Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dwarazdwa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2015, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Czy moglbys mi w paincie zaznaczyc których jeszcze powinienem sie pozbyc?czy jak w tym roku znowu pojawi sie tak duzo wilków to ciac podobnie?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Cięcie wiosenne ma to do siebie,że pobudza wzrost.Niektóre źródła zalecają cięcie letnie.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Będzie nieczytelne jak pozaznaczam, bo są gęsto. Też polecam pociąć trochę w sierpniu. Wyrośnie na pewno sporo pędów, które na nowo zagęszczą koronę, więc będzie co ciąć. Tak jak pisałem w zależności od indywidualnych upodobań możesz wyciąć jeszcze coś grubszego ze środka. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Wcześniej miałam problem ze śliwą Uleną ,ponieważ nie miała przewodnika.Podcięłam ją na tzw.koronę kotłową.Niedawno okazało się ,że pędy są martwe.Widocznie jesienią kupiłam przesuszone drzewko.Jednak od samego dołu zaczyna coś wypuszczać.Dlatego mam pytanie,czy jeszcze coś z niej będzie jeśli od spodu odbija czy raczej kupić nowe drzewko ?/koszt 12 zł na targu.

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

A to jest powyżej czy poniżej miejsca szczepienia?
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Chyba powyżej a miejsce szczepienia niżej
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Niestety mąż wyciął ulenę gdyż była sucha.Zostawił tylko kilkanaście cm od ziemi te listki,które wypuściła powyżej miejsca szczepienia bo ono jest równe z ziemią.Na zdjęciu wyżej to widać.I teraz mam pytanie czy jest sens trzymać tą Ulenę jak ma tylko kilkanaście centymetrów czy raczej kupić nowe drzewko,np. Ulenę na podkładce karłowej Wangenheima? Może na tej podkładce szybciej zaowocuje?
Pozdrawiam Ewa
szogun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 mar 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Co zrobić ze śliwą, która ma już przynajmniej 20 lat, ale wyrosła na tyle wysoko, że jej czubek sięga około 6-8 metrów. Wskutek obcinania sprzed lat niższych gałęzi, gałęzie z owocami są teraz bardzo wysoko, że nie można byłoby ich praktycznie zrywać. Drzewo wyraźnie rosło w ostatnich latach w górę. Od około 5 lat drzewo jest jednak dotknięte chorobą. Dopiero od tego roku wiem, że jest to brunatna zgnilizna. Efektem jest mięknięcie, gnicie i opadanie owoców przed okresem zbiorów. Potwierdza się fakt, że trzeba usuwać tzw. mufy; a pamiętam przez te lata obserwowanie ich zimą przez okno. Nie widzę przyszłości dla tego drzewa, ale chciałbym się jeszcze poradzić czy coś można z nim zrobić. Szkoda, bo owoce z tego drzewa są wyjątkowo smaczne i bardzo łatwo odchodzą od pestki.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Pierwsze co przychodzi mi do głowy, to zaszczepić na jakiejś podkładce , która nie rosłaby za mocno. Natomiast walka z chorobami śliw to brazylijski serial
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Witam, a jak przyciąć to cudactwo ;)


Obrazek
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Cięcie należy przeprowadzić na początku wiosny.
Zrób zdjęcie na jasnym tle - dwie osoby trzymają prześcieradło za drzewem. No i ustaw zdjęcie pionowo. Wtedy będzie można bez kręcenia monitorem coś z sensem doradzić.
Teraz możesz przygiąć do dołu gałęzie wyrastając z przewodnika pod ostrym kątem i przywiązać je do pnia przy ziemi.
Na wiosnę nad nimi będzie trzeba w odległości pół metra uformować drugie piętro.
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Witajcie. Chcę pomóc mojej sąsiadce, ale nie mam wystarczającej wiedzy więc proszę pomóżcie nam rozwiązać problem ze zdrową nigdy nie przycinaną śliwą. Otóż śliwa "Wiktoria" została posadzona 4 lata temu, na zbyt podmokłym terenie. Teraz na wiosnę ona chce ją przesadzić i potrzebuje porady doświadczonych osób. Po wykopaniu drzewka wiadomo korzenie ulegną pewnemu uszkodzeniu. Czy korona drzewa powinna też zostać odpowiednio przycięta?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dlaczego sąsiadka chce ją przesadzać? Na jakiej głębokości jest woda?
Śliwy z uwagi na płytki system korzeniowy wymagają gleb o żyznej warstwie powierzchniowej i dość wysokim poziomie wody. Lepliej znoszą nadmiar wody niż jej niedostatek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”