Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa - cięcie

Post »

janhel41 pisze:jesienią czy na wiosnę ?
Ja przesadzałem jak i sadziłem swoje wiśnie i śliwy w jesieni, przycinałem od razu po posadzeniu, smarując wszystkie miejsca po cięciu FUNABENEM. Na fotce np.przesadzona 5 letnia śliwka pochodząca z karczowania z opuszczonej działki przez nowego właściciela, była ona pozbawiona ok.80% korzeni jak i wszystkich gałęzi! A tak wygląda w 3 roku po posadzeniu. ;:173 Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Widzę forma kolumnowa. ;:216
Nie odginasz nic?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa - cięcie

Post »

ERNRUD pisze: Widzę forma kolumnowa.
Nie odginasz nic?
Jak widzisz nie odginam, bo nie mam tyle wolnej przestrzeni co TY. :D Tylko Ci zazdroszczę sadu, bo ja wszystko mam w formie skompresowanej. ;:131 Czyli nie mam już gdzie przysłowiowego palca wsadzić. :D
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Nie no ładnie jest tylko uważaj na ostre rozwidlenia i zagęszczenie korony. :wink: Osobiście bardzo lubię wyniosłe pokroje, ale są niestety takie niepraktyczne...
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa - cięcie

Post »

ERNRUD pisze:ale są niestety takie niepraktyczne...
No cóż ERNRUD jeśli chodzi o tą śliwkę, to szczerze mówiąc poszło o zakład, (o skrzynkę wody 40 voltowej, że się nie przyjmą!) ja im (sąsiadom działkowym) chciałem udowodnić, że jak ja je posadzę to się przyjmą. Otóż ta śliwka została wykarczowana przy pomocy siekiery, praktycznie pozbawiona 80% korzeni i ogołocona z gałęzi, czyli został tylko kikut przeznaczony do spalenia. :D Tak samo została potraktowana wiśnia, nie wiem ilu letnia, ale pień miała o średnicy ponad 7 cm. jak sadziłem to wszyscy z nie dowierzaniem pukali się w głowę. ;:306. Na fotkach widać widać pień wiśni w kształcie litery > Y <z nowymi gałęziami 3 lata po posadzeniu z tegorocznej jesieni,trzecia fotka z tegorocznego lata. ;:oj Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Śliwy dobrze znoszą przesadzanie. Jeszcze coś ode mnie w takim razie.
'08
Obrazek
Obrazek Obrazek
'13
Obrazek

W nawiązaniu do tematu wątku przypominam jak ważna jest przy tym redukcja gałęzi. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
subiceman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lut 2015, o 01:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Witam. W zeszłym roku nabyłem działeczkę ROD od starszej pani, no i pomału zaczynam działać na niej :) Chciałbym na wiosnę zaopiekować się dwiema śliwkami, prosiłbym o sugestie w odświeżeniu, przycięciu drzewka. Zależałoby mi obniżeniu "starej" bo wydaje mi się ze jest za wysoka.
ObrazekObrazekObrazek
stara śliwka z trzech różnych ujęć
ObrazekObrazek
młoda śliwka z dwóch ujęć

Z góry dziękuje za pomoc :wink:
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Większa śliwa jest o wiele za gęsta. Radzę wyciąć kilka grubszych gałęzi w szkielecie drzewa. Trzeba pousuwać też te czopy. Miejsca ,w obrębie których trzeba wykonać cięcia wziąłem w kółka. Gałęzie tnij na gładko, bo z czopów właśnie wyrastają wilki, które potem niepotrzebnie zagęszczają koronę. Drobniejsze gałęzie można poprzerzedzać i trochę obniżyć drzewo, pamiętając o tym, że im bardziej je obniżymy, tym bardziej zaburzymy pokrój i będziemy potem walczyć z wilkami. Sugeruję około 1,5 m.
Obrazek Obrazek
Mniejsza jest bardzo wyciągnięta w górę, ale jak widzę prawdopodobnie ma sporą konkurencję o światło. Ja wyciąłbym jeden z tych dwóch przewodników. Jeśli uznasz, że drzewo jest po tym mało stabilne to obniż je nieco.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Mam zagwozdkę.
Kupiłam sobie śliwę renklodę Althanę. Z wcześniejszych postów pomologa wyczytałam, że ta sliwa rośnie raczej w górę. Drzewko ma konkurencyjny przewodnik, wydaje mi się że trzeba go wyciąć. Te trzy wiechcie na wierzchu przycięto przed wysyłką. Tylko dlaczego tego badyla nie wycięli? Chyba powinnam zrobić to teraz? Nagiąć się nie da, grube już toto jak kciuk (damski). Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Trzeba wyciąć. W szkółkach nie zawsze pracują kompetentne osoby. Albo liczyli, że drzewko, które ma więcej pędów jest wartościowsze. :roll:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

aha, to dobrze myślałam. Tych wiechci na czubku nie ruszać? Jak to później się rozrośnie, nie wiem...
Generalnie na 10 drzewek to jedno takie trefne trochę. Zobaczymy jak z przyjęciem, starałam się zachować wszystkie zasady.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - cięcie

Post »

"Wiechci" na razie nie ruszać. :)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
subiceman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lut 2015, o 01:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

ERNRUD pisze:Większa śliwa jest o wiele za gęsta. Radzę wyciąć kilka grubszych gałęzi w szkielecie drzewa. Trzeba pousuwać też te czopy. Miejsca ,w obrębie których trzeba wykonać cięcia wziąłem w kółka. Gałęzie tnij na gładko, bo z czopów właśnie wyrastają wilki, które potem niepotrzebnie zagęszczają koronę. Drobniejsze gałęzie można poprzerzedzać i trochę obniżyć drzewo, pamiętając o tym, że im bardziej je obniżymy, tym bardziej zaburzymy pokrój i będziemy potem walczyć z wilkami. Sugeruję około 1,5 m.
Witam ponownie. Dzisiaj powalczyłem ze śliwką według wskazówek, nie wiem czy w paru miejscach się nie zagalopowałem. Tak zostawiamy czy coś jeszcze poprawić? A propos tej sugerowanej wysokości 1.5m, śliwka w najwyższych pkt ma chyba z 4-5m - wolałbym te pionowe gałązki poskracać bo i tak nikt tam nie dosięgnie, nie mówiąc o tym ze nie dorobiłem się tam jeszcze drabiny :wink: . Tylko nie wiem czy wtedy nie popsuje śliwy, wolę się zapytać/ Pozdrawiam i proszę o info

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”