Skorki (szczypawice)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Mistycom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2008, o 10:38
Lokalizacja: Poznań

Skorki (szczypawice)

Post »

Witam serdecznie,

przeszukałam już setki stron w internecie, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na trapiące mnie pytanie. Mój dziadek ma piękne, soczyste i zdrowe brzoskwinie. Niestety w tym roku, praktycznie w każdej dojrzałej brzoskwini (która jeszcze WISI! na drzewie) znajdują się skorki. Owoce są ładne i twarde, ale po próbie przedzielenia na pół rozpadają się razem z pestką w której właśnie siedzą skorki.

Chciałam zapytać dlaczego w owocach, które jeszcze wiszą na drzewie siedzą te robale? Naprawdę szkoda zmarnować tyle brzoskwiń. Dziadek jest podłamany, bo nie wie gdzie popełnił błąd w pielęgnacji drzew.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

To bardzo dziwne, bo skorki nie odżywiają się brzoskwiniami, one się tam chronią, ale dlaczego tam?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Mistycom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2008, o 10:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

No jest dziwne, tym bardziej że one nie zjadają samego miąższu tylko jakby środek pestki :/
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Witaj.
U mnie kilkanaście lat temu także się to zdarzyło. Były to głównie samice - może złożyły tam jaja? W każdym razie zawsze przy rozpoławianiu owocu rozwalała się pestka i skorek przebiegał po ręce...
Pozdrawiam, Michał.
Pozdrawiam
Michał
Mistycom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lip 2008, o 10:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Fakt, jak robale uciekną na pestkach jest mnóstwo małych, brązowych owalnych punkcików, ale myślałam, że sa to odchody.

Zakładając, że to jajeczka, to dlaczego samice składają je akurat w pestkach brzoskwiń i jak temu zapobiec?
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Widocznie mają tam dobre schronienie
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Mistycom pisze:Fakt, jak robale uciekną na pestkach jest mnóstwo małych, brązowych owalnych punkcików, ale myślałam, że sa to odchody.

Zakładając, że to jajeczka, to dlaczego samice składają je akurat w pestkach brzoskwiń i jak temu zapobiec?
Nie wiem jak temu zapobiec. W pestkach brzoskwiń jest ciepło i przede wszystkim ciasno - to sprawia, że to idealne schronienie dla skorków.

Pozdrawiam, Michał.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Własnie się zastanawiam, czy w moich brzoskwiniach nie zamieszkały, bo przy ogonkach sa takie niewielki otworki. Będę uważać przy jedzeniu :wink: Jak rozumiem, raczej nie uszkadzają one owocu od środka, tylko pestkę, tak?
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Witaj.
Młode osobniki najwyraźniej odżywiają się środkiem pestki :) W razie czego spotkaj się z mirzanem i on Ci pokaże jak się skutecznie ich pozbyć :D
Pozdrawiam, Michał.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
akwarybka
500p
500p
Posty: 577
Od: 23 maja 2010, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwich / Anglia

Plaga skorków

Post »

Witam. Niedawno moja rodzina przeprowadziła się do nowego domu. Niestety, wkrótce okazało się, że jesteśmy intruzami na obcej ziemi :x Szczypawice są dosłownie wszędzie! Mam je już w prawie wszystkich donicach (bez względu na to czy to rośliny domowe czy ogrodowe). Kwiaty zaczęły widocznie podupadać na zdrowiu... Jak temu zaradzić?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plaga skorków

Post »

Basiu,
nie wiem być może ...już znalazłaś odpowiedź na pytanie.
Ale nie szkodzi ...coś dodam:
Skorki - popul.szczypawki, szczypawice --->w Polsce występuje głównie ale nie jedynie Skorek pospolity (Forficula auricularia) Jest owadem wszystkożernym , a ulubionymi miejscami jest wilgotne środowisko.
Jest conajmniej owadem kontrowersyjnym.
Biorąc pod uwagę jego pomocnictwo w tępieniu wielu szkodników muszki w szklarniach,rybiki,mszyce itp.../
które zagrażają naszym roślinom - jest pożyteczny.Wszędobylski i uwielbiający kryjówki i wygryzający dziury w kwiatach zaczyna być natrętem.
- Walka polega przede wszystkim na znalezieniu i usunięciu dróg wchodzenia owadów do mieszkań.
Można im zaproponować nowe mieszkanka :lol: np.donice zwieszone na drzewach, w kątach .Oczywiście wypełnione wilgotnymi
szmatami,papierami ....lubią zagnieździć takie kryjówki.Bo jak żadne owady ,żyją b.rodzinnie pod opieką szczypawicy -idealnej matki .
Pojedyncze szczypawice można wynieść czy zniszczyć mechanicznie, a jeśli jest ich dużo, należy opryskać teren,
uniemożliwiając im przesiedlanie do naszego domu.

Nie wiem Basiu ,ale chyba działają u Was firmy ,które mogą podpowiedzieć odnośnie śr.owadobójczych stosowanych
a przy większej inwazyjności dokonać zabiegów deratyzacyjnych.To już jest profesjonalizm.
-tak, na wzór jak w Polsce np.
http://www.deratyzacja.info/index.php?o ... &Itemid=39

Takie firmy działają wszędzie w UE ,wszak potrzeby składów żywnościowych, przetwórni itp...są :roll: duuuuże.
Wsadu robali jaki byłby , nikt zajmujący się technologią żywności nie dopuszcza.
Skorki są w katalogu .


Mam wrażenie,że przeniesienie do nowego domu tych owadów , łączy sie z pozostałościami po budowie, jeszcze wilgotnymi murami,ciemnymi pomieszczeniami i jak dotąd miały spokoju od wszystkiego.
A jest to wabik....


Życzę pomyślnego rozwiązania swoich problemów..
pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
akwarybka
500p
500p
Posty: 577
Od: 23 maja 2010, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwich / Anglia

Re: Plaga skorków

Post »

Jovanko, dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź ;:196 Niestety, mój Miltoniopsis został wyżarty od środka przez tą plagę... Usuwam skorki mechanicznie ile tylko mogę i staram się ograniczyć im dojścia do pokoju, mam nadzieję, że zimą będą mniej aktywne :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”