Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Jeśli było szczepione to wyrasta podkładka. Nie będzie to wtedy to co zamierzałeś. No ale zawsze możesz sobie wyprowadzić z tego jakąś ałyczę, lubaszkę czy węgierkę wangenheima. ;:216
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Augusto pisze:zamiast środka na mszyce dostało... roundup
Nie uratujesz swojej śliwy. W tym roku też będzie chorowała i w końcu całkowicie zginie.
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Nie jestem do końca pewien czy drzewko było szczepione ale prawdopodobnie tak więc stąd moje pytanie. Faktycznie roślina skoro została już tak mocno osłabiona pewnie będzie chorowita, to chciałem wiedzieć. może przesadzę ją w mniej istotne miejsce i zobaczymy jak sobie poradzi a to miejsce kupię zdrową roślinę. dziękuje.
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dzień dobry! Chciałbym się Was poradzić . Mam na działce dosyć wysoką śliwę węgierkę, najprawdopodobniej "Dąbrowicką". Nie była ona w ogóle przycinana, a nawet jeśli to bardzo rzadko i owoców na niej zawsze było mało mimo, że drzewo na wiosnę było obsypane kwiatami. Drzewo ma około 3-3,5 metra wysokości. Czytałem, że śliwy można przycinać na wiosnę. W ogóle było napisane na jednej ze stron, że jabłonie, grusze i śliwy można ciąć od marca do połowy maja. Wiem też, że drzewa pestkowe przycina się po zbiorze owoców(teraz jestem trochę skołowany), ale z racji tego, że co roku mam i tak mało owoców to chciałbym przyciąć śliwę teraz. Chciałbym obniżyć koronę na ok. 2,5 m prześwietlić dość dokładnie. Pamiętam oczywiście, że rany należy posmarować maścią ogrodniczą. Kształt korony zbliżony do kulistego. Pień rozgałęzia się na wysokości ok. 70-80 cm.
Dodatkowo, by w przyszłości mieć więcej owoców posadziłem nową, młodą śliwę. Do tej pory miałem 3 drzewa śliwowe, ale jedno zostało potraktowane(przez pomyłkę) round up'em przez śp. mojego dziadka, a drugie usychało pewnie przez jakąś chorobę, której w porę nie zidentyfikowałem. Schorowane drzewa zostały wycięte i popalone, a korzenie i resztki pnia w miarę możliwości usunięte. Nowe drzewko po posadzeniu przyciąłem, każdą gałązkę o 2/3 dł., zostawiłem 5 pędów w dwu okółkach(było ładnie rozgałęzione). Czy dobrze uczyniłem, że przycięte gałązki przygiąłem za pomocą odciągów,do poziomu TERAZ? Może zastosować klamerki, a w lipcu odciągi? Gałązki miały kąty rozwidleń podobne jak w szerszej paraboli.

Co Wy na to?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dąbrowicka wymaga zapylacza: Cacanska Rana, Opal, Renkloda Ulena, Węgierka Łowicka, Cacanska Najbolia.Jeżeli prześwietlisz teraz to w sezonie wyrośnie dużo młodych gałązekz których po selekcji uformujesz nową koronę.
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Śliwa - cięcie

Post »

kaLo
http://www.zabka.agro.pl/porady2.php?id=66&list=169
na tej stronie znalazłem taką informację, że odm. śliw Amers i Węgierka Dąbrowicka mogą być dla siebie zapylaczami. Zgodzisz się z tym? Dziękuję za radę w sprawie obcięcia. Jutro postaram się przyciąć Węgierkę. A co z Amersem? Dobrze, że teraz przygiąłem pędy do poziomu? Czy raczej w maju klamerki, a w lipcu przyginanie za pomocą odciągów?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Nic takiego poza tą stoną nie znalazłem.Każdy sposób dobry jeżeli gałązki się odchylą i nie będą kaleczone.
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Śliwa - cięcie

Post »

kaLo, mam jeszcze kilka pytań. Mam nadzieję, że nie nastręczam problemów moimi pytaniami. Nie chcę zrobić czegoś pochopnie, nie mając odpowiedniej wiedzy na dany temat. Jestem typem naukowca, więc zadaję dużo pytań, ale w większości spraw sam szukam odpowiedzi. Ale do rzeczy. Jeśli teraz prześwietlę koronę i przez okres wegetacyjny wyrośnie mi sporo nowych pędów, to czy po owocowaniu na jesieni będę mógł trochę tych wilków wyciąć lub skrócić? Raczej nie, prawda? To chyba będą za mocne tortury dla drzewa jak na jeden rok, racja? Czy zostawić to na następną wiosnę lub jesień 2015? Wydaje mi się, że będzie to rozłożone na kilka sezonów wegetacyjnych. Co Ty o tym sądzisz?
Co się tyczy moich śliw jako zapylaczy "wzajemnych". Jeśli okaże się, że obie odmiany mogą się zapylać i przez to rodzą więcej owoców, a zwłaszcza Węgierka Dąbrowicka, to napiszę o tym na forum. I oby tak było. A jeśli nie, to będzie przykro.
zukers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 kwie 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLN

Re: Śliwa - cięcie

Post »

a może ktoś tu jeszcze zagląda i pomoże mi ujarzmić (przyciąć) moje 3 śliwy bo brakuje mi na nie pomysłu, lekko poobcinałem i to co mogłem podoginałem do poziomu, ale te gałęzie zaraz za mocowanym sznurkiem wybijają pionowo w górę jak szalone:
1.Obrazek

2.Obrazek

3.Obrazek

dziękuje.
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Witam,zukers ja bym poczekał na dobre owocowanie wtedy będziesz podpierał gałęzie,są to młode drzewka wiec wszystko przed nimi.piotr
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Z przycinaniem lepiej poczekać do wiosny
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Witam. Jeśli chodzi o zapylacze do śliw to różne bzdury wypisują, też mam Węgierkę Dąbrowicką. Wg.powyższego linku zapylaczem może być m.in.odmiana Bluefre, okazuje się , że to g*wno prawda. Od 12 lat rosną obok siebie a owoców brak i co? Oto dowód na fotce po niżej, z tyłu altany, po lewej Węgierka a po prawej Bluefre. Dla Bluefre jako zapylacze posadziłem Amersa i Empress'a, zaś dla Węgierki z braku już miejsca, wszczepiłem na niej Renklodę Ulenę w roli zapylacza na fotce 2, teraz tylko czekać na efekt :( . Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Józef
tona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 sie 2012, o 02:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak ciąc śliwkę

Post »

Jak przyciąć sliwkę mam ją 3 lata w ubiegłym roku skróciliśmy jej gałęzie bo rosła bardzo wysoko. miała tylko 3 śliwki w tym roku ale za to liści ma bardzo gęsto ( ma żółte duże owoce) czy powycinać gałęzie które się krzyzują - bo tak mi podpowiadają... i te ze srodka?nigdy nie robilismy tego . Myslę ze tu uzyskam odpowiedz., za co z góry bardzo dziękuję .....Kiedy ciąc ? teraz czy w lutym?

Post włączony do wątku o cięciu śliw.
Proszę o poprawną polszczyznę. ERNRUD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”