stan i wycięliśmy dwa najgorsze. Były w środku spróchniałe -jak się pukało wydawały się puste, pod korą która nawet nie przylegała -gałąź była czarna, zarobaczona, z pajęczynkami mrówkami i innym robactwem. na korze chyba grzyb -takie szare narośla.
Dwa pozostałe konary pozostały nie korygowane. W zasadzie nie wiemy co z nimi zrobić i czy ma w tym roku sens jakiekolwiek przycinanie, ponieważ i one zaraz po odejściu od pnia głównego są spróchniałe, czarne w środku i zarobaczone pod korą. Kwalifikuja się do wycięcia. I o dziwo jeszcze żyją.

Pień wygląda dość "dobrze" jak na taką chora koronę. Po wycięciu konarów widać jednak rdzeń próchna.
Wklejam poglądowo - oto zdjęcia "przed" i "po".

http://img151.imageshack.us/gal.php?g=liwkaprzed.png
http://img98.imageshack.us/my.php?image=liwkapo.png

Zastanawiam się czy z tych dzików które wyrosły dokładnie z pnia można odmłodzić drzewo? Jeden środkowy -najmocniejszy chyba kwalifikuje się na przewodnik.
Gdyby dalej zadbać o to drzewo a w przyszłości wyciąć pozostałe dwa konary może udałoby się je odmłodzić. Problemem jest jednak próchniejący rdzeń gałęzi. Niewielka tego próchna średnica-ok 5cm. ale widać je wyraźnie.
Rany zasmarowałam poleconym przez krzysztofa funabenem eko z dodatkiem miedzianu.

Każda uwaga jest dla mnie cenna, z góry dziękuję! :D
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
cx

Post »

Witam.
To jak długo będzie żyć drzewo ,żeby nie wiem jak poharatane czy schorowane-jest wielką tajemnica natury....że tak powiem.
Jeżeli pasuja Wam owoce tego drzewa to zostawcie je,całość operacji wykonaliście bardzo ładnie.Te nowe przyrosty mają teraz światło i mogą swobodnie się rozwijać.Jeżeli będzie kilka ładnych,można pozostawić wszystkie,przecież to drzewo nie musi mieć koniecznie korony przewodnikowej,na tej wysokości na której one wyrastaja może byc kilka równoważnych konarów.Jeżeli będą ładne i silne to ,można póżnym latem(połowa lipca-połowa sierpnia lub wczesną wiosną jezeli owocuja we wrześniu)obniżyć dwa pozostałe starocie-nie wycinać tylko obniżyć.Jeżeli w kolejne lato młodziaki będą się dalej ładnie rozwijać -wtedy można będzie usunąć starsze.Jak długo będzie żyć takie drzewo.....odpowiedź powyżej.
Hej,Krzyś.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Krzysiu - na Ciebie zawsze można liczyć :D Dzięki za treściwy komentarz.
Fachowo to określiłeś - konary równoważne, te wilki nadają się na nie doskonale. Pisząc przewodnik miałam na myśli to, że ten najgrubszy dociągniemy do pionu a pozostałe rozchylimy na boki. Jak już ponaciągamy te wilki -wkleję zdjęcie.
Jeszcze raz dziękuję za radę! Pozdrawiam.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
kamila 15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lut 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Śliwa zbyt mocno przycięta , i co dalej..

Post »

Witam!Przejęłam ogródek wraz z taką oto śliwą.Czytałam dużo na temat cięcia i wydaje mi się,ze to drzewko zostało w zeszłym roku zbyt mocno przycięte.I co teraz robić z tą gęstwiną?Dalej przycinać,czy zostawić?Prosiłabym o szybką poradę bo wiosna tuż tuż. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
majka300
1000p
1000p
Posty: 2204
Od: 21 sty 2010, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew Wielkopolska

Re: śliwa zbyt mocno przycięta,i co dalej..

Post »

Witaj :wit
Wszystkie te górne odrosty ściąć, wszystkie odrosty które wyglądają na dzikie.
Tak mówi mój syn który uczył się na ogrodnika :D
"Żeby ujrzeć piękno i umieć się nim wzruszyć, Pięć zmysłów to za mało, do tego trzeba duszy..."
Mój mały świat :) cz.1, cz. 2
Zapraszam :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: śliwa zbyt mocno przycięta,i co dalej..

Post »

kamila 15 śliwa jest do zdecydowane prześwietlenia ale niezbyt mocno by nie wywołać reakcji odwrotnej do zamierzonej. Załącz zdjęcie korony widocznej w całości ale nie na tle innego drzewa bo nie widać nawet jak ułożone są gałęzie by zaznaczyć Ci na zdjęciu co wyciąć a co przyciąć i gdzie. :wink:
kamila 15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lut 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: śliwa zbyt mocno przycięta,i co dalej..

Post »

Dzięki za odpowiedz,postaram się zrobic lepsze zdjęcie,może wtedy łatwiej będzie poradzić co wyciąć,a co zostawić.A co z sugestią,zeby wyciąć a moze tylko przyciąć te "wilki"?
Już zrobiłam kolejne zdjęcia,mo,ze one pomogą doradzić co wyciąć a co zostawić?... Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nero
50p
50p
Posty: 84
Od: 23 lip 2008, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Czy teraz można wycinać " wilki " na śliwach ?
pozdrawiam Krzysiek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Można, ale poczekaj już na cięcie po zbiorze owoców... wtedy od razu poprawisz pokrój drzewek
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
nero
50p
50p
Posty: 84
Od: 23 lip 2008, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Śliwa - cięcie

Post »

A jak teraz wytnę to owoce nie bedą dorodniejsze ? :roll:
pozdrawiam Krzysiek
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: śliwa wiśniowa 'nigra'

Post »

Podłącze się pod wątek, mam takie samo pytanko. i jeszcze kolejne- czy można ją ciąć tak do 3 m?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: śliwa wiśniowa 'nigra'

Post »

Śliwy można ciąć, nawet bardzo krótko. Wyśmienicie znoszą formowanie. Cięcie najlepiej wykonać po kwitnieniu, wtedy zdąży zawiązać kwiaty na następny rok. Śliwy w odmianach zazwyczaj są szczepione. Ja ukorzeniam, ale jest to raczej mało spotykane.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Śliwa - cięcie

Post »

A ja też laik w tej kwestii.
Wiosną zeszłego roku posadziłam młodą węgierkę zaszczepioną na ałyczy.
Ma długie pędy, ale nieregularne w koronie.
Czy teraz można je przyciąć czy czekać aż do lata?
Grażyna.
kogro-linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”